X Festiwal Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego „Beskidzka Podkówecka” rozstrzygnięty

Beskidzka Podkówecka - zdjecie przedstawiajace moment wreczenia nagród na scenie Limanowskiego Domu Kultury

3 października, w sali widowiskowej Limanowskiego Domu Kultury miał miejsce X Festiwal Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego „Beskidzka Podkówecka”, w tym roku organizowany przez Miasto Limanowa oraz LDK. Na scenie wystąpiło 11 zespołów, z których jury konkursowe wyłoniło laureatów.

X Festiwal Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego „Beskidzka Podkówecka”, organizowany był w ramach projektu Odkryj Beskid Wyspowy 2021 – niezapomniane uroki „Beskidzkich Wysp”. Do udziału w festiwalu zgłosiło się 11 zespołów z gmin położonych w obrębie Beskidu Wyspowego.

Festiwal był okazją do zaprezentowania tradycji i zwyczajów Lachów, Górali Białych, Zagórzan, Kliszczaków, Podhalan zamieszkujących teren Beskidu Wyspowego.
Przedsięwzięcie organizowane przez Forum Gmin Beskidu Wyspowego organizowane jest rok rocznie na zakończenie akcji „Odkryj Beskid Wyspowy” i służy pielęgnowaniu i kultywowaniu lokalnego dziedzictwa kulturowego i folkloru.

Jury konkursowe w składzie: Michalina Wojtas, Patryk Rutkowski oraz Paweł Miśkowicz dokonali oceny 11 występujących zespołów: „Dzieci Gór Beskidu” z Podłopienia, „Cyrniawa” z Krzeczowa„Mali Słopniczanie” ze Słopnic, „Limanowianie” z Limanowej, „Gorce” z Kamienicy, „Banda Burek” z Wiśniowej, „Kijom Worci” z Pisarzowej, „Dolina Mszanki” z Mszany Górnej, „Śwarni Łojce” z Sadku-Kostrzy, „Przyszowianie” z Przyszowej oraz „Skrzydlanie” ze Skrzydlne.  Spośród nich wyłonieni zostali laureaci w podanych poniżej kategoriach:

Kategoria dziecięca: I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 1000,00 zł (tysiąc złotych) otrzymuje zespół:
„Mali Słopniczanie” ze Słopnic
– II miejsca nie przyznano
III miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 600,00 zł (sześćset złotych) otrzymuje zespół:
Cyrniawa” z Krzeczowa

Wyróżnienie i nagrodę pieniężną w wysokości 200,00 zł (dwieście złotych) otrzymał zespół:
„Dzieci Gór Beskidu” z Podłopienia za zaangażowanie dzieci w prezentacji

Kategoria dorosła:
– I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 1500,00 zł (tysiąc pięćset złotych) otrzymał zespół: „Śwarni Łojce” z Sadku-Kostrzy
– dwa równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 1200,00 zł (tysiąc dwieście złotych) otrzymały  zespoły:
„Dolina Mszanki” z Mszany Górnej oraz „Gorce” z Kamienicy
– III miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 900,00 zł (dziewięćset złotych) otrzymał zespół: „Limanowianie” z Limanowej

Wyróżnienie w wysokości 400 zł (czterysta złotych) otrzymały zespoły:
– „Kijom Worci” z Pisarzowej za śpiew oraz dobrze wykonany taniec krzyżok
– „Przyszowianie” z Przyszowej za zróżnicowanie męskiego stroju.

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!

Nagrody dla laureatów wręczyli Burmistrz Miasta Limanowa Władysław Bieda, Czesław Szynalik – pomysłodawca akcji „Odkryj Beskid Wyspowy” oraz Wójt Gminy Limanowa Jan Skrzekut. Nie zabrakło również gratulacji z okazji jubileuszowej edycji festiwalu, a także rocznicowego tortu.

Wydarzenie było transmitowane za pośrednictwem oficjalnej strony akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”.

Galeria zdjęć z festiwalu na stronie: https://www.ldk.limanowa.pl/galerie/x-festiwal-zespolow-regionalnych-beskidu-wyspowego-beskidzka-podkowecka

 

źr.: LDK Limanowa

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content