XI Galicyjski Konkurs Powożenia Zaprzęgami Konnymi w Ujanowicach – już za nami!

Ukjanowice - konkurs powożenia 2019

W tym roku już po raz jedenasty, tradycyjnie w ostatnią niedzielę lipca w Ujanowicach odbył się Galicyjski Konkurs Powożenia Zaprzęgami Konnymi. W tym roku wydarzenie to miało miejsce 28 lipca. Patronat honorowy nad imprezą objął m.in. Starosta Limanowski Mieczysław Uryga. W wydarzeniu Powiat Limanowski reprezentowali: Starosta Limanowski Mieczysław Uryga, Przewodnicząca Rady Powiatu Ewa Filipiak, Członek Zarządu Wojciech Włodarczyk oraz Radna Powiatowa Dorota Stanisławczyk. Fundatorem nagród było m.in. Starostwo Powiatowe w Limanowej.

Ukjanowice - konkurs powożenia 2019

W 11 – edycji zawodów udział wzięły 33 zaprzęgi. Uczestnicy konkursu rywalizowali w następujących kategoriach:

Single – duże konie – maratonki

Pary – duże konie – maratonki

Małe konie – maratonki

Zaprzęgi tradycyjne

Dodatkową konkurencją była zwózka drewna „furmanka w lesie”, w której wzięło udział 8 drużyn – zaprzęgów, oraz organizowany po raz kolejny konkurs – „drwal w lesie”, w którym wystartowały trzy drużyny, w każdej po dwóch zawodników.

O zajęciu miejsca w konkursach decydował uzyskany czas przejazdu i punkty karne za strącenie przeszkody i przekroczenie limitu czasu.

Zawody oceniała komisja sędziowska w składzie: dr Zenon Podstawski – sędzia główny całego konkursu, Andrzej Goraus – gospodarz toru oraz Grzegorz Kural – sędzia główny „furmanka w lesie”

Uzyskane czasy i punkty karne zdecydowały o zajęciu miejsca w konkursie.

Ukjanowice - konkurs powożenia 2019

Nagrody pieniężne za udział – „na owies” oraz Statuetki XI Galicyjskiego Konkursu Powożenia Zaprzęgami Konnymi, otrzymało 18 zaprzęgów, najlepszym zawodnikom wręczono nagrody rzeczowe ufundowane przez prywatnych sponsorów. W konkursie piarskim „Drwal w lesie”, nagrody gotówkowe otrzymały 2 drużyny . W zwózce drewna „Furmanka w lesie” główną nagrodą był bon o wartości 500 zł. ufundowany przez Starostwo Powiatowe w Limanowej.

Główną nagrodą w konkursie Powożenia Zaprzęgami Konnymi była bryczka, ufundowana przez Bożenę i Wojciecha Krzyżak wraz z dziećmi – firma rodzinna Re – Drog s.c. z Porąbki Iwkowskiej – główny sponsor imprezy.

Ukjanowice - konkurs powożenia 2019

Na zakończenie Konkursu Wiesław Janczyk – Poseł RP, Mieczysław Uryga – Starosta Limanowski, Ewa Filipiak – Przewodnicząca Rady Powiatu Limanowskiego, Wojciech Włodarczyk – Etatowy Członek Zarządu Powiatu Limanowskiego, Piotr Stach – Wójt Gminy Laskowa, Bożena Szpiech – Radna Rady Gminy Laskowa, Kinga Rosiek – Sołtys Ujanowic, dr Zenon Podstawski – Prezes Małopolskiego Związku Hodowców Koni w Krakowie, oraz Teresa Pracuch – Dyrektor Małopolskiego Związku Hodowców Koni w Krakowie, wręczyli wszystkim uczestnikom konkursu pamiątkowe dyplomy, puchary oraz nagrody ufundowane przez organizatorów i sponsorów.

Ukjanowice - konkurs powożenia 2019

Wydarzenie uatrakcyjniły dodatkowo popis spadochroniarzy oraz pokaz – rekonstrukcja historyczna w wykonaniu jeźdźców ze Stowarzyszenia „Kasztanka” w Laskowej. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem widzów. Festyn zakończyła wieczorna zabawa taneczna.

Informacje na temat wyników konkursu i laureatów poszczególnych kategorii udostępniamy poniżej.

Źródło: GOK Laskowa

Linki i załączniki