XV Edycja Powiatowego Konkursu Poezji Księdza Jana Twardowskiego „Śpieszmy się kochać ludzi…” już za nami

Uczestnicy Konkursu na zdjęciu grupowym wraz z opiekunami, gośmi i organizatorami wydarzenia

„Kochać – może znaczyć telefonować, i to tak długo, że aż słuchawka staje się gorąca. Czasem odbieramy telefon, jakby ktoś lody do niego wpuścił, ale czasem słyszymy w telefonie ciepło głosu: Halo Zosiu! Jak się czujesz? Tak mi smutne bez ciebie. Nie mogę jeść ani masła, ani sera, ani cielęciny…”

Słowa wypowiadane i tak zgrabnie zapisywane w licznych tomach poezji cieszą się nieustanną  popularnością wśród czytelników  tych kilkuletnich, jak i tych kilkudziesięcioletnich. Dlaczego?  Właśnie dlatego, że jak sam o swojej twórczości pisał : „Obce mi są retoryka, dydaktyka i patos. Próbuję pisać wiersze, które nie byłyby manifestami. Lepiej niech nie nawołują i nie nawracają. Niech niosą swoje treści w łagodnym zawieszeniu, w zaufaniu, w żarliwej otwartości na życie i jego powszednie sprawy.”

15 marca br. w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki w Laskowej odbył się XV Powiatowy Konkurs Poezji ks. Jana Twardowskiego „Śpieszmy się kochać ludzi…”. Pomysłodawczyniami i organizatorami tej imprezy są Pani mgr Katarzyna Banaś i Pani mgr Małgorzata Oleksy, wspiera je Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Laskowej Pani Monika Miś, a także – tak jak w latach ubiegłych Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki w Laskowej Pan Zdzisław Pajor. W organizacji całej imprezy pomagała również młodzież z kółka dziennikarskiego „Kleksiarze”.

Honorowy patronat nad konkursem objął Starosta Limanowski Jan Puchała.

O wygraną walczyło 38 osób, które oceniało jury w składzie:
dr Katarzyna Pławecka pracownik naukowy Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie
Ksiądz Andrzej Wanat Proboszcz parafii w Laskowej
Piotr Gryźlak kierownik działu marketingu i promocji Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu

Jury podczas oceniania występów młodych uczestników

Konkurs rozstrzygnął się w dwóch kategoriach – szkoły podstawowe i gimnazja.

Laureatami w kategorii szkoła podstawowa zostali:
I. Anastazja Pałka ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Męcinie
I. Małgorzata Gołąb z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Ujanowicach
II. Zuzanna Augustyn ze Szkoły Podstawowej z oddziałem Integracyjnym w Jaworznej
II. Szymon Biernat ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Limanowej
II. Kamil Michalik ze Szkoły Podstawowej w Pisarzowej

Wyróżnienie: Józef Bogacz ze Szkoły Podstawowej w SOSW w Dobrej
Miejsce szczęśliwe (czwarte) Wiktoria Kęska ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Słopnicach

Laureatami z gimnazjum zostali:
I. Patrycja Filipek z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Laskowej
I. Urszula Drozdżak ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Siekierczynie
II. Gabriela Filipek z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Ujanowicach
II. Paweł Gołdyn ze Szkoły Podstawowej w Żmiącej
III. Karol Pietrzak ze Szkoły Podstawowej z oddziałami Gimnazjum w Kasinie Wielkiej

Wyróżnienie: Ewelina Kuśnierz z Gimnazjum w SOSW w Dobrej
Miejsce szczęśliwe (czwarte) Patryk Szewczyk ze Szkoły Podstawowej z oddziałami Gimnazjum w Dobrej

Nagrodę Grand – Prix przyznano Marzenie Pociecha ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Męcinie.

Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomami oraz nagrodami książkowymi, a laureaci również nagrodami rzeczowym, które wręczyli im Wicestarosta Powiatu Limanowskiego Mieczysław Uryga wraz z Jolantą Grzegorzek Radną Powiatu Limanowskiego.

Uczestnikom gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych edycjach konkursu.

Organizatorzy dziękują sponsorom wydarzenia, które w tym roku wsparli:

Wiceminister finansów RP Pan Wiesław Janczyk

Starostwo Powiatowe w Limanowej

Urząd Gminy Laskowa

Gminny Ośrodek Kultury  Sportu i Turystyki w Laskowej

Pan Krzysztof Chełmecki

Piekarnia Ryszarda Stryczka

Piekarnia Piotra Pajora

Firma Tymbark

Spółdzielnia Uczniowska w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Laskowej

Ks. Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej w Laskowej Andrzej Wanat

Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Pawła Ptaszka w Żegocinie