XX Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych – święto muzyki i smaku

XX Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych - święto muzyki i smaku

W niedzielę 12 czerwca br., po 2 letniej przerwie spowodowanej epidemią COVID-19 powrócił Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych.  XX edycja wydarzenia odbyła się w Parku Miejskim w Limanowej i była połączona z II  Dniem z Produktem Regionalnym Powiatu Limanowskiego. Organizatorem wydarzenia był Powiat Limanowski.

Powiat Limanowski pełniący rolę gospodarza tegorocznego przeglądu reprezentowali: Starosta Limanowski – Mieczysław Uryga, Wicestarosta Limanowski Agata Zięba, Przewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego – Józef Pietrzak, , Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego – Jan Więcek, Członkowie Zarządu Powiatu Limanowskiego Czesław Kawalec i Józef Jaworski oraz radni powiatowi Ewa Filipiak i Marian Wójtowicz.

W wydarzeniu licznie wzięli udział mieszkańcy powiatu i okolic. Wśród gości obecni byli Poseł na Sejm RP – Anna Paluch, Radny Województwa Małopolskiego – Grzegorz Biedroń, Wójt Gminy Limanowa – Jan Skrzekut, Wójt Gminy Laskowa – Piotr Stach oraz Piotr Gąsienica – Wicedyrektor Małopolskiego Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu.

Od godziny 12:00 na scenie w muszli koncertowej w Parku Miejskim w Limanowej odbyły się pierwsze występy orkiestr. O godzinie 13: 00 nastąpiło oficjalne Otwarcie XX Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych.

– Już po raz dwudziesty w naszym powiecie odbywa się Przegląd Orkiestr Dętych.  Jest to nie tylko okazja, by posłuchać muzyki w wykonaniu utalentowanych instrumentalistów, lecz także możliwość, aby poznać lepiej ich dorobek artystyczny, historię; docenić wirtuozerię oraz kunszt, będący owocem wytrwałych ćwiczeń oraz doświadczenia zdobywanego przez lata podczas występów i koncertów przed różnorodną publicznością. Warto docenić wszystkie grupy i osoby biorące udział w jubileuszowym XX Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych, także za kultywowanie pięknej muzycznej tradycji.(…) Jest on również połączony z Powiatowym Dniem z Produktem Regionalnym. Ośmiu wystawców w tym roku jest z nami, by promować najlepsze regionalne produkty i wyroby tradycyjne. Zachęcam wszystkich serdecznie do odwiedzenia stoisk, zakupu oraz degustacji. Wspierajmy producentów lokalnych, odkrywając to, co najlepsze w tradycji kulinarnej naszego regionu.  – powiedział Starosta Limanowski Mieczysław Uryga witając gości Przeglądu oraz życząc powodzenia biorącym w nim udział orkiestrom.

Na scenie w limanowskim Parku Miejskim wystąpiło 14 orkiestr, w tym 11 z terenu Powiatu Limanowskiego oraz 3 spoza powiatu. Występy orkiestr oceniała komisja w składzie:

Ppłk SG Leszek Mieczkowski
Naczelnik Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej. Ukończył z wyróżnieniem: Wydział Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Od 2002 jest dyrygentem Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej, w latach 2003-2020 Sądeckiej Orkiestry Symfonicznej oraz od 2016 roku Sądeckiej Orkiestry Kameralnej. W latach 2012-2015 założyciel oraz dyrygent Orkiestry Dętej Akademii Muzycznej w Krakowie. Dokonał wielu światowych prapremier dzieł polskich kompozytorów muzyki współczesnej. Ma na swoim koncie nagrania płyt CD z muzyką rozrywkową i klasyczną w Polsce oraz dla zagranicznych producentów muzycznych. Jest autorem wielu opracowań i transkrypcji utworów na orkiestry dęte i symfoniczne z muzyką klasyczną, regionalną i rozrywkową. Twórca spektakli muzyczno-wizualnych z najpiękniejszymi Tangami, programami muzyki filmowej i musicalowej. Współpracuje z wybitnymi instrumentalistami i wokalistami kraju i za granicą. Zapraszany przez orkiestry w kraju i za granicą, jako dyrygent i konsultant. Prowadzi czynną działalność pedagogiczną z zakresu sztuki dyrygowania oraz innych specjalności muzycznych. Wielokrotnie nagradzany i odznaczany za osiągnięcia artystyczne

Kpt. rezerwy Stefan Żuk
Były tamburmajor i kapelmistrz Orkiestry Reprezentacyjnej WOP i Straży Granicznej w Nowym Sączu, wieloletni Nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej I II stopnia, wykładowca Ogólnopolskiego Studium dla Kapelmistrzów i Tamburmajorów Orkiestr Dętych. Autor wydanego w 2015 Poradnika dla Tamburmajorów i Kapelmistrzów.

St. chor. szt. SG Stanisław Stachoń
Szef Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu. Wieloletni muzyk solista tej orkiestry.

Ze względu na bardzo wysoki poziom i sporą liczbę kandydatów jury konkursu stanęło przed trudnym zadaniem wyboru zwycięzców.

Przyznano następujące miejsca oraz nagrody pieniężne:

I miejsce Orkiestra Dęta Echo Gór z Kasinki Mała (1400 zł)

II miejsce: Orkiestra Dęta przy OSP w Mszanie Dolnej (1100 zł)

III miejsce: Orkiestra Dęta  z Mszany Górnej (900 zł)

Komisja konkursowa zdecydowała również  o przyznaniu wyróżnień I stopnia i  jednego wyróżnienia II stopnia :

Wyróżnienia I stopnia w kwocie 600 zł:

Orkiestra Dęta OSP Dobra

Orkiestra Dęta „Echo Zagórzan” w Kasine Wielkiej

Orkiestra Dęta „Echo Gminy” w Łukowicy

Parafialna Orkiestra Dęta w Laskowej

Parafialna Orkiestra Dęta w Jaworznej

Orkiestra Dęta przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Męcinie

Orkiestra Dęta „Violin” ze Słopnic

Wyróżnienie II stopnia w kwocie 400 zł otrzymała Orkiestra Dęta” Sami Swoi” z Kasinki Małej

Udział w finale 44 Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych, który odbędzie się 23-26 czerwca 2022 r w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu zapewniły sobie następujące zespoły:

Strażacka Orkiestra Dęta Filipowice

Parafialna Orkiestra Dęta Marcinkowice

Orkiestra Dęta OSP Dobra

Orkiestra Dęta Mszana Górna

Orkiestra Dęta „Echo Zagórzan” Kasina Wielka

Orkiestra Dęta „Echo Gminy” Łukowica

Orkiestra Dęta przy OSP Mszana Dolna

Orkiestra Dęta „Echo Gór” Kasinka Mała

Parafialna Orkiestra Dęta Laskowa

Parafialna Orkiestra Dęta w Jaworznej

Orkiestra Dęta przy OSP Męcina

Orkiestra Dęta „Violin” Słopnice

Warto podkreślić, że do Finału Festiwalu organizowanego przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu komisja artystyczna zakwalifikuje ok. 40 najlepszych zespołów Województwa Małopolskiego.

Gratulujemy wszystkim orkiestrom wspaniałej muzycznej rywalizacji, koncertów i zdobytych wyników podczas Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych w Limanowej. Orkiestrom zakwalifikowanym do finału 44. Festiwalu Orkiestr Dętych życzymy także powodzenia i udanych występów w Nowym Sączu.

Finałem XX Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych był wieczorny koncert zespołu „Góralsi”, który wywołał żywiołową reakcję i wiele sympatii wśród publiczności, czego dowodem jest fakt, iż muzycy ponownie wrócili na scenę dając występ „na bis”.

Warto podkreślić, że stoiska lokalnych wytwórców z naturalnymi produktami cieszyły się nie mniejszą popularnością niż muzyczne wrażenia, zachęcając amatorów zdrowych i pysznych przysmaków prosto z natury takich jak: miód, sery czy domowe pieczywo. Wśród wystawców znaleźli się znani i cenieni lokalni producenci powiatu limanowskiego: Mleczarnia OSM Limanowa, Chleb Męcinki (Halina i Marek Piwowar), Kołacz Jodłownicki (Zofia Koperkiewicz), Miód Spadziowy z Dobrej (Tadeusz Leśniak), Sery Kozie z Zalesia (Urszula Czech) oraz Fundacja Pro Vincia.

Dziękujemy wszystkim, którzy razem z nami spędzili pogodną, czerwcowa niedzielę w Limanowej przy dźwiękach muzyki orkiestr oraz wspierając lokalne produkty podczas II Dnia z Produktem Regionalnym!

Zapraszamy do obejrzenia FOTOGALERII!

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content