Starostwo Powiatowe w Limanowej
ul. Józefa Marka 9
34-600 Limanowa

XXII Przegląd Grup Kolędniczych z Gminy Limanowa

chlopiec w przebraniu pastuszka trzyma dyplom , obok przedstawiciele samorządów gminy Limanowa i Powiatu Limanowskiego

Przegląd Grup Kolędniczych oficjalnie rozpoczął Wójt Gminy Limanowa Władysław Pazdan wraz z Urszulą Biernat – sołtys Starej Wsi I oraz Markiem Młynarczykiem – radnym Gminy Limanowa.  Wójt Władysław Pazdan witając wszystkich uczestników oraz gości, podziękował zarówno  występującym, jak i opiekunom za przygotowanie grup, jednocześnie życząc udanych występów oraz kwalifikacji na kolejne etapy kolędowania. W uroczystości udział wziął  Mieczysław Uryga Wicestarosta Limanowski.

Występy kolędników oceniała niezależna Komisja w składzie:
– Magdalena Kroh – etnograf
– Marta Smólczyńska – etnolog z MCK „Sokół” w Nowym Sączu
– Aleksander Smaga – muzyk z MCK „Sokół” w Nowym Sączu
która przyznała grupom następujące miejsca oraz nagrody pieniężne ufundowane przez Wójta Gminy Limanowa:

w kat. grup dziecięcych:

I miejsca i nagrody w wysokości po 900,00 zł :
Grupie Kolędniczej „Z Gwiazdą” ze Szkoły Podstawowej w Mordarce

Grupie Kolędniczej „Z Gwiazdą” z Zespołu Regionalnego „Mali Męcinianie” z Męciny

Grupie Kolędniczej „Z Gwiazdą” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Siekierczynie

II miejsce i nagrodę w wysokości 800,00 zł:
Grupie Kolędniczej „Z Konikiem” z Zespołu Regionalnego „Pasierbiocki” z Pasierbca
III miejsca i nagrody w wysokości 700,00 zł:
Grupie Kolędniczej „Z Gwiazdą” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Starej Wsi
Grupie Kolędniczej „Z Gwiazdą” ze Szkoły Podstawowej w Nowym Rybiu
Grupie Kolędniczej „Z Gwiazdą” ze Świetlicy Wiejskiej w Starej  Wsi
Grupie Kolędniczej „Z Szopką” Rodziny Rysiów z Koszar

w kat. grup młodzieżowych:

I miejsce i nagrodę w wysokości 1.000,00 zł:
Grupie Kolędniczej „Herody” z Zespołu Regionalnego „Mali Męcinianie” z Męciny

II miejsce i nagrodę w wysokości 800,00 zł:
Grupie „Kolędnicy Starowiejscy z Gwiazdą” z Golcowa

w kat. grup dorosłych:

I miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 1.500,00 zł:
Grupie „Kolędnicy z Szopką Lalkową” z Zespołu Regionalnego „Kijom Worci” z Pisarzowej

II miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 1.200,00 zł:
Grupie Kolędniczej „Z Gwiazdą” z Koła Gospodyń Wiejskich w Makowicy
Grupie „Kolędnicy z Gwiazdą” z Zespołu Regionalnego „Pisarzowianie” z Pisarzowej

Komisja oceniająca występy postanowiła ponadto wydelegować siedem grup kolędniczych na dalszy powiatowy etap konkursu, który odbędzie się w dniach 20-21 stycznia br. w Kasince Małej. Do udziału w XIX Powiatowym Przeglądzie Grup Kolędniczych zakwalifikowane zostały:

– trzy grupy dziecięce z pierwszego miejsca, a więc Grupa Kolędnicza „Z Gwiazdą” ze Szkoły Podstawowej w Mordarce, Grupa Kolędnicza „Z Gwiazdą” z Zespołu Regionalnego „Mali Męcinianie” z Męciny i Grupa Kolędnicza „Z Gwiazdą” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Siekierczynie

– młodzieżowa Grupa Kolędnicza „Herody” z Zespołu Regionalnego „Mali Męcinianie” z Męciny
oraz

– trzy grupy dorosłe z pierwszego miejsca, a więc Grupa „Kolędnicy z Szopką Lalkową” z Zespołu Regionalnego „Kijom Worci” z Pisarzowej,  Grupa Kolędnicza „Z Gwiazdą” z Koła Gospodyń Wiejskich w Makowicy, Grupa „Kolędnicy z Gwiazdą” z Zespołu Regionalnego „Pisarzowianie” z Pisarzowej.

Dyplomy oraz nagrody wszystkim prezentującym się grupom wręczali: Wicestarosta Limanowski Mieczysław Uryga, Wicewójt Gminy Limanowa Marian Mąka,  sołtys Starej Wsi I Urszula Biernat oraz Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Wsi Jacenty Musiał

Podczas trwania Gminnego Przeglądu Grup Kolędniczych w Starej Wsi można było wesprzeć finansowo chorego na neurosarkoidozę Adama Dudka  z Koła Gospodyń Wiejskich  w Makowicy. Specjalnie dla niego zakolędowała także kapela „KiciokiBand” oraz Paweł Juszczak członek Koła Gospodyń Wiejskich w Makowicy.
Źródło: UG Limanowa