Za nami dwudniowe Narodowe Czytanie polskich nowel w Powiecie Limanowskim!

"Narodowe czytanie" 2019

Przez dwa dni 6 września Folwark Stara Winiarnia oraz 7 września Pijalnia Wód Mineralnych w Szczawie stały się centrum kultury powiatu limanowskiego. Odbyło się tam wspólne czytanie polskich nowel w ramach ogólnopolskiej akcji  „Narodowego czytania”. To wyjątkowe wydarzenie kulturalne i edukacyjne, odbyło się już po raz ósmy w całym kraju, tradycyjnie pod patronatem Pary Prezydenckiej.

Pierwszego dnia uczestnicy wydarzenia spotkali się w Mszanie Dolnej, gdzie w nastrojowych wnętrzach „Folwarku Stara Winiarnia” przeczytano i wysłuchano noweli Marii Konopnickiej „Dym” oraz „Katarynki” Bolesława Prusa. Spośród czytających byli samorządowcy, duchowieństwo, przedstawiciele instytucji kultury, miłośnicy czytelnictwa oraz licznie uczniów z  Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Mszanie Dolnej. W czytanie aktywnie włączyli się również włodarze zaprzyjaźnionego partnerskiego powiatu polkowickiego.

"Narodowe czytanie" 2019 "Narodowe czytanie" 2019

 

"Narodowe czytanie" 2019 

Wspaniałą oprawę muzyczną wydarzenia zapewniły występy Michała Majerana i Jakuba Sporka oraz Joanny Ligas, która zaprezentowała najpiękniejsze utwory Anny Jantar.  Ostatnim punktem wydarzenia w Mszanie Dolnej było spotkanie z Marianem Sopatą – autorem licznych publikacji związanych z naszym regionem.

Cieszę się, że w Powiecie Limanowskim w tym roku po raz pierwszy i na tak szeroką skalę udało się przeprowadzić to dwudniowe wydarzenie kulturalne. – podkreśla starosta limanowski Mieczysław Uryga. To wspaniale, że Narodowe Czytanie w powiecie limanowskim skupiło tak wielka liczbę uczestników w tym młodzież i kluby literackie. dodaje starosta.

"Narodowe czytanie" 2019 "Narodowe czytanie" 2019

7 września „Narodowe czytanie” w Powiecie Limanowskim przeniosło się do Szczawy, a dokładnie do Pijalni Wód. Tam od godz. 14:00 czytano trzy nowele, a były to: „Sachem” Henryka Sienkiewicza, „Orka” Władysława Stanisława Reymonta oraz „Mój ojciec wstępuje do strażaków” ze zbioru opowiadań „Sanatorium pod Klepsydrą” Brunona Schulza. Wcześniej wszyscy chętni mieli możliwość wziąć udział w wycieczce – queście po Kamienicy pt. Kamienickie ślady przeszłości” i dzięki temu poznać region oraz jego tajemnice. Goście mogli również skosztować regionalnych dań i przekąsek, które przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich ze Szczawy.

"Narodowe czytanie" 2019 

"Narodowe czytanie" 2019 

Drugi dzień „Narodowego czytania” wzbogacił występ Kapeli „Gorce” z Kamienicy oraz Żeńskiej Grupy Śpiewaczej „Gorce” z Kamienicy. Wszyscy mogli również obejrzeć  projekcję etiud filmowych autorstwa Marka Dudka oraz wysłuchać gry autorskiej Marcina Króla. Dwudniowe spotkanie z lekturą  poprowadził Marian Wójtowicz.

Organizatorami przedsięwzięcia byli: Powiat Limanowski, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Limanowej, Miejska Biblioteka Mszana Dolna, Gmina Kamienica, Miasto Mszana Dolna, oraz GOK Kamienica.

Honorowy Patronat objęli: Starosta Limanowski – Mieczysław Uryga, Wójt Gminy Kamienica – Władysław Sadowski, Burmistrz Miasta Mszana Dolna – Anna Pękała.

 

FOTORELACJA

 

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content