Za nami X Rajd Szlakami Żołnierzy 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK

X Rajd Szlakami Żołnierzy 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK

Dziesiąta, jubileuszowa edycja trzydniowego rajdu rozpoczęła się w dniu  9.06.2019, po raz kolejny w Beskidzie Wyspowym. Przy pięknej, letniej pogodzie młodzież szkolna przemierzyła trasę: Dobra – Tymbark – Słopnice – Szczawa – Beskid Wyspowy, poznając historię żołnierzy AK. To właśnie na tym terenie funkcjonowały w czasie II wojny światowej struktury Obwodu AK Limanowa oraz oddziałały I i II batalionu 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK. Większość rajdowych zmagań uczestników była związana z okresem 1939 – 1945, a młodzi pasjonaci historii powiatu limanowskiego, mieli także okazję zapoznać się z walorami turystyczno – przyrodniczymi regionu.

Wydarzenie miało na celu poznanie dziejów niepodległościowego podziemia zbrojnego z lat 1939–1945 na terenie powiatu  limanowskiego, gmin Dobra, Tymbark, Słopnice oraz Kamienica, a także całego Beskidu Wyspowego, a ponadto dotarcie do miejsc i obiektów, które są  „świadkami historii”. Dodatkowo uczestnictwo w rajdzie pozwala na poznanie specyfiki dziejów i kultury Beskidów oraz Podhala z podkreśleniem tradycji militarnych regionu w XX wieku, jak również daje bezcenną możliwość spotkania ze świadkami historii oraz ich rodzinami, co jest szczególnie ważne dla zachowanie pamięci o walce zbrojnej i ofierze żołnierzy.

X Rajd Szlakami Żołnierzy 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK

 

Na trasie rajdu zawodnicy, zgrupowani w patrole, szukali wyznaczonych punktów, gdzie czekali na nich uczestnicy walk oporu, zlecając wykonanie określonych zadań jak np. złożenie meldunku lub udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące historii związanej z danym punktem. Wykonanie zadań starały się utrudnić patrole niemieckie i rosyjskie oraz szpiedzy, które przeszukiwały i przesłuchiwały wszystkich uczestników szukając podejrzanych materiałów, zakazanych przedmiotów (rozkazów).

W skład głównych organizatorów tegorocznego rajdu Szlakami Żołnierzy 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK weszli: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie i Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych  1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK. W organizację przedsięwzięcia zaangażowały się również gminy Dobra, Słopnice i Tymbark, Klub  Historyczny im. Armii Krajowej w Olkuszu, Klub Historyczny im. 1. PSP AK w Słopnicach, Szkoła Podstawowa im. Leopolda Węgrzynowicza w Dobrej, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Muzeum armii Krajowej w Krakowie, Jednostka Strzelecka nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paulone ZS „Strzelec” w Tymbarku, Nadleśnictwo Limanowa oraz 5. Krakowska Drużyna Wędrowników ZHR „Orkan”. wójt Tymbarku Paweł Ptaszek, wójt Słopnic Adam Sołtys i wójt Dobrej Benedykt Węgrzyn objęli wydarzenie objęli Honorowym Patronatem

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe nagrody i upominki oraz spotkali się z dyrektorem krakowskiego IPN dr hab. Filipem Musiałem.

Dziękujemy Organizatorom i Młodzieży biorącej udział w tym ważnym wydarzeniu. Już od dziesięciu lat rajd pomaga promować historię oraz kultywować pamięć o bohaterach wojennych pochodzących z terenu powiatu limanowskiego.

źródło:  https://ipn.gov.pl/

 

X Rajd Szlakami Żołnierzy 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK

źródło:  https://ipn.gov.pl/

 

 

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content