Zagórzańskie Dziedziny łączą…

nagrodzeni uczestnicy gali

 28 kwietnia 2023 r. w Mszanie Dolnej odbyła się II Gala Znaku Promocyjnego Zagórzańskie Dziedziny, podczas której spotkali się ludzie zainteresowani promocją tej pięknej ziemi i jej potencjału.

Na zaproszenie organizatorów – Zagórzańskich Dziedzin i Fundacji Wspierania Rozwoju Lokalnego INICJATYWA – odpowiedzieli znamienici goście oraz partnerzy i kreatorzy Zagórzańskich Dziedzin. Powiat limanowski reprezentowali Janusz Potaczek – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego oraz Agnieszka Orzeł i Grzegorz Wójcik – radni powiatowi.
Gospodarzami wydarzenia byli zagórzańscy samorządowcy: Anna Pękała – Burmistrz Miasta Mszana Dolna, Bolesław Żaba – Wójt Gminy Mszana Dolna, inicjator i koordynator Zagórzańskich Dziedzin oraz Rafał Rusnak – Wójt Gminy Niedźwiedź.
Krótki koncert dał goszczący u Zagórzan Marek Werbowecki – Absolwent Kijowskiego Uniwersytetu Kultury i Sztuki w klasie skrzypiec, który pracował w Narodowej Orkiestrze Instrumentów Ludowych w Kijowie oraz Tarnopolskiej Filharmonii Regionalnej, a jako ochotnik uczestniczył w toczącej się wojnie na Ukrainie.
Uroczystość rozpoczęto od nadania Województwu Małopolskiemu tytułu Partnera II Gali Znaku Promocyjnego Zagórzańskie Dziedziny. Kulminacyjnym punktem gali było wręczenie certyfikatów i statuetek potwierdzających prawo do użytkowania i posługiwania się Znakiem Promocyjnym Zagórzańskie Dziedziny przez producentów, dostawców usług i osoby podejmujące inicjatywy mające na celu budowanie i wzmacnianie zagórzańskiej marki lokalnej. Certyfikaty otrzymali: Wielobranżowe Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Usługowo – Handlowe JANDA, Koło Gospodyń Wiejskich Łętowe, Baza Szkoleniowo – Wypoczynkowa Lubogoszcz w Kasince Małej,  Stowarzyszenie Miłośników Kultury Góralskiej Pod Cyrlom, Józefa Potaczek, Monika Kubik, Wytwórnia Mrożonek Mała Gastronomia Smakosz Maciej Komenza, Drewniane cuda z Kasinki, Orkiestra Dęta Echo Gór z Kasinki Małej, Pasieka u Piotra Woźniaka z Koniny.
Ponadto minister Andrzej Gut Mostowy, na wniosek zagórzańskich samorządowców, przyznał odznakę „Za Zasługi dla Turystyki” tym, którzy w sposób szczególny przyczynili się do popularyzacji turystyki na tym terenie. Wyróżnienie odebrali:
– Maria Grzęda – Kierownik Bazy Lubogoszcz w Kasince Małej,
– Jadwiga Zapała – Kustosz Orkanówki, Muzeum Biograficznego Władysława Orkana w Porębie Wielkiej,
– ks. Jan Zając – wieloletni kapelan Ośrodka Rekolekcyjno – Rekreacyjnego na Śnieżnicy w Kasinie Wielkiej,
– Czesław Szynalik – inicjator turystycznej marki Odkryj Beskid Wyspowy,
– Marek Panek – przewodnik beskidzki, przewodniczący Kapituły Znaku Promocyjnego Zagórzańskie Dziedziny,
– Gorczański Park Narodowy, w imieniu którego odznaczenie przyjął Dyrektor, dr inż. Janusz Tomasiewicz.
Uroczystość zakończył koncert Orkiestry Dętej Echo Gór z Kasinki Małej.
Oprawę gali stanowiła prezentacja produktów lokalnych: miody i produkty pszczele z Pasieki u Piotra Woźniaka z Koniny, gorczańskie sery z gospodarstwa Moniki Kubik z Mszany Górnej, drzewiane łobrozki Józefy Potaczek z Łostówki, przetwory Śwarnych Babek z Koła Gospodyń Wiejskich z Łętowego, Paradnych Gosposi z Koła Gospodyń z Kasinki Małej oraz Anny Kowalczyk z Lubomierza, regionalne pamiątki – drewniane cuda z Kasinki, rękodzieło Stanisławy Blecharczyk z Raby Niżnej, Justyny Babuśki i Anety Węglarz z Łętowego oraz sióstr Marii Knapczyk i Urszuli Kołodziej z Łostówki, elementy strojów regionalnych wykonanych przez Rafała Nowaka, kuśnierza z Kasiny Wielkiej oraz firmę Hafthan z Koniny, pamiątki ze Śnieżnicy.
Prezentowany był też tomik poezji „Ciyń Bulandy” autorstwa Wojciecha Kusiaka, wicedyrektora Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce – Zdroju. Dochód ze sprzedaży tego tomiku zasila Fundusz Stypendialny Fundacji Rozwoju Regionu Rabka.
Zachęcamy do obejrzenia dokumentacji z I (https://youtu.be/pJmQp2HKrvk ) i II (https://youtu.be/ZV4V76nT75E ) Gali Znaku Promocyjnego Zagórzańskie Dziedziny oraz obejrzenia zdjęć w galeriach: https://www.mszana.pl/galerie,2945.html https://www.mszana.pl/galerie,2944.html

info. Magda Polańska
Fot. Agnieszka Józefiak – Lewandowska, Michał Grzeszczuk

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content