Powiat Limanowski

Oficjalny portal

Zakończyły się Górskie Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Szosowym

26 sierpnia 2024 r.

24 oraz 25 sierpnia 2024 r.  w Łukowicy miały miejsce Górskie Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Szosowym. Była to już trzecia tego typu impreza sportowa, której współorganizatorem jest samorząd gminy Łukowica, a jednym z partnerów zawodów był Powiat Limanowski.

Podczas wydarzenia z udziałem licznej grupy kibiców, obecni byli również: Prezes Małopolskiego Związku Kolarskiego Marek Kosicki, Rafał Majka Brązowy Medalistia Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro, przedstawiciele organizacji i środowisk sportowych, jak również Bogdan Łuczkowski Wójt Gminy Łukowica oraz przedstawiciele samorządów lokalnych. Powiat Limanowski reprezentowali Przewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego Józef Pietrzak i radny powiatu Janusz Koza.

W pierwszym dniu zawodów (sobota) rozegrano trzy kolarskie wyścigi, w których wręczono nagrody i tytuły mistrzów Polski. Natomiast w niedziele trwał ciąg dalszy sportowych zmagań na górskich szosach. O mistrzowskie tytuły rywalizowały kobiety – elity, orliczki, a także  juniorki i juniorzy, młodziczki oraz młodzicy

Sobota (24 sierpnia) była dniem otwarcia dwudniowych Górskich Szosowych Mistrzostw Polski 2024. Wczoraj na górzystej rundzie w Łukowicy rywalizowała elita mężczyzn, orlicy, a także juniorzy i juniorki młodsze. Zawodowcy mieli do pokonania 125 kilometrów, na co składało się 5 okrążeń.

Faworyci z ekipy Lubelskie Perła Polski zdominowali rywalizację, zajmując pierwsze trzy miejsca, ze sporą przewagą nad pozostałymi kolarzami. Zwyciężył Adam Kuś, wyprzedzając ubiegłorocznego triumfatora Pawła Szóstkę i Kacpra Gieryka. Trzeci z wymienionych zawodników został mistrzem kraju w kategorii U23, w której pokonał Aleksandra Krukowskiego (GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier) i Maksymiliana Wiśniowskiego (Voster ATS Team).

Wczoraj rozegrano także wyścigi kategorii U17. Wśród juniorów młodszych najlepsi okazali się zawodnicy Avatar Silesia Team — Łukasz Rutkowski i Hubert Blokesz — którzy zajęli pierwsze dwie pozycje. Podium uzupełnił Mikołaj Legieć (UKS Centrum Nowa Ruda). Zmagania juniorek młodszych zakończyły się wygraną Marii Okrucińskiej (UKS Copernicus SMS CCC Toruń), która dojechała do mety przed Magdaleną Polańską (Fundacja Klub Kolarski Agnieszka Skalniak) i Agatą Sektą (Avatar Silesia Team).

Niedziela przebiegła pod znakiem mocnej rywalizacji w Górskich Szosowych Mistrzostwach Polski. Kobiety rywalizowały na dystansie 100-kilometrów, na którym najlepsze okazały się Monika Brzeźna i Katarzyna Wilkos — zawodniczki MAT ATOM Deweloper Wrocław w takiej kolejności przecięły linię mety, zdobywając złoto i srebro. Brąz powędrował do specjalizującej się w kolarstwie górskim Aleksandry Podgórskiej z KTM SGR MTB Team.

Razem z elitą jechały orliczki, spośród których najlepsza była Barbara Cywińska, również z MAT ATOM Deweloper Wrocław. Na podium stanęły także Laura Choma (TSR Choma Team) i Monika Węgrzyn (TKK Pacific Nestlé Fitness Cycling Team). O jedną rundę mniej do pokonania miały juniorki. Wyścig kobiet U19 padł łupem Oliwii Kępczyńskiej z ALKS STAL Ocetix Iglotex Grudziądz, a medale zdobyły również Rozalia Dutczak (LKS Trasa Zielona Góra) i Kornelia Braun (Klub Kolarski Ziemia Darłowska).

W 100-kilometrowym wyścigu juniorów triumfował natomiast Jan Jackowiak z UKS Copernicus — SMS Toruń, pokonując o prawie 1,5 minuty Macieja Sorbiana, swojego klubowego kolegę. Trzecie miejsce zajął Krystian Sztaba z Moto Steweld Jelcz Laskowice.

Wśród młodzików zwyciężył Mikołaj Klaczkowski (KLKS Azalia Brzóza Królewska), za którym finiszowali Ksawery Nowicki (UKS TFP Jedynka Kórnik) i Leon Janikowski (KK Tarnovia Tarnowo Podgórne), a w wyścigu młodziczek zwyciężyła Natalia Piróg (Pho3nix Cycling Team). Srebrny medal powędrował do Natalii Jaros (LKS POM Strzelce Krajeńskie), a na najniższym stopniu podium stanęła Maria Szołucha (UKS Kolarz Nadarzyn).

Gratulujemy tegorocznym  zwycięzcom, laureatom i wszystkim uczestnikom tegorocznych  Mistrzostw Polski w Kolarstwie Szosowym!

Pełne wyniki zawodów można znaleźć TUTAJ.

źr.: naszosie.pl, oficjalny profil Bogdan Łuczkowski Wójt Gminy Łukowica, fot. Andrzej Bukański

2024-09-27 15:29:04, „Starostwo Powiatowe w Limanowej", „powiat.limanowa.pl”