Szkolenie dla NGO

Szkolenie - plakat

Starostwo Powiatowe w Limanowej zaprasza na bezpłatne szkolenie przeznaczone dla przedstawicieli organizacji pozarządowych. Szkolenie odbędzie się 9 kwietnia, godzina 15.00, sala 204.

Tematem szkolenia będzie: „Przekazywanie i rozliczanie dotacji w trybie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz przepisów wykonawczych” na podstawie zmienionych druków ofert, umów i sprawozdań wprowadzonych Rozporządzeniem Przewodniczącego Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r.

PROGRAM:

1. Omówienie elementów druku oferty –
  • Jak przygotować ofertę : opis działań, potrzeb i rezultatów, wskaźniki i mierzenie rezultatów,
  • zasady konstrukcji budżetu zadania,
  1. Umowa realizacji zadania publicznego:
  • zasady i terminy ponoszenia wydatków, przesuwania między pozycjami/kategoriami kosztorysu,
  • przekazywanie środków jednorazowym przelewem i transzami,
  • prowadzenie dokumentacji związanej z zadaniem – księgowość, opis faktur i zasady odpowiedzialności za nie prowadzenie księgowości,
  • rozliczenie wkładu osobowego i rzeczowego,
  • procedura zwrotu dotacji,
  • inne wymogi wprowadzone przez umowę,
  • załączniki do umowy.
  1. Sprawozdanie z realizacji zadania:
  • Elementy sprawozdania,
  • Sprawozdanie częściowe i końcowe,
  • Rozliczenie części merytorycznej i finansowej,
  • Rozliczenie rezultatów
  • Złączniki do sprawozdania,
  1. Omówienie procedury oraz druków oferty i sprawozdania stosowanych do trybu art. 19 a  – małych grantów.

Uprzejmie prosimy o potwierdzenie udziału w szkoleniu do dnia 5 kwietnia 2019 r. – telefonicznie  18 3337 901.

Prowadzący szkolenie: Artur Gluziński – pracował w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Wykładowca akademicki, doświadczony szkoleniowiec. Autor książki „Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie”. Powołany przez Ministra Rozwoju Regionalnego na eksperta do oceny projektów realizowanych w ramach programów operacyjnych na lata 2007-2013. Uczestniczy w ocenie projektów składanych w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Specjalista w zakresie współpracy administracji publicznej z organizacjami pozarządowymi. Współpracuje z organami administracji publicznej: m.in. Ministerstwem Obrony Narodowej, Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Regionalną Izbą Obrachunkową w Katowicach i Poznaniu, Świętokrzyskim Urzędem Wojewódzkim, Śląskim Urzędem Wojewódzkim, Urzędami Marszałkowskimi (woj. lubuskie, zachodniopomorskie, śląskie, podkarpackie, opolskie) licznymi urzędami miast  (m.in. Kraków, Katowice, Tychy, Chorzów, Ruda Śląska, Zabrze, Gliwice, Jastrzębie-Zdrój, Bielsko-Biała, Stargard, Świnoujście, Warszawa, Poznań, Wrocław, Zielona Góra, Płock, Sopot, Częstochowa, Ruda Śląska, Skarżysko-Kamienna, Kłodzko, Żory, Puck, Dąbrowa Górnicza, Tarnów, Chojnów, Suwałki, Ostrów Wlkp., Krzyż Wlkp., Cieszyn, Wałcz, Góra Kalwaria) i gmin oraz starostwami powiatowymi. Od 2004 roku prowadzeni szkolenia w zakresie współpracy samorządu i organizacji pozarządowych, udzielania dotacji na realizację zadań publicznych.