Zaproszenie na inscenizację historyczną w 78. rocznicę zrzutów alianckich dla 1 PSP AK w Szczawie

18 grudnia 2022 r. na osiedlu Polanki w Szczawie (zrzutowisko „Wilga”) odbędzie się Inscenizacja Historyczna w 78 rocznicę zrzutów alianckich dla 1 PSP AK. Wydarzenie organizuje Stowarzyszenie rekonstrukcji historycznych 1 PSP AK, Powiat Limanowski, Instytut pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, Gmina Kamienica,  Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Oddział Kraków, Krakowski Klub Seniorów Lotnictw, Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 99, Aeroklub Podhalański Nowy Sącz, OSP Szczawa oraz Lokalna Organizacja Turystyczna Powiatu Limanowskiego.

Inscenizacja odbędzie się w miejscu, w którym od nocy z 22/23 listopada (operacja „Kazik 1”), aż do nocy z  28/29 grudnia 1944 roku, były dokonywane zrzuty zasobników z lekarstwami, bronią, umundurowaniem oraz desant skoczków spadochronowych.
Podczas obchodów zostaną złożone wiązanki oraz znicze pod obeliskiem upamiętniającym wydarzenia z przed ponad 70 lat, wartę będą sprawować funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu oraz po raz pierwszy żołnierze Komponentu Wojsk Specjalnych. Jeżeli pozwolą na to warunki pogodowe planowany jest przelot samolotów. Na ziemi będzie można obejrzeć oryginalne wyposażenie, umundurowanie, uzbrojenie – jakim posługiwali się żołnierze 1 PSP AK oraz posłuchać relacji o tym co wydarzyło się na tym miejscu ponad 70 lat temu. Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali słodką niespodziankę, a dla wszystkich uczestników zapewniony będzie poczęstunek – ciepły posiłek, herbata i kawa.

Program wydarzenia:

10:45 – Zbiórka uczestników obok kościoła w Szczawie
11:00 – Wymarsz (dla seniorów wyjazd) na Polanki
12:00 – Inscenizacja Historyczna na Polankach
– złożenie wiązanek i zniczy przed obeliskiem upamiętniającym zrzuty
– historia zrzutowiska ” Wilga”
– przelot samolotów (uwaga, uzależniony od warunków atmosferycznych)
– podjęcie i zabezpieczenie zrzutu
13:00 – Wspólne zdjęcie
14:00 – Podsumowanie imprezy, rozdanie dyplomów, ciepły posiłek