Zaproszenie na obchody 105. rocznicy”Bitwy pod Limanową”.

105. rocznica bitwy pod Limanową - plakat informacyjny

Już w najbliższą sobotę 14 grudnia na cmentarzu jabłonieckim odbędą się rocznicowe obchody 105. rocznicy walki z czasów I wojny światowej stoczonej pomiędzy wojskami austro – węgierskimi i rosyjskimi, która przeszła do historii jako „Bitwa Pod Limanową”.

Bitwa Limanowska to przykład polsko-węgierskiego braterstwa broni i wielowiekowej przyjaźni między naszymi narodami. Węgierscy huzarzy i polscy legioniści Józefa Piłsudskiego walczyli w niej razem w ramię „za wolność naszą i waszą”. Na uroczystość zaproszono gości z Węgier: Budapesztu, Sopronia, Miskolca oraz huzarów z Fehervari Huszarok z Szekesfehervaru. Honorowymi gośćmi będą Konsul Generalny Węgier w Krakowie Pani Adrienne Körmendy oraz Wicekonsul Sandor Nedecky oraz wnuk Othmara Muhra, dowódcy który poległ na Jabłońcu – Albert Muhr.
W uroczystości z okazji 105. Rocznicy Bitwy Limanowskiej weźmie również udział delegacja 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W imieniu organizatorów, którymi są: Miasto Limanowa oraz Limanowskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej „Jabłoniec 1914”  zapraszamy do udziału w tej uroczystości.

 

105. rocznica bitwy pod Limanową

źródło: UM Limanowa

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content