Zaproszenie na obchody 30. rocznicy śmierci Wincentego Gawrona

W tym roku mija 30 lat od śmierci Wincentego Gawrona – działacza społecznego, artysty – malarza, publicysty, a także więźnia i uciekiniera z obozu KL Auschwitz, powstańca warszawskiego i żołnierza Armii Krajowej.  We wtorek 24 sierpnia br. w przeddzień  30. rocznicy śmierci Wincentego Gawrona, odbędą się uroczystości upamiętniające postać tego wybitnego Limanowianina, przyjaciela rotmistrza Witolda Pileckiego. Wydarzenie jest objęte honorowym Patronatem Starosty Limanowskiego – Mieczysława Urygi.

Organizatorem uroczystości jest Stowarzyszenie Kulturalno – Oświatowe „Ziemia Limanowska”, a jednym ze współorganizatorów – Powiat Limanowski.

Poniżej prezentujemy pełny program wydarzenia:

Miejsce: Sala obrad Starostwa Powiatowego w Limanowej ul. Józefa Marka 9

Godz. 8:30Przywitanie gości i przemówienia Starosty Limanowskiego, Burmistrza Miasta Limanowa, Wójta Gminy Limanowa oraz parlamentarzystów.

Godz. 9:00 – referat: Wincenty Gawron – artysta, żołnierz, więzień KL Auschwitz, działacz społeczny. – Karol Wojtas (Limanowa)

Godz. 9:30 referat: Ostatni witraż projektu Wincentego Gawrona w bazylice limanowskiej: „Stany mieszczański i chłopski składają hołd Najświętszej Opatrzności”. – prof. nadzw. dr hab. Józef Szymon Wroński (Kraków)

Godz. 10:00 – 10:30 – dyskusja oraz wystąpienia członków rodziny Wincentego Gawrona oraz zaproszonych gości.

Miejsce: Bazylika Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej

Godz. 11:00 Msza święta za śp. Wincentego Gawrona w 30 rocznicę jego śmierci

Miejsce: Cmentarz Parafialny w Limanowej

Godz. 12:00 – Modlitwa oraz złożenie kwiatów i zniczy na grobie Wincentego Gawrona