Powiat Limanowski

Oficjalny portal

Zaproszenie na spektakl „Moralność Pani Dulskiej” w ramach akcji „Narodowe czytanie”

4 września br. w sali widowiskowej Limanowskiego Domu Kultury wystawiony zostanie spektakl „Moralność Pani Dulskiej w wykonaniu aktorów z Teatru „Co się stało” oraz Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu. Wydarzenie organizowane jest w ramach akcji  pn. „Narodowe Czytanie” pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej z udziałem władz samorządowych, instytucji oświaty oraz kultury. Akcja „Narodowego Czytania” w powiecie limanowski, jest również objęta honorowym patronatem Mieczysława Urygi – Starosty limanowskiego, oraz Władysława Biedy – Burmistrza Miasta Limanowa

„Moralność Pani Dulskiej” jest jednym z najbardziej znanych dzieł Gabrieli Zapolskiej. „To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji” – podkreślał Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do włączenia się do akcji wspólnego czytania arcydzieł polskiej literatury.

Reżyserem sztuki, którą wkrótce  będzie można obejrzeć w Limanowskim Domu Kultury, natomiast autorem scenariusza jest Janusz Michalik.

W gronie organizatorów wydarzenia znaleźli się: Powiat Limanowski, Miejska Biblioteka w Limanowej, Limanowski Dom Kultury oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu Filia w Limanowej.

Wstęp jest wolny. Darmowe wejściówki można odebrać w kasie kina „Klaps” od poniedziałku 30 sierpnia, jak również bezpośrednio przed spektaklem.

2021-12-07 13:07:24, „Starostwo Powiatowe w Limanowej", „powiat.limanowa.pl”

ul. Józefa Marka 9
34-600 Limanowa