Zaproszenie na weekend

znak z napisem weekend

Przed nami ostatni weekend wakacji. Zobaczcie jakie wydarzenia czekają na Was na terenie powiatu limanowskiego w dniach od 1 – 2 września i spędźcie ten czas interesująco!

W dniu 2 września Starosta Limanowski – Jan Puchała oraz Wójt Gminy Tymbark zapraszają na XVIII Powiatowy Przegląd Artystycznego i Kulinarnego Dorobku Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Limanowskiego. Wydarzenie to będzie miało miejsce na rynku w Tymbarku – oficjalne rozpoczęcie imprezy o godz. 14.00.

Następnie w programie znajdzie swój czas konkurs: rękodzieła artystycznego, potraw kulinarnych, tradycyjnych scenek obyczajowych oraz pieśni ludowych. W godz. 17.30- 18.00 nastąpi podsumowanie przeglądu,  ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród. Na zakończenie będzie występ Zespołu „Góralsi”.

plakat Powiatowego Przeglądu KGW w Tymbarku

W pierwszą niedzielę września tj. 02.09.2018 r. już po raz piętnasty obchodzić będziemy organizowane przez Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości – „Święto Chleba” pod patronatem Ks. Prałata Bazyliki MBB w Limanowej, Starosty Powiatu Limanowskiego oraz Burmistrza Miasta Limanowa.

Zapraszamy wszystkich na wspólne świętowanie, które rozpocznie się o godz. 8.40 zbiórką na parkingu za budynkiem Cechu i uroczystym przemarszem do Bazyliki M.B. Bolesnej na Mszę Świętą w intencjach piekarzy i cukierników.

Program uroczystości obejmuje: Mszę Św. o godz. 9.00 w intencji piekarzy i cukierników, błogosławieństwo chleba na stoiskach w Rynku, następnie (godz. 10.15) powitanie chlebem i solą gospodarzy: powiatu, miasta i gminy Limanowa oraz wręczenie odznaczeń i podziękowań. O godz. 11.00 będzie miała miejsce prezentacja wystawiających zakładów oraz przegląd ich wyrobów piekarniczo – cukierniczych i gastronomicznych połączony z degustacją. Zachęcamy również do obejrzenia występu zespołu folklorystycznego „Spod Kicek” z Mordarki. Na zakończenie odbędzie się spotkanie w budynku Cechu.

 

plakat

W niedzielę, 2 września br. w parku miejskim w Limanowej odbędzie się spotkanie z folklorem. Impreza rozpocznie się o godz. 15.00. Letnie spotkania z Folklorem dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Patronat Honorowy nad wydarzeniem sprawuje Burmistrz Miasta Limanowa Władysław Bieda. Patronat Medialny nad wydarzeniem objęło Radio RDN Nowy Sącz.

Program obejmuje:
•    występ Grupy Dziecięcej Zespołu Regionalnego „Limanowianie”
•    występ Zespołu Regionalnego „Mali Szczyrzycanie”
•    występ Grupy Dziecięcej Zespołu Regionalnego „Dolina Słomki”
•    występ Zespołu Regionalnego „Limanowianie” im. Ludwika Mordarskiego
•    występ Zespołu Regionalnego „Jurkowianie”
•    występ Zespołu Regionalnego „Szczyrzycanie”
•    występ Zespołu Regionalnego „Przyszowianie”
•    pokaz filmu „Tańce, stroje i instrumenty pasterskie regionu lachowsko-orawskiego”
Ponadto wydarzeniu będą towarzyszyć:
•    warsztaty taneczne poprowadzone przez instruktorów z zespołów regionalnych,
•    stoiska regionalne, rękodzielnicze i kulinarne KGW,
•    na terenie wydarzenia będzie dostępna mała gastronomia.

PLAKAT

2 września to także wyjście na szczyt: Patryja / Sucha Polana/ – wyjście o godz. 8.00 na trasę pod opieką przewodników z miejsca zbiórki: zbiórka  przy boisku Zarąbki / szlak żółty – Kamionka – szlak żółty Patryja –szlak żółty Łysina – Sucha Polana -szlak zielony Kudłacze – szlak czarny Pcim

Godz. 11.00
– Przywitanie gości przez gospodarza Gminy
– Msza Św. Polowa
– Występy kapeli, zespołów regionalnych i muzycznych
– Pokazy ratownictwa w górach GOPR, Straż Pożarna
– Ciekawostki, anegdoty i historia o Beskidzie Wyspowym – przewodnicy PTTK
– Konkurs wiedzy o Beskidzie Wyspowym, Gminie i PTTK
– Wybór Najmilszej, Najmilszego, Najmłodszego i Najstarszego Uczestnika, z Najdalszego Zakątka Polski i świata, Rodzinne Odkrywanie
– Wspólny grill i regionalne potrawy
– Zbiorowa fotografia
Godz. 15.00
– Wyjście na trasę
Godz. 16.00-17.00
– Zakończenie i powrót do miejsca zbiórki
Zapraszamy również na uroczystość zorganizowaną w 79. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz walk obronnych w 1939 roku, która odbędzie się 2 września na Przysiółku „Mogiła” w Kasinie Wielkiej. Uroczystość ta ma upamiętniać poległych i zmarłych żołnierzy 24.Pułku Ułanów z Kraśnika z jednostki kawalerii Wojska Polskiego 10. Brygady Kawalerii Zmotoryzowanej, którzy zginęli w walce z najeźdźcą w Kasinie Wielkiej na terenie Gminy Mszana Dolna.
plakat
Oprac.na podst.: www.tymbark.pl, Cech Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Limanowej, Limanowski Dom Kultury, www.odkryjbeskidwyspowy.pl, UG Mszana Dolna
Fot.: j.w.

 

image_pdfimage_print

Udostępnij