Zaproszenie na weekendowe „Spacery Historyczne w Powiecie Limanowskim”

Plakat dot. Spaceru Historycznego w Powiecie Limanowski

W sobotę 23 lipca oraz w niedzielę 24 lipca 2022 r. odbędą się kolejne z serii spacerów historycznych w Powiecie Limanowskim. Tym razem uczestnicy akcji będą wędrować po miejscowościach Szyk (sobota) oraz Młyńczyska (niedziela), odkrywając ważne miejsca i osoby związane z dziejami naszego  regionu.

Organizatorem wydarzeń z cyklu „Spacery Historyczne w Powiecie Limanowskim” jest Lokalna Organizacja Powiatu Limanowskiego.

W sobotę 23 lipca 2022 r. o godz. 16:30 przy Kościele w Szyku  (Gmina Jodłownik) rozpocznie się spacer pn. „Święty Stanisław i drewniana świątynia” , który poprowadzi Karol Wojtas.

Podczas wędrówki jej uczestnicy zwiedzą zabytkowy kościół pod wezwaniem Świętego Stanisława Biskupa Męczennika i Świętej Barbary oraz cmentarz parafialny.

Szyk to wieś położona u podnóży Kostrzy 725 m. n. p. m. w dolinie Tarnawki. W Szyku od stuleci wznosi się drewniany kościół pod wezwaniem Świętego Stanisława Biskupa Męczennika i Świętej Barbary. We wnętrzu tej niewielkiej świątyni odsłonięto stosunkowo niedawno zabytkowe polichromie przedstawiające żywot Świętego Stanisława. Na wyposażeniu kościoła znajdują się także zabytkowe obrazy w tym cenne przedstawienie Matki Boskiej z Dzieciątkiem namalowane na desce. Na pobliskim cmentarzu parafialnym znajdują się stare kamienne nagrobki.

Spacer potrwa około 2,5 godziny i odbędzie się bez względu na warunki atmosferyczne.

W niedzielę 24 lipca 2022 roku o godz. 15:30 przy cmentarzu parafialnym w Młyńczyskach  (Gmina Łukowica) rozpocznie się spacer W cieniu Modyni – Śladami Genowefy Kroczek „Lotte” pod przewodnictwem Przemysława Bukowca.

Działalność konspiracyjna w czasie II wojny światowej na terenie Beskidu Wyspowego opierała się na strukturach organizacji Armii Krajowej oraz Batalionów Chłopskich. To właśnie z tą drugą była związana, pochodząca z Przyszowej, legendarna sanitariuszka – Genowefa Kroczek „Lotte”. Jej działalność społeczna, patriotyczna w znacznej mierze miała miejsce na terenie wsi Młyńczyska. Podczas spaceru na cmentarzu parafialnym uczestnicy poznają historię zapomnianych mogił partyzanckich żołnierzy z oddziału „Opór” oraz ciekawostki związane z kapliczką ofiar II wojny światowej. Ponadto na osiedlu Cisowy Dział, uczestnicy spaceru poznają historię działalności Genowefy Kroczek „Lotte”, nazywanej małopolską „Inką” oraz partyzantów oddziału „Opór”. Na trasie spaceru historia kapliczki Matki Boskiej Częstochowskiej i szpitalików partyzanckich. Dla wytrwałych spacer z przełęczy Cisowy Dział na wieżę widokową na górze Modyń (1029 m n.p.m.) .

Spacer potrwa około 3 godzin i odbędzie się bez względu na warunki atmosferyczne.

Udział w spacerach jest nieodpłatny. Godziny rozpoczęcia poszczególnego spaceru oraz miejsce startu podane są na stronie www.lotlimanowski.pl oraz na profilu LOT Powiatu Limanowskiego, na portalu Facebook i na lokalnych portalach informacyjnych – informuje Agata Zięba Prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Powiatu Limanowskiego

Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

 

 

źr.:LOT Limanowa

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content