Znamy laureatów XXI Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych

W niedzielę 21 maja 2023 roku w Parku Miejskim w Limanowej odbył się XXI Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych. Organizatorem wydarzenia był Powiat Limanowski. Partnerami w realizacji tego przedsięwzięcia było Miasto Limanowa, Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu, Województwo Małopolskie oraz Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej. Patronat medialny nad przeglądem sprawowali telewizja internetowa TV28, limanowski portal informacyjny limanowa.in oraz radio RDN Nowy Sącz.

Tegoroczny przegląd rozpoczął Starosta Limanowski Mieczysław Uryga, który wraz z przedstawicielami władz rządowych i samorządowych powitał zgromadzonych w limanowskim parku gości oraz orkiestry biorące udział w powiatowych eliminacjach do udziału 45. Małopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych Echo Trombity w Nowym Sączu. Ze sceny wybrzmiały życzenia udanych występów dla wszystkich zespołów, a także wspaniale spędzonego czasu dla wszystkich uczestników imprezy.

Wydarzenie zgromadziło wielu mieszkańców powiatu oraz gości. Uczestniczyli w nim również: Ryszard Terlecki Wicemarszałek Sejmu, Edward Siarka Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa, Urszula Nowogórska Poseł na Sejm RP, Władysław Bieda Burmistrz Miasta Limanowa, Jolanta Juszkiewicz  Przewodnicząca Rady Miasta Limanowa, Wójt Gminy Limanowa Jan Skrzekut oraz Wójt Gminy Laskowa Piotr Stach. Powiat Limanowski reprezentowali: Starosta Limanowski Mieczysław Uryga, Przewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego Józef Pietrzak, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego Jan Więcek, Członkowie Zarządu Powiatu Limanowskiego:  Wojciech Włodarczyk, Józef Jaworski i Czesław Kawalec, a także radni powiatowi Marian Wójtowicz i Stanisław Piegza.

W trakcie wydarzenia można było także odwiedzić stoiska lokalnych wytwórców i producentów z Powiatu Limanowskiego.  Do spróbowania i nabycia był m.in. chleb męciśnki i wypieki, miody i produkty pszczele oraz tradycyjna śliwka – suska sechlońska. Popularne przysmaki regionu, były doskonałym uzupełnieniem muzycznych wrażeń. Wśród atrakcji dla najmłodszych znalazł się też dmuchany plac zabaw. Nie zabrakło oczywiście stoiska promocyjnego Powiatu Limanowskiego z bezpłatnymi materiałami informacyjnymi na temat regionu.

Na scenie w limanowskim Parku Miejskim wystąpiło siedem orkiestr z terenu Powiatu Limanowskiego. Wszystkie występy, na które składały się zarówno znane melodie tradycyjne  jak  i filmowe, zachwycały kreatywnym podejściem i umiejętnościami muzyków.

Oceny występów dokonała komisja w składzie: Ppłk SG Leszek Mieczkowski – Dyrygent Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej w Nowym Sączu oraz Sądeckiej Orkiestry Kameralnej, mgr Leszek Łopalewski – Wieloletni muzyk Filharmonii Lubelskiej, obecnie nauczyciel i kierownik sekcji instrumentów dętych w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Nowym Sączu oraz mgr Leszek Mordarski – Profesor Oświaty, muzyk, pedagog, etnograf, autor artykułów i książek o tematyce muzyki i kultury.

Wysoki i wyrównany  poziom artystyczny jaki zaprezentowały wszystkie orkiestry był sporym wyzwaniem dla jury, które ostatecznie postanowiło przyznać następujące miejsca i nagrody w poszczególnych kategoriach:

  1. Orkiestry OSP:
  • I miejsce: Orkiestra Dęta OSP w Mszanie Dolnej (nagroda: 1500 zł)
  • II miejsce: Orkiestra Dęta ”Echo Gór” w Kasince Małej (nagroda: 1000 zł)
  • III Miejsce : Orkiestra OSP W Dobrej (nagroda: 800 zł)

Wyróżnienie w tej kategorii przyznano dla Orkiestry Dętej „Violin” w Słopnicach (nagroda : 600 zł)

  1. Orkiestry dęte działające przy Ośrodkach Kultury i Stowarzyszeniach Społeczno – Kulturalnych, Orkiestry Parafialne:
  • I miejsce: Orkiestra Dęta w Mszanie Górnej (nagroda: 1500 zł)
  • III miejsce: Parafialna Orkiestra Dęta w Laskowej (nagroda: 800 zł)

Wyróżnienie przyznano dla orkiestry Dętej „Echo Gminy Łukowica” (nagroda : 600 zł)

Kwalifikacje do finału 45. Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych ECHO Trombity zostaną ogłoszone 22 maja na stronie internetowej www.mcksokol.pl

Na zakończenie XXI Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych odbył się pokaz artystyczny zespołu cheerleaders „Diamond Cheer”  z Kamienicy.  Występ zachwycił i porwał publiczność,  włączając do wspólnej aktywności. Warto podkreślić że utytułowana grupa pod kierunkiem instruktora tańca Mirosława Haczka, dzięki fantastycznej formie zaprezentowanej na Mistrzostwach Polski Cheerleaders PZSC 2023, które odbyły się w marcu tego roku w  Raszynie koło Warszawy, zapewniła sobie awans do Mistrzostw Europy ECU 2023 we włoskiej Weronie oraz do Mistrzostw Świata ICU 2024 w amerykańskim Orlando na Florydzie. Dziękując za prezentacje dla limanowskiej publiczności podczas niedzielnego występu Starosta Mieczysław Uryga przekazał drużynie „Diamond Cheer” życzenia sukcesów w walce o najwyższe mistrzowskie tytuły oraz słodki upominek.

 

Dziękujemy orkiestrom, gościom i wszystkim uczestnikom XXI Przeglądu Orkiestr Dętych, który już  po raz drugi zagościł w parku miejskim w Limanowej. Cieszymy się, że tak wiele osób zdecydowało się spotkać, aby wspólnie spędzić niedzielne popołudnie przy dźwiękach muzyki orkiestr, korzystając z licznych atrakcji tego dnia.

Galeria zdjęć z wydarzenia

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content