Znamy wyniki tegorocznej edycji „Zagórzańskie czytanie”!

23 maja w Zespole Szkoły i Przedszkola w Łostówce uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych już po raz szósty wzięli udział w „Zagórzańskim czytaniu”. Uczestnicy mieli okazję zmierzyć się z gwarowymi tekstami „Zagórzańskiej czytanki”. Do tej pory wydano cztery części gwarowych opowiadań: „Góralska czytanka”, „Orawska czytanka”, „Spiska czytanka” oraz  „Zagórzańska czytanka”.  Powstanie każdej z części czytanki wiązało się z ogromnym wysiłkiem twórców pragnących zachować gwarę regionu i utrwalić ją w świadomości dzieci i młodzieży. Jak podkreślają autorzy, bez czytelników wersy książki będą tylko  martwą literą góralskiej kultury. Hasłem tegorocznego konkursu były słowa: „Tradycja to piękno, które chronimy, a nie więzy, które nas krępują”.

Jednym z głównych celów konkursu jest przeciwdziałanie procesowi zanikania więzi międzypokoleniowej oraz stereotypizacji kultury ludowej.  Udział w wydarzeniu przybliża młodym ludziom elementy kultury zagórzańskiej. Organizatorzy „Zagórzańskiego czytania” zapewnili wiele atrakcji, jak np. wystawa zabawek ludowych, zorganizowana przy współpracy z Miejskim Przedszkolem nr 2 w Mszanie Dolnej. Uczestnicy konkursu mogli także zaznajomić się z działalnością Stowarzyszenia „Zagórzańscy Pasjonaci”. Podczas spotkania członkowie Stowarzyszenia prezentowali swoją działalność oraz zachęcali do obejrzenia stanowiska z wyrobami rękodzielniczymi. Na najmłodszych uczestników w przerwie konkursu czekały tematyczne, regionalne kolorowanki przygotowane przez nastoletnią artystkę z Mszany Górnej, Marię Szarek. Można było również zrobić sobie zdjęcie w tradycyjnych zagórzańskich strojach, dzięki monidłu, wypożyczonemu z Urzędu Gminy Mszana Dolna.

Przybyłych na konkurs uczniów z trzech gmin  przywitał zagórzańskimi przyśpiewkami Zespół Regionalny „Mali Łostowianie”. Zebranych powitała Dyrektor Janina Flig oraz władze Samorządowe: Burmistrz Miasta Mszana Dolna Anna Pękała, Wójt Gminy Mszana Dolna  Bolesław Żaba oraz Wójt Gminy Niedźwiedź Rafał Rusnak.

Zagórzańskie czytanie 2019

Źródło: http://www.lubogoszcz.mszana.pl/aktualnosci,4111.html#.XO-PhI8wiUk

Zmagania konkursowe nad tekstem czytanki odbywały się w czterech grupach wiekowych. Uczestnicy musieli wykazać się umiejętnością czytania oraz akcentowania tekstów gwarowych, opowiadania treści gwarą oraz wysokim poziomem zrozumienia czytanego tekstu. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury złożone z lokalnych znawców i pasjonatów kultury zagórzańskiej oraz gwary regionu. W obradach komisji konkursowej wzięli udział: Helena Flig, Jadwiga Zapała, Aneta Kujacz, Teofila Latoś, Krystyna Kornaś,  Wojciech Kaleta, Piotr  Lulek, Katarzyna Wacławik oraz  Hubert Rapciak.

Poniżej udostępniamy wyniki tegorocznego „Zagórzańskiego Czytania” w każdej z kategorii wiekowych:

W kategorii klasy I – III byli to mali zagórzanie:  Zofia Sater z Glisnego, Joanna Chorągwicka z Łostówki oraz Mikołaj Kuczaj z Poręby Wielkiej.

W kategorii klas IV – VI jury za najlepszych uznało pięciu uczniów: Kingę Zając z Podobina, Michała Wiewiórkę z Łostówki  oraz Jakuba Kuczaja, Karola Zapałę i Mateusza Palaca z Lubomierza. Wśród starszych uczniów triumfowali: Emilia Zapała z Poręby Wielkiej, Magdalena Mazgaj z Kasiny Wielkiej oraz Kamil Kowalczyk z Lubomierza. Szkoły ponadgimnazjalne reprezentowała Małgorzata Grzęda z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Mszanie Dolnej.

Prace w części plastycznej konkursu, oceniło jury w składzie: Agnieszka Orzeł, Michał Liszka oraz Jan Choragwicki.

Wśród najmłodszych, za najlepszych ilustratorów tekstów gwarowych uznano: Kamila Kuczaja z Lubomierza, Annę Foltyńską z Łostówki, Aleksandrę Nawarę z Olszówki oraz Ewę Dorczak z Łętowego. W kategorii klasy IV – VI za swoje prace zostały nagrodzone  Emilia Florek z Podobina, Karolina Pękała z Kasiny Wielkiej oraz Martyna Kuczaj z Lubomierza. Wśród nagrodzonych artystów znaleźli się także uczniowie klas  VII – VIII oraz gimnazjum: Edyta Ślaga z Kasiny Wielkiej, Jowita Potaczek z Podobina, Sylwia Czech z Poręby Wielkiej oraz Patrycja Palkij z Mszany Dolnej. W kategorii szkoły ponadgimnazjalne doceniono prace Pauliny Zapały i Marceli Żurek z ZSP w Mszanie Dolnej.

Wręczenie Nagród dla najlepszych uczestników konkursu nastąpi podczas uroczystej gali finałowej, która odbędzie się już 11 czerwca 2019 r. o godz. 1000 w auli Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu. Sponsorami nagród w konkursie są: Gmina Mszana Dolna, Gmina Niedźwiedź, Miasto Mszana Dolna oraz Powiat Limanowski. Konkurs wsparły także lokalne firmy: FligBud – Zakład Remontowo-Budowlany oraz Refas – Meble Szkolne. Oprócz nagród dla zwycięzców, każdy z uczestników otrzymał upominek.

„Zagórzańskie czytanie” gości na Ziemi Zagórzańskiej od trzech lat dzięki wsparciu trzech samorządów (Gmina Mszana Dolna, Gmina Niedźwiedź i Miasto Mszana Dolna), które objęły konkurs swoim patronatem. Organizatorem tej edycji był Zespół Szkoły i Przedszkola w Łostówce, przy współpracy z koordynatorami z Zespołu Placówek Oświatowych w Podobinie oraz Zespołu Placówek Oświatowych w Mszanie Dolnej. Współorganizatorami konkursu są: Kuratorium Oświaty w Krakowie i Instytut Nauk Humanistyczno-Społecznych i Turystyki Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu.

Warto dodać również, że od tego roku Konkurs  Literacko – Plastyczny „GÓRALSKIE CYTANIE” Gwarowych Tekstów Literatury Regionalnej zyskał rangę konkursu wojewódzkiego

Wiadomo już, że przyszłoroczna edycja konkursu zostanie zorganizowana przez Zespół Szkół Miejskich w Mszanie Dolnej. Wiąże się to z wolą Włodarzy trzech zagórzańskich samorządów, aby organizacja konkursu corocznie była powierzana kolejnej z Gmin. Idei tej przyświeca pragnienie, aby konkurs ten w dalszym stopniu przyczyniał się do kształtowania  wartości  stanowiących dziedzictwo kulturowe regionu.

Dziękujemy i gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, którzy  po raz kolejny udowodnili, że doskonale posługują się gwarą regionalną!

Źródło: http://www.lubogoszcz.mszana.pl/aktualnosci,4111.html#.XO-PhI8wiUk

 

"Zagórzańskie czytanie 2019

Źródło: http://www.lubogoszcz.mszana.pl/aktualnosci,4111.html#.XO-PhI8wiUk

 

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content