Znamy zwycięzców Druzbacki 2019!

W dniach 9-12 maja 2019 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Podegrodziu odbył się 37. Konkurs Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych „DRUZBACKA”. Z licznymi miejscami na podium oraz nagrodami wróciły osoby reprezentujące zespoły regionalne z terenu powiatu limanowskiego.

Jury w składzie: Anna Borucka-Szotkowska – etnomuzykolog, Jadwiga Adamczyk – muzyk – MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu, Artur Czesak – językoznawca i Benedykt Kafel – etnograf – MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu przez dwa dni słuchało występów artystów.

Konkurs prowadził oraz występy uczestników zapowiadał Marian Wójtowicz Radny Powiatu Limanowskiego. Po przesłuchaniu i gruntownej ocenie 112 prezentacji konkursowych, których wykonawcy pochodzili z siedmiu powiatów (dębickiego, gorlickiego, jasielskiego, limanowskiego, myślenickiego, nowosądeckiego, suskiego) z województw małopolskiego i podkarpackiego, w tym: 24 muzyk (14 dorosłych, 8 młodzieżowych i 2 dziecięcych), 33 instrumentalistów (17 dorosłych, 9 młodzieżowych, 7 dziecięcych), 24 grup śpiewaczych dorosłych, 23 śpiewaków solistów (8 dorosłych, 8 młodzieżowych, 7 dziecięcych), 7 mistrzów z uczniami, jednego drużby weselnego –komisja postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

DRUZBACKA 2019r. – Szczegółowe wyniki

NAGRODZONE OSOBY I ZESPOŁY Z TERENU POWIATU LIMANOWSKIEGO:

KONKURS MUZYK LUDOWYCH
– Sławomir Kurek z Wilkowiska
– Tadeusz Citak z Kamienicy
Wyróżnienie Maciej Liszka ze Stronia
Dyplomy uczestnictwa otrzymali: Jerzy Hebda z Przyszowej, Józef Tokarczyk z Mordarki
wyróżnienie Kinga Baniak ze Szczyrzyca
– Wiktoria Jakieła z Męciny
– Hubert Adamczyk z Poręby Wielkiej
III. KONKURS GRUP ŚPIEWACZYCH W KATEGORII DOROSŁYCH:
I miejsca:
– KASINIANIE-ZAGÓRZANIE (męska) z Kasiny Wielkiej
– ŚWARNI ŁOJCE z Sadku-Kostrzy
– MSZANICANKI z Mszany Dolnej
– żeńska LIMANOWIANIE z Limanowej
– KIJOM WORCI z Pisarzowej
– SPOD KICEK z Mordarki
Wyróżnienie JURKOWIANIE (męska) z Jurkowa
KONKURS ŚPIEWU SOLOWEGO
– Mariola Lorek z Przyszowej
Wyróżnienie Barbara Stożek z Mszany Dolnej
Dyplom uczestnictwa otrzymała Anna Łysek z Mszany Dolnej
– Witold Sewiło z Jodłownika
– Magdalena Opiela z Przyszowej
– Adam Dutka z Męciny
KONKURS MISTRZ I UCZEŃ
– Tobiasz Krzysztof z Mszany Górnej z uczniem Jakubem Kuczajem
– Dominik Mól ze Starej Wsi z uczniem Pawłem Skoczniem
I miejsce dla instrumentalistów Pawła Mrózek z Jurkowa, Sławomira Kurka z Wilkowiska.

– Gratuluję wszystkim osobom i zespołom, szczególnie tym z terenu powiatu limanowskiego, które brały udział w 37. Konkursie Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych „DRUZBACKA”. To dzięki Wam wartości muzyczne kultury ludowej  są promowane i przekazywanie kolejnym pokoleniom. Każdy twórca ma swój wyjątkowy styl przekazywania muzyki regionu i to właśnie ta różnorodność jest bardzo cenna, ponieważ świadczy o Waszej artystycznej indywidualności. Cieszę się, że tak chętnie i z tak wysokimi wynikami bierzecie udział w licznych konkursach i przeglądach, przyczyniając się do promowania piękna i tradycji naszego regionu – mówi Starosta Limanowski Mieczysław Uryga.