Znicze na grobach Legionistów

Zdjecie przedstawiające moment złożenia zniczy na cmentarzu parafialnym w Tymbarku podczas XXVII Rajdu Górskiego

Młodzież ze szkół podstawowych w Stróży i Skrzydlnej oraz przedstawiciele tymbarskiego Strzelca na rozpoczęcie XXVII Rajdu Górskiego „ Szlakiem Walk Legionów Polskich Na Ziemi Limanowskiej zapalili znicze na grobach tymbarskich Legionistów na cmentarzu parafialnym w Tymbarku. Po oddaniu hołdu żołnierzom wyruszyła na trasę tegorocznego rajdu z Tymbarku do Słopnic Górnych, następnie  przez Zaświercze powróciła do Tymbarku.

Przypomnijmy sylwetki legionistów:

Pierwszy grób ppor. Jana Kordeczki, który w roku 1914 z grupą strzelców (drużyniaków)  z Tymbarku  wyruszył do Krakowskich Oleandrów aby walczyć o Niepodległość Ojczyzny. W szeregi  Legionów Piłsudskiego wstąpił 4 września 1914 roku, gdzie przydzielony został do 3 pp. Legionów Polskich. Od lutego 1915 roku służył w Komendzie Sztabowej- w plutonie sztabowym Komendy II Brygady, przydzielonym następnie do 3-go pp. Legionów Polskich.

Dnia 5 lipca 1916 r. dostał się do niewoli rosyjskiej – notowany jako plutonowy. W roku 1918 został wykazany w  1. Polskim Legionie w Omsku (wschodnia  Rosja) pod pseudonimem Płonczyński Stanisław, gdzie służył do sierpnia 1918 r. W kwietniu 1919 roku wykazany w 2-gim pułku strzelców 3. Komp. 5 . Dywizji Syberyjskiej jako podporucznik.

W maju 1933 roku za pracę w dziele odzyskania niepodległości , został odznaczony przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego Krzyżem Niepodległości.

Podporucznik Jan Kordeczka do roku 1939 kilka razy organizował jednostkę tymbarskiego Strzelca, pełniąc w niej funkcję dowódcy.

Drugi grób  podchorążego Tadeusza Kopecia – Berdysza pochodzącego prawdopodobnie z Nowego Sącza , uczestnika walk 2-go i 4 –go P.P Legionów Polskich. Odznaczonego Krzyżem Czwartaków. W kronice parafialnej jest wzmianka że do Tymbarku przysłano chorążego , Polaka / w mundurze austriackim /, który tu miał werbować i ćwiczyć ochotników

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content