Starostwo Powiatowe w Limanowej
ul. Józefa Marka 9
34-600 Limanowa

tel: 18 33 37 800


Zobacz, co warto zwiedzić w Mszanie Dolnej

Widok z llotu ptaka na Kościół pw. Św. Michała Archanioła

Miasto Mszana Dolna jest drugim miastem w Powiecie Limanowskim, znajdującym się w malowniczej kotlinie górskiej. Jest miastem Zagórzan, czyli grupy etnicznej, która ma swój jedyny i niepowtarzalny folklor. Patronem Mszany Dolnej od roku 2009 jest Św. Michał Archanioł, który jako pierwszy i najważniejszy wśród aniołów obdarzony został szczególnym zaufaniem i kluczami do nieba. Od VI w. uważa się go za pogromcę Szatana, złych duchów oraz wszystkich sił wrogich Panu Bogu i Kościołowi.

Do najciekawszych atrakcji turystycznych miasta należą:

•    Kościół pw. Św. Michała Archanioła –przypuszcza się, że początkowo, tj. w roku 1345 parafia była ufundowana i uposażona przez Kazimierza Wielkiego jako świątynia rzymskokatolicka pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Kiedy podczas potopu szwedzkiego Mszana całkowicie spłonęła, patronem kościoła zbudowanego w latach 1891-1901 w stylu gotyckim został Archanioł Michał. Inicjatorem budowy nowego kościoła był ks. Wincenty Jankowski, z kolei większość niezbędnych środków zapewniła hrabiowska rodzina Krasińskich. Ściany i sklepienia kościoła pokryto polichromią artysty malarza Juliusza Makarewicza – profesora ASP w Krakowie. Obecnie wewnątrz kościoła znajdują się:


– zabytkowa kropielnica kamienna z XVII w.,
– XVII-wieczna chrzcielnica,
– zdobiona polichromią ambona,
– obraz Zaśnięcia Matki Boskiej malowany na desce, który pochodzi z początku XVI w.,
– obraz Św. Augustyna z dzieckiem przelewającym wodę z XVII Iw.,
– płaskorzeźba popiersia ks. Józefa Stabrawy, zasłużonego dla Mszany duszpasterza i działacza społecznego,
– w prezbiterium witraż Św. Michała Archanioła, pochodzący z 1922 roku,
– witraż Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej z 1929r.,
– witraż Św. Józefa z roku 1930, symbolizujący opiekę Św. Józefa nad ogniskiem domowym.

Kościół pw. Św. Michała Archanioła


Wyróżnić można gotycki ołtarz główny z figurami Św. Michała Archanioła, Pana Jezusa i Matki Bożej, oraz 3 ołtarze boczne:

1) ołtarz Matki Bożej Dobrej Rady, w którym umieszczono tryptyk zdobiony scenami z życia Maryi,

2) ołtarz Serca Jezusowego – z trzema obrazami: Serce Jezusa, Ukrzyżowanie oraz Przemienienie Pańskie,

3) ołtarz Św. Józefa


•    Kościół pw. Miłosierdzia Bożego
– nową parafię erygowano w 2005 roku, natomiast 30 października 2011 metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz pobłogosławił nową parafię.

  Kościół pw. Miłosierdzia Bożego


•    Park dworsk
i – w parku tym można podziwiać zróżnicowaną grupę starodrzewu: topole włoskie, klony, lipy, białe wierzby, dęby szypułkowe. Dawne zabudowania dworskie, znajdujące się w parku, tj. stajnie i mieszkania folwarczne, a także  spichlerz folwarczny z XVIII w., obecnie zostały przekształcone w hotel oraz restaurację, zachowując charakterystyczne cechy architektoniczne. W parku mieści się również budynek starego dworu należący do rodziny Krasińskich, który dzisiaj jest siedzibą Młodzieżowego Zakładu Wychowawczego w Mszanie Dolnej.

Park dworski


•    Cmentarz żydowski – nekropolia z XVIIIw. mieści się przy ul. Zakopiańskiej, w części północnej miasta, na osiedlu Marki. Zachowanych zostało ok.20 nagrobków, przy czym najstarsze pochodzą z XIX wieku. W czasie II wojny światowej został zniszczony przez Niemców. W roku 1991 za sprawą Leo Gatterera z Frankfurtu nad Menem cmentarz ogrodzono i uporządkowano. W chwili obecnej klucz do furtki cmentarza jest przechowywany w Urzędzie Miasta w Mszanie Dolnej.

 Cmentarz żydowski


•    Szlaki turystyczne
– aktywnym turystom polecamy:


1)    wejście na Górę Lubogoszcz (967m.) – z Mszany Dolnej na szczyt prowadzą 2 szlaki: czerwony oraz zielony, przy czym szlak koloru czerwonego wydaje się być bardziej ciekawy, gdyż posiada walory widokowe, które rozciągają się początkowo od doliny Mszanki, poprzez osiedle Obłazy, do granicy z lasem. Na szczycie podziwiać można stare bukowe lasy, pochodzące z puszczy karpackiej. Jesienią jest możliwość zbierania grzybów, natomiast przez cały rok Lubogoszcz jest doskonałym miejscem do spacerów. Istnieją także bardzo dobre warunki do uprawiania narciarstwa biegowego. Czas przejścia na szczyt szlakiem czerwonym, a zejście zielonym wynosi ok. 5 godzin. Jest to najpopularniejsza trasa.


2)    Ćwilin (1071,5m.)
– z Mszany Dolnej na szczyt prowadzi szlak żółty; jest to dość długa trasa – ok. 4 godzin – jednak pełna walorów widokowych, z widokami na panoramę Beskidu Wyspowego oraz Gorców.


3)    Luboń Wielki (1022m.) – szlakiem czerwonym czas przejścia z Mszany Dolnej przez Przełęcz Glisne wynosi ok. 2,5 godz.


4)    Szczebel (977m.) – tutaj cechą charakterystyczną jest duża stromość zboczy. Ciekawostka jest tzw.” Zimna Dziura”, grota, w której przez znaczną część roku utrzymuje się warstwa lodu.

Foto: parafiamszanadolna.pl , mszanamilosierdzie.pl, mszana-dolna.eu, igorce.eu

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content