Grand Prix dla Limanowej
Echo nr 139/2006
Grand Prix dla ucznia z I LO w Limanowej – „Nowe życie puszki”
Sławomir Kamiński, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Limanowej, zdobył Grand Prix w ogólnopolskim konkursie „Nowe Życie Puszki” zorganizowanym przez Fundację na rzecz Odzysku Aluminiowych Puszek po Napojach Recal w Warszawie. Jego projekt plastyczny uznano za najlepszy w Polsce. W dniu 15 marca, na spotkaniu w I LO odebrał nagrodę z rąk Jacka Wacia z Fundacji Recal.
Konkurs „Nowe Życie Puszki” dotyczył prac z zakresu malarstwa, rysunku, grafiki. Skierowany był do przedszkolaków (projekt puszki o pojemności 0,33 l) oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych (projekt puszki o pojemności 0,5 l) na terenie całego kraju. Jego celem była edukacja ekologiczna na przykładzie odzysku aluminiowych puszek po napojach. Jury w składzie: Małgorzata Lesiewicz – artysta malarz, Maria Kubica – nauczyciel, Krzysztof Przybył – ekolog, Agnieszka Zglenicka – grafik, Anna Blaschke – nauczyciel i Jacek Wać – Fundacja Recal, dokonywało wyboru spośród 273 nadesłanych prac. 19 projektów wykonanych przez uczniów I LO w Limanowej zgłosiło do konkursu Powiatowe Centrum Ekologiczne działające w Starostwie Powiatowym.
Nagrodę Grand Prix zdobył Sławomir Kamiński, uczeń klasy pierwszej, który swój projekt wykonał pod okiem nauczycielki plastyki Małgorzaty Palińskiej, przy wparciu wychowawczyni i zarazem nauczycielki biologii Marii Radziechowskiej.
– Opracowanie takiego projektu to wielka przygoda – ocenia Małgorzata Palińska. –Do konkursu przystąpiło ponad 200 uczniów z klas pierwszych. Nie było to łatwe zadanie. Liczyła się trafna interpretacja idei poszanowania środowiska poprzez odzysk puszek. Dodatkowym utrudnieniem były wymogi techniczne. Projekt musiał być wykonany w odpowiedniej skali, tylko w kolorach podstawowych, z właściwym liternictwem, a całość miała być obramowana czarną obwódką. Przyznaję, że to był nietypowy konkurs, ale sięgnęłam po niego, bo zawsze ze swymi działaniami wychodzę poza szkołę – relacjonuje Małgorzata Palińska.
Uczniowie I LO wykonali ponad 200 prac. Spośród nich do konkursu zgłoszono 19, w tym pracę laureata.
– Ten projekt spełniał oczekiwania, bo wyrażał idee działalności Fundacji Recal. Praca przedstawia personifikowaną puszkę ze zmarszczkami, siwą brodą. Jest ona zestawiona z drugą – młodą, wesołą, pełną życia i energii. Rozdziela je kosz Ricola symbolizujący recykling. Plakat opatrzony jest hasłem: „Podaruj nowe życie puszce” – opisuje pracę Sławka plastyczka Małgorzata Palińska.
W nagrodę za najlepszy w Polsce projekt Sławek Kamiński otrzymał cyfrowy aparat fotograficzny, jego projekt znajdzie się na limitowanej serii puszek – skarbonek, a w październiku autor weźmie udział w „Zielonej Szkole Recalu”.
Młodzież I LO już myśli o przystąpieniu do kolejnej akcji, tym razem będzie rywalizować w zbieraniu puszek. Grupa, której w całej Polsce uda się zgromadzić najwięcej puszek aluminiowych do odzysku może liczyć na nagrodę w postaci cennej zagranicznej wycieczki.
Serdecznie gratulujemy zwycięstwa Sławkowi, a równocześnie opiekunowi, pani mgr Małgorzacie Palińskiej, pod kierunkiem której powstała najlepsza praca w Polsce. Jest to niewątpliwie wielkie wyróżnienie nie tylko dla I Liceum Ogólnokształcącego. ale również dla naszego regionu, gdzie aktywnie są podejmowane wszystkie akcje i konkursy związane z ekologią.
Jolanta Bugajska