Jubileusz 90-lecia Stowarzyszenia „Związku Szczyrzycan” i Zespołu Regionalnego ,,Szczyrzycanie”

9 i 10 lipca 2016r. odbyły się uroczystości związane z jubileuszem 90-lecia Stowarzyszenia ,,Związek Szczyrzycan” i Zespołu Regionalnego ,,Szczyrzycanie”. Na rozpoczęciu uroczystości, kapela zespołu powitała: Edwarda Siarkę – Posła na Sejm RP, Piotra Ćwika – Wojewodę Małopolskiego, Urszulę Nowogórską – Przewodniczącą Sejmiku Województwa Małopolskiego, Jana Puchałę – Starostę Limanowskiego, Tomasza Krupińskiego – Przewodniczącego Rady Powiatu Limanowskiego, Pawła Stawarza – Wójta Gminy Jodłownik, Wacława Chlipałę – Przewodniczącego Rady Gminy. A także rektora AM w Krakowie prof. Stanisława Krawczyńskiego, przedstawicieli sądeckiego „Sokoła”, rodzinę dr Gębika (współzałożyciela stowarzyszenia i zespołu regionalnego ,,Szczyrzycanie”), przedstawicieli zaprzyjaźnionych zespołów regionalnych z Kamienicy, Limanowej, Krasnego-Lasocic, Sadku-Kostrzy, delegacje miejscowych OSP, dyrektorów szkół, delegacje przedstawicieli stowarzyszenia Miłośników Ziemi Szczyrzyckiej, Doliny Stradomki i Grodziska, radnych, sołtysów, sponsorów stowarzyszenia oraz wszystkich sympatyków i miłośników Szczerzyca.

Prowadzący uroczystość jubileuszową, powitali wszystkich zebranych gości. Chwilą ciszy uczczono także zmarłych działaczy stowarzyszenia i zespołu. Następnie, Alina Adamczyk przedstawiła historię powstania Stowarzyszenia oraz jego działalność, a Halina Matysiewicz opowiedziała o działalności zespołu regionalnego ,,Szczyrzycanie”.

Kolejnym punktem programu było odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej poświęconej założycielowi zespołu dr Władysławowi Gębikowi. Fakt ten został poprzedzony referatem pn. „Doktor Władysław Gębik”, który odczytał Piotr Michorczyk.Poświęcenia tablicy dokonał o.o. Cystersów Dominik Chucher, a przecięcia wstęgi dokonała najbliższa rodzina dr Gębika w osobach wnuczki Moniki Gębik – Czajkowskiej i wnuka Mariusza Kaczora. Poświęconą tablicę, delegacja przeniosła i zawiesiła w tzw. ,,sali szczyrzyckiej” w Publicznym Gimnazjum w Szczyrzycu.

Obecny na uroczystościach Starosta Limanowski, powiedział, że niezwykle ważnym i nieodzownym elementem historii jest rozwój tradycji regionalnych, gdyż to ludzie tworzą dziedzictwo kultury, które później przenoszone jest z pokolenia na pokolenie. – Gratuluję wytrwałości w budowaniu dorobku kulturalnego – powiedziałJan Puchała. – Jestem wzruszony, że to właśnie na terenie naszego Powiatu Limanowskiego mamy tak wspaniałych piewców kultury i sztuki. Niech się Wam darzy na kolejne 90 lat – zakończył z uśmiechem Starosta.

Wkrótce po tym nastąpił uroczysty moment wręczenia odznaczeń państwowych, o które wnioskował Paweł Stawarz – Wójt Gminy Jodłownik. Prowadzący odczytali formułę odznaczeń, która poinformowała zebranych, iż Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – Andrzej Duda  uhonorował odznaczeniami państwowymi osoby zasłużone w pracy społecznej, artystycznej oraz działalności kulturalnej na terenie Gminy Jodłownik.

Złotym Krzyżem Zasługi, za zasługi w upowszechnianiu kultury – odznaczeni zostali: Alina Adamczyk, Wiesław Cudek, Halina Matykiewicz. Złotym Krzyżem Zasługi, za zasługi w działalności społecznej i charytatywnej – odznaczeni zostali: Adam Czepiel, Barbara Czepiel, Janina Kolarczyk. Odznaczenia dokonał Piotr Ćwik – Wojewoda Małopolski.

Na zakończenie pierwszego dnia uroczystości odbył się koncert muzyki poważnej w wykonaniu: Piotra Marka – fortepian, Michała Mazgaja – akordeon solo oraz koncert muzyki kameralnej w wykonaniu Jolanty Pawlikowskiej – sopran i Marka Stefańskiego – organy.

Drugi dzień jubileuszu, rozpoczęła Msza Święta w kościele o.o. Cystersów w Szczyrzycu, którą odprawili o.o. Dominik Chucher, o. proboszcz Piotr Pucia i ks. Stanisław Kowalik – kapelan Zarządu Głównego w Polsce Związku Podhalan. Po odprawionej mszy, uczestnicy wraz z zespołem i kapelą, przeszli korowodem do Amfiteatru Ziemi Szczyrzyckiej w Pogorzanach.

Zespół ,,Szczyrzycanie”, przedstawil również widowisko regionalne „Dożynki” autorstwa Władysława Gębika. Scena w Pogorzanach rozbrzmiewała śpiewem, tańcem i humorem. Publiczność do późnych godzin bawili ,,Szczyrzycanie”, Zespół Ludowy ,,Czeremosz” z Węgorzewa, kabaret ,,Truteń” oraz zespół jazzowy ,,Trio” z Krakowa.

Imprezie towarzyszyła degustacja potraw regionalnych i lokalnych trunków. Każdy uczestnik Jubileuszowych obchodów 90-lecia stowarzyszenia i zespołu regionalnego otrzymał pamiątkowy folder oraz przypinkę ilustrującą ,,Rodzinę Kmiecą” reprodukcji J. Pieniążka z 1938 roku.

Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Autor : Biuro Promocji, Kultury i Turystyki
Wyświetleń : 200