Konsultacje społeczne w sprawie proponowanych granic obszarów Natury 2000.
7 października 2008r. w Starostwie Powiatowym w Limanowej odbyło się kolejne spotkanie mające na celu zapoznanie zainteresowanych z propozycjami nowych Obszarów Natura 2000 , które będą przedmiotem opinii Rad Gmin i Miast początkiem 2009 roku.
Spotkanie było wynikiem ustaleń jakie zapadły na Konwencie Wójtów zwołanym19 września 2008r.w Starostwie Powiatowym w Limanowej.
Na spotkanie, dotyczące Ostoi Nietoperzy przybyli licznie zaproszeni goście z terenu powiatu limanowskiego Panie i Panowie Wójtowie, Radni Rad Gminnych i Miejskich, Członkowie Komisji Rolnictwa rady Powiatu Limanowskiego, księża, pracownicy merytoryczni jednostek samorządowych oraz zainteresowani tym tematem rolnicy, jak również przedstawiciele gmin z powiatów gorlickiego, myślenickiego, nowosądeckiego i brzeskiego.
Spotkanie otworzył Pan Bolesław Żaba- członek Zarządu Powiatu Limanowskiego, witając bardzo serdecznie przybyłych na spotkanie gości i prowadzących spotkanie przedstawicieli Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Na liczne pytania gości odpowiadali zaproszeni na spotkanie Pani Bożena Kotońska- Wojewódzki Konserwator Przyrody, Pan Rafał Szkudlarek- chiropterolog jako ekspert merytoryczne w sprawie nietoperzy i moderator spotkania Pani Dorota Soida.
Podczas spotkania zaprezentowane zostały walory przyrodnicze terenu i uzasadnienie propozycji przebiegu granic dla Ostoi Nietoperzy. Przybyłych gości zaznajomiono również z fizjologią nietoperzy, stylem życia oraz potrzebami troficznymi. Dyskutowano nad dodatnimi i ujemnymi stronami tworzenia obszarów Natura 2000.
Najwięcej kontrowersji wzbudził fakt objęcia ¾ powierzchni gminy Laskowa Ostoją Nietoperzy, dlatego też przybyli rolnicy oraz pani Wójt Gminy ostro sprzeciwili się tej propozycji. Natomiast radni z Miasta Limanowej zwrócili uwagę ,że Ostoja Nietoperzy jest również planowana na terenie Łososiny Górnej ,gdzie zgodnie z PPZ Miasta jest to teren oznaczony PU przeznaczony na lokalizację przemysłu i usług. Wójt Gminy Tymbark dziękując, że debata na temat Natury 2000 z tajności stała się jawna, zwrócił uwagę, że wyznaczanie granic musi być mądre. Kontynuując dyskusję Wójt Gminy Jodłownik zwrócił się z zapytaniem o preferencje finansowe i warunki przydziału środków w zakresie realizacji inwestycji liniowych na terenach Natury 2000.Zwrócono też uwagę, że nie uwzględniono przy wyznaczaniu tych obszarów planowanej realizacji budowy zbiornika w Młynnem.
Efektem burzliwej a zarazem bardzo konstruktywnej dyskusji będą dalsze konsultacje i ustalenia ale już indywidualnie z ekspertem i zainteresowanymi przedstawicielami gmin i rolnikami z terenu Gminy Laskowa, Tymbark, Miasto Limanowa, gmina Limanowa i Dobra.
Jak powiedziała Pani Bożena Kotońska „cieszę się ,że spotkanie w Limanowej było tak kreatywne” możemy wnioskować, że nasze uwagi zostały przyjęte i będą przedmiotem dalszych prac.
Przed ostatecznym ustaleniem granic Obszarów Natura 2000 będą jeszcze na terenie województwa kolejne spotkania 22 i 26 października w sprawie Ostoi Nietoperzy i Ostoi rzecznych.
Należy więc, śpieszyć się z wszelkimi uzgodnieniami i wnioskami ponieważ początkiem roku 2009 Ministerstwo Środowiska musi przesłać granice i powierzchnie Natury 2000 do zatwierdzenia przez UE.
Dla zainteresowanych podaję, że na terenie gmin powiatu proponowane są następujące Obszary Natura 2000, ich powierzchnia nie jest jeszcze ostatecznie ustalona i może ulec zmianie;
1.Ostoje Nietoperzy Beskidu Wyspowego– obejmujący;
– Kościół w Łososinie Górnej, Laskowej, Kamionce Małej, Jaworznie, Żmiącej na obszarze
5 600ha
– Klasztor w Szczyrzycu – 1 400na
– Kościoły w Szyku ,Nowym Rybiu, Wilkowisku- 1 100ha
– Kościół w Łukowicy- 350 ha
– Kościół w Słopnicach -100ha
– Masyw Łopienia – 2 400ha,
- obszary rzeczne; rzeka Łososina- 206,4ha , Raba z Mszanką -804,7ha , Środkowy Dunajec z dopływami, Rzeka Tarnawka – 1 043ha
3.Obszar Lubogoszcz -1 161,6ha
4.Gorce- 7 248,6ha
5.Ostoja Gorczańska- 18 445ha
- Grota Zbójnicka na Łopieniu – 27,6ha
- LubońWielki-35,24ha
- Kostrza- 36,4ha