Limanowianie mają 45 lat

Limanowianie mają 45 lat!

11 października br. w Limanowskim Domu Kultury – Zespół Regionalny „Limanowianie” obchodził Jubileusz 45-lecia istnienia. W uroczystościach oprócz wielu zaproszonych gości, udział wzięli także przedstawiciele powiatu limanowskiego, którzy na ręce kierownika zespołu „Limanowianie” złożyli serdeczne gratulacje..

Zespół Regionalny „Limanowianie”istnieje od 1969 rok. Swoją nazwę przyjął od nazwy miasta i regionu. Działa przy Limanowskim Domu Kultury. Celem działalności zespołu jest kultywowanie tradycji i wartości kulturowych regionu. Członkami zespołu są śpiewacy, tancerze i muzycy ludowi. Zespół występował wielokrotnie zagranicą. Odwiedził m.in. na Słowację, Węgry, Holandię, Niemcy, Kuwejt, Hiszpanię, Chiny, Włochy, Francje, Grecję, Ukrainę, Czechy i Chorwację. Jest laureatem wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Brał udział w licznych audycjach telewizyjnych i radiowych.

Od 1992 roku Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „LIMANOWIANIE” ma swą siedzibę w Limanowskim Domu Kultury. Wieloletnia działalność artystyczna zespołu wieńczy lata pracy wielu ludzi i ogrom ich zaangażowania. Umiłowanie rodzinnej ziemi i folkloru oraz właściwa atmosfera przyczyniły się do osiągnięcia tak znaczących sukcesów.


W 2010 roku po śmierci założyciela kierownictwo obejmuje Jacek Smaga. Zespół przeżywa dużą zmianę organizacyjną oraz artystyczną i przekształca się w całkowicie tradycyjną regionalną formację, co pozwala na uczestnictwo w przeglądach, w których do tej pory nie brał udziału. Rok 2011 przynosi zmianę nazwy i nadanie zeaspołowi imienia Ludwika Mordarskiego przez Burmistrza Miasta Limanowa przy aprobacie pani Krystyny Mordarskiej – żony zmarłego założyciela. Ten rok jest również początkiem nowej ery sukcesów zespołu na prestiżowych imprezach.


Zespół prowadzi edukację regionalną – program zajęć dla dzieci i młodzieży w szkołach i przedszkolach na terenie limanowszczyzny. Taka forma nauczania pozwala młodym ludziom zapoznać się z muzyką, nauczyć się podstaw tańca, śpiewu ludowego, poznać instrumenty tradycyjne (pasterskie). Wielu uczestników takich zajęć wstępuje później w szeregi zespołu tak więc znaczna część członków LIMANOWIAN to bardzo młodzi ludzie, co jest znakiem, że kultura ludowa żyje i ma się nieźle.

Członkom Zespołu serdecznie gratulujemy wspaniałego jubileuszu!

zdjęcie zespołu i historia oprac. na podst. tekstu-  LDK Limanowa

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content