Powiat LimanowskiOficjalny portal |
Położenie, obszar, ukształtowanie terenu
Powiat Limanowski położony jest w środkowej części województwa małopolskiego i graniczy z powiatami: myślenickim, bocheńskim, brzeskim, nowosądeckim i nowotarskim.
Tworzy go 12 gmin, z tego 2 gminy miejskie (Mszana Dolna i Limanowa) oraz 10 gmin wiejskich (Dobra, Jodłownik, Kamienica, Laskowa, Limanowa, Łukowica, Mszana Dolna, Niedźwiedź, Słopnice i Tymbark).
W skład powiatu wchodzi 171 miejscowości i 91 sołectw.
Powiat zajmuje łącznie powierzchnię 952 km 2, co stanowi 6,3% powierzchni całego województwa i plasuje go na 6 miejscu pod względem wielkości wśród wszystkich powiatów woj. małopolskiego. Powierzchnia poszczególnych gmin przedstawia się w sposób następujący: Limanowa (gmina miejska)-19 km 2, Mszana Dolna (gmina miejska) -27 km 2, Dobra-109 km 2, Jodłownik -72 km2, Kamienica – 96 km 2, Laskowa – 73 km 2, Limanowa (gmina wiejska) – 152 km 2, Łukowica –70 km 2, Mszana Dolna (gmina wiejska) – 107 km 2, Niedźwiedź – 74 km 2, Słopnice – 57 km 2, Tymbark – 33 km 2 .
Powiat limanowski jest regionem typowo górzystym. Większą jego część zajmuje
Beskid Wyspowy, natomiast część południowa powiatu obejmuje północne stoki Gorców z Gorczańskim Parkiem Narodowym, którego aż 78% powierzchni znajduje się na terenie omawianego powiatu.
z owalnego i kulistego zarysu „wysp górskich”. Uderzające jest, że prawie wszystkie wierzchowiny przebiegają na podobnej wysokości, tworzą one jakby jedną równinę pochyloną na północ.
W części wschodniej powiatu charakter gór jest nieco inny. Między ciągnącą się od północy doliną Łososiny a doliną Smolnika, wznosi się długi wał Pasma Łososińskiego, z kulminacjami Sałasza i Jaworza. Pasmo to mało przypomina typowe szczyty Beskidu Wyspowego w części zachodniej powiatu. Podobny charakter ma równolegle ciągnący się z drugiej strony doliny Łososiny wał Kamionnej, jest tylko od niego niższy.
W skład powiatu limanowskiego wchodzą także północne stoki Gorców, które skupiają się wokół najwyższego szczytu – Turbacza, stanowiącego węzeł grzbietów rozchodzących się we wszystkich kierunkach. Jeden z nich, ciągnący się od Turbacza przez Mostownicę i Kudłoń ku niskiemu siodłu Przysłopu, gdzie spotyka się z nim ramię Mogielicy, leży całkowicie na terenie powiatu limanowskiego. Od Turbacza odchodzą w dolinę Raby także liczne boczne grzbieciki, ku Rabskiej Górze, od Starych Wierchów dwuramienna gałąź Barda z odnogą ku Mszanie Dolnej i od Obidowca ku Porębie Wielkiej. Od ramienia Turbacza ku Przysłopowi odchodzą na północ odnogi Turbaczyka ku Porębie Wielkiej, Niedźwiedziowi i Koninie oraz Kudłonia ku Mszanie Dolnej.