Powiat Polkowicki
Powiat Polkowicki
Starostwo Powiatowe w Polkowicach
ul. Górna 2
59-100 Polkowice
tel. (76) 746-15-00
fax: (76) 746-15-01
Umowa
Umowa o współpracy pomiędzy Powiatem Limanowskim a Powiatem Polkowickim została podpisana 30 listopada 2011 r.
Umowę podpisali: Jan Puchała Starosta Powiatu Limanowskiego, Franciszek Dziedzina Wicestarosta Powiatu Limanowskiego, Marek Tramś Starosta Powiatu Polkowickiego, Kamil Ciupak Wicestarosta Powiatu Polkowickiego.
Krótka charakterystyka Powiatu Polkowickiego
Powiat polkowicki usytuowany jest w północno – zachodniej części województwa dolnośląskiego, sąsiaduje z pięcioma powiatami: od południa z legnickim ziemskim, od zachodu z bolesławieckim, od północy z głogowskim, a od północnego – zachodu z żagańskim (woj. lubuskie), zaś od wschodu z lubińskim. Zajmuje powierzchnię 780 km2 , co stanowi 0.24% powierzchni kraju i 3,9% powierzchni regionu. Pod względem powierzchni powiat polkowicki zajmuje 8 miejsce wśród powiatów województwa dolnośląskiego. W skład powiatu polkowickiego wchodzi 6 gmin, w tym 3 miejsko – wiejskie: Chocianów, Polkowice, Przemków oraz 3 wiejskie Gaworzyce, Grębocice i Radwanice (por. rys. 1). Łącznie na terenie powiatu usytuowane są 3 miasta i 103 miejscowości (79 sołectw ). Powiat liczy ponad 63.000 mieszkańców. Integracja organizacyjna gmin tworzących powiat ma już kilkuletnie tradycje a rozpoczęła się w połowie 1994 r., utworzeniem Związku Gmin „Zagłębia Miedziowego”. Owocnym plonem wspólnych działań było doprowadzenie do utworzenia w Polkowicach Miejskiej Strefy Usług Publicznych, będącej m.in. platformą dążeń do ustanowienia dzisiejszego powiatu polkowickiego. Gospodarka powiatu związana jest przede wszystkim z wielkim przemysłem wydobywczym KGHM „Polska Miedź” S.A. – jednym z największych na świecie producentów miedzi, soli i srebra. Od ponad trzech lat w polkowickim obszarze Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej funkcjonują fabryki międzynarodowych koncernów takich jak: „Volkswagen”, „Royal Europa” czy „Sitech”. Gospodarczy pejzaż powiatu określony jest w dużej mierze przez tradycje oraz warunki naturalne w poszczególnych gminach. Przemiany wyznaczają nowe tendencje w myśleniu o ekonomice oraz plany zagospodarowania przestrzennego.
Historia współpracy
17-19 czerwca 2011 r.
Przedstawiciele Powiatu Polkowickiego, podczas pobytu w Starostwie Powiatowym w Limanowej w dniach 17 – 19 czerwca 2011r. wypracowali z Władzami Powiatu Limanowskiego wspólne stanowisko o potrzebie współpracy i wymianie doświadczeń między obydwoma powiatami.
Na podstawie tych uzgodnień, w dniu 18 czerwca 2011 r. Starosta Limanowski i Starosta Polkowicki podpisali list intencyjny wyrażający wole podjęcia współpracy partnerskiej pomiędzy obydwoma Powiatami.
W związku z powyższym celem określenia warunków i form współpracy, oraz na podstawie przesłanej Uchwały Nr IX/68/2011 Rady Powiatu w Polkowicach z dnia 29 września br. w sprawie nawiązania współpracy partnerskiej pomiędzy Powiatem Limanowskim a Powiatem Polkowickim, Wydział Promocji Kultury i Turystyki proponuje również podjęcie uchwały Rady Powiatu Limanowskiego w sprawie podpisania stosownej umowy o podjęciu współpracy pomiędzy obydwoma Powiatami. (projekt w załączeniu).
Partnerzy podpisując umowę wyrazili chęć współpracy w zakresie:
- Organizowanie lub popieranie kontaktów pomiędzy:
- a) instytucjami kultury,
- b) szkołami, organizacjami pozaszkolnymi i ośrodkami naukowymi, w tym w szczególności wymianę młodzieży,
- c) organizacjami i stowarzyszeniami sportowymi,
- d) organizacjami pozarządowymi działającymi na terenie obu powiatów,
- e) podmiotami gospodarczymi.
- Wymianę doświadczeń w zakresie:
- a) opieki zdrowotnej,
- b) zwalczania bezrobocia,
- c) bezpieczeństwa,
- d) poprawy stanu środowiska naturalnego,
- e) wspierania działań umożliwiających udział w imprezach handlowych i wystawienniczych obu powiatów.
- Współpraca w zakresie realizacji zadań powiatówokreślonych w Ustawie o samorządzie powiatowym z dnia 5 czerwca 1998 r. (t.j. Dz. U. z 2001 r. Nr 142 poz. 1592 z późniejszymi zmianami) pomiędzy starostwami powiatowymi i jednostkami powiatowymi.