Szlaki Konne

Odkrywanie uroków i Beskidu Wyspowego oraz Gorców w siodle to strzał w dziesiątkę! Sprzyjają temu tutejsze doskonałe ukształtowanie terenu, a także bogata tradycja jeździecka – na Limanowszczyźnie od wieków człowiek oraz zwierzę doskonale współpracowali ze sobą w
surowym, górskim klimacie, o czym świadczy m.in. silna tradycja pasterska, a także hodowlana -w tym zwłaszcza hodowla koni.
Dziś zarówno początkujący, jak i doświadczeni miłośnicy jazdy konnej szybko przekonają się, że ziemia limanowska ma do zaoferowania wszystko, co najważniejsze, by w pełni korzystać z tego typu aktywności: piękne plenery, malownicze i urozmaicone szlaki wśród beskidzkich wysp oraz gorczańskich hal, prężnie działające stadniny, instruktorów z pasją zajmujących się jeździectwem oraz niezbędną infrastrukturę.
Warto samemu poczuć harmonię natury i przekonać się, jak wyjątkowo prezentuje się powiat limanowski z perspektywy siodła”!

Szlaki turystyki konnej w Powiecie Limanowskim należą do jednych z najbardziej atrakcyjnych szlaków w Polsce. W porozumieniu ze Stowarzyszeniem Koni Huculskich w Tarnowie, wytyczono na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego szlaki dla indywidualnej (tzn. do 5 koni) turystyki konnej. Amatorzy jazdy wierzchem są zobowiązani każdorazowo zgłaszać swój wjazd na teren Parku w Dyrekcji Parku lub u leśniczego odwiedzanego obwodu ochronnego. Pobyt z koniem dłuższy niż 1 dzień wymaga pisemnego zezwolenia Dyrektora GPN.
Urozmaicony teren Parku z licznymi polanami i rozległymi krajobrazami stanowi doskonały teren dla konnych wycieczek.

Uwaga !

Na szlakach konnych należy zachować szczególną ostrożność, gdyż użytkownikami niektórych odcinków dróg są równocześnie rowerzyści i turyści piesi. 

Na tych odcinkach pierwszeństwo mają turyści poruszający się pieszo, w drugiej kolejności turyści poruszający się konno i dopiero cykliści.

Dla turystów, którzy przyjemność jazdy konno chcą połączyć z poznawaniem walorów Parku proponujemy wyprawy na trasach :

Turbacz – polana Mraźnica pod Gorcem
polana Gabrowska – Jaworzyna Kamienicka – Trusiówka
Konina Potasznia – Pasieka – Koninki
Konina Potasznia – Brukowana Droga – przełęcz Borek i dalej niebieskim szlakiem do Lubomierza Rzek
Koninki – dolina potoku Turbacz – dolina Olszowego Potoku
Poręba Górna – Tobołów
Koninki – Tobołów – Kopana Droga do czerwonego szlaku – Obidowiec – Turbacz
polana Gabrowska – Zielenica- do granic GPN

Przed wyruszeniem na szlak należy wziąć pod uwagę jego stopień trudności oraz własne umiejętności.

Mapka schematyczna szlaków konnych (źródło:GPN)

Mapa schematyczna szlaków konnych

 

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content