Szlaki rowerowe

Interaktywna mapa szlaków rowerowych w Powiecie Limanowskim

  www.trasy.powiat.limanowa.pl

Szlaki rowerowe

Szlak rowerowy – trasa wycieczkowa dla rowerzystów, oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi. Zgodnie z normami znakowania PTTK, szlaki rowerowe oznaczone są białymi kwadratami z czarnym symbolem roweru i paskiem koloru szlaku (szlaki krajowe), lub literą R i numerem szlaku (szlaki międzynarodowe). Można jednak spotkać w terenie oznaczenia nie trzymające się tych norm (zwłaszcza starsze szlaki) np. biały kwadrat z symbolem roweru w kolorze szlaku. Ze względu na częstsze niż w przypadku szlaków pieszych umieszczanie oznakowania na drogach publicznych, znaki szlaków rowerowych uznane zostały za dodatkowe szlaki drogowe uzyskując symbole R-1, R-1a, R-1b, R-2, R-2a i R-3.  Turystyczne szlaki rowerowe wytycza i znakuje się po istniejących w terenie ogólnie dostępnych drogach i ścieżkach, a wykorzystywane one mogą być, oprócz rowerzystów, także przez innych użytkowników. Pojęcie „szlak rowerowy” nie jest równoznaczne z „drogą rowerową”, która przeznaczona jest wyłącznie dla rowerów.

Znakowanie szlaków

 – szlak rowerowy czerwony

 – szlak rowerowy niebieski

 – szlak rowerowy zielony

 – szlak rowerowy żółty

 – szlak rowerowy czarny


Szlaki rowerowe znakowane są kolorach: czerwony, niebieski, zielony, żółty i czarny. Kolor szlaku nie odzwierciedla jego trudności. Szlaki przebiegają w sposób logiczny, bez niepotrzebnego nakładu drogi i krążenia oraz posiadają znaki informacyjne. Szlak nie rozwidla się i nie krzyżuje ze szlakiem tego samego koloru. Dla szlaków łącznikowych przyjęto kolor czarny.


Rejon powiatu limanowskiego to jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych Małopolski. W ciągu trwającego przez cały rok sezonu turystycznego goście znajdują tu wszystkie elementy, będące wizytówką regionu: zróżnicowane trasy górskich wycieczek, lasy, rzeki oraz trasy dla amatorów narciarstwa a przede wszystkim turystyki rowerowej. W Powiecie Limanowskim znajduje się 20 szlaków rowerowych o łącznej długości 320 km. Rowerowe szlaki turystyczne z zasady przeznaczone są dla turystyki i rekreacji rodzinnej oraz dla rowerów turystycznych trekkingowych (szosowych), lecz nie zawsze dla rowerów z wąskimi oponami (kolarskich). Wytyczając szlaki wzięto pod uwagę możliwie średni stopień trudności, tak, aby średnio zaawansowany turysta mógł je pokonać bez specjalnego zmęczenia. Wybrano drogi o twardych nawierzchniach i niewielkich pochyłościach, jednakże niekiedy można spotykać fragmenty dróg, na których nie można spełnić tych założeń, zwłaszcza w terenach podgórskich i górskich.
Trasy prowadzą przez najpiękniejsze zakątki,  które umożliwiają  rowerzyście poznanie walorów turystycznych Powiatu. Jednocześnie omijają one główne lub często uczęszczane przez samochody drogi. Przebiegają one przez wszystkie gminy Powiatu, tam gdzie można podziwiać piękno przyrody, zobaczyć i poznać obiekty dziedzictwa kulturowego, obiekty historyczne czy sakralne.

image_pdfimage_print

Udostępnij