warsztaty dla nauczycieli swiat porostow i grzybow 22 wrzesien 215

Powiatowe Centrum Ekologiczne współpracuje z około 50 nauczycielami powiatu limanowskiego realizując już 10 lat program edukacji. W roku 2015 planujemy zrealizować projekt warsztatów dla nauczycieli podnoszących ich kwalifikację oraz wiedzę na temat przyrody powiatu limanowskiego. PCE chce zainicjować powstanie forum nauczycielskiego, na którym będzie możliwość wymiany doświadczeń w ramach prowadzonych zajęć w szkołach.

Projekt obejmie swym zasięgiem chętnych nauczycieli z wszystkich szkół powiatu limanowskiego: publicznych i niepublicznych: przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne, zespoły szkół oraz szkoły specjalne i ośrodki szkolno – wychowawcze, zwane dalej placówkami lub uczestnikami z terenu powiatu limanowskiego.

Partnerami projektu jest GPN a także Nadleśnictwo Limanowa. W ramach warsztatów planujemy zorganizowanie trzech spotkań w zależności od aury: wiosenne, letnie i wiosenne w następujących terminach:

22.09 – „Świat porostów i grzybów w Gorczańskim Parku Narodowym”

Miejsce, godz. 9.00-14.00:

–        zajęcia stacjonarne – Gajówka Mikołaja w Łopusznej –  2,5 godz.

–        zajęcia terenowe – dolina potoku Łopuszna – 2 godz.

–        zakończenie zajęć, ognisko przy Gajówce Mikołaja

Merytoryka:

–        zajęcia stacjonarne: wykład i prezentacja multimedialna, która wprowadzi uczestników w świat porostów i grzybów jako organizmów pełniących istotną rolę w ekosystemach pt. „Formy życiowe porostów na przykładach z GPN oraz charakterystyka grzybów i ich znaczenie w ekosystemach”.

–        zajęcia terenowe na szlaku spacerowym Gajówka Mikołaja – polana Żubrowisko: poszukiwanie w terenie i rozpoznawanie porostów i grzybów  (lupy, przewodniki do rozpoznawania porostów i grzybów).

–        zajęcia laboratoryjne w Gajówce Mikołaja z użyciem mikroskopów i lup – poznanie plechy porostowej i grzybów.