ZS w Starej Wsi II

PODSUMOWANIE PROJEKTU EKOLOGICZNEGO „EKOALARM”  W ZESPOLE SZKÓŁ W STAREJ WSI II

Niezwykły przebieg miał dzień 11 maja 2009 roku w Zespole Szkół w Starej Wsi II.                       To właśnie w tym dniu, kiedy 8 lat temu polski parlament uchwalił pakiet ustaw wprowadzających system odzysku i recyklingu odpadów w  obecności zaproszonych gości, nauczycieli i uczniów zakończono realizację projektu ekologicznego „Ekoalarm”. Odbyła się prezentacja i podsumowanie efektów kilkumiesięcznej pracy uczniów Koła Geograficznego.

Głównym celem przedsięwzięcia było pobudzenie świadomości ekologicznej uczniów  poprzez ukazanie wpływu działalności człowieka na różne elementy przyrody, uczestniczenie w działaniach mających na celu ochronę i zapobieganie dewastacji krajobrazu oraz wykorzystanie metod badawczych do monitoringu środowiska.
W ramach projektu:

I zespół zadaniowy opracował temat:  ZIELONY DETEKTYW. Uczniowie zajmowali się badaniem  stanu czystości powietrza w regionie wykorzystując skalę porostową .Określali  stan zapylenia powietrza i wpływ ruchu samochodowego. Sprawdzali , jaki procent                                 w najbliższym otoczeniu ucznia stanowią samochody bez katalizatora. Zaprosili na pogadankę leśniczego –  Jakuba Zygarowicza.

II zespół zadaniowy opracował temat: PO DROGACH BEZDROŻACH I SZOSĄ. Uczniowie zajmowali się oceną stanu czystości poboczy ,dokonali inwentaryzacji odpadów wzdłuż szlaków komunikacyjnych oraz dzikich wysypisk śmieci.  Przeprowadzili rozmowę                  z pracownikiem  Urzędu Gminy  Limanowa uzyskując informacje o stopniu zanieczyszczeń gleb i roślin metalami ciężkimi.

III zespół zadaniowy opracował temat: PŁYNIE, WIJE SIĘ RZECZKA A W NIEJ… . Uczniowie wykorzystując  biologiczne metody określili klasę czystości wody, badali również  jej temperaturę, pH, granicę światła oraz zapach i barwę. Przeprowadzili konkurs                           na najlepszą bajkę pt. ,,W krainie Hydrolandii” oraz  konkurs plastyczno- informacyjny ,,List gończy za rybą”. Zaprosili na pogadankę prezesa Klubu Wędkarskiego – Bogusława Rębisza.

IV zespół zadaniowy opracował temat: DZIEWCZĘTA I CHŁOPAKI PATRZCIE NA EKOZNAKI. Uczniowie przygotowali plakaty najczęściej spotykanych znaków ekologicznych z opisami aby  zapoznali się z nimi inni uczniowie, by mogli dokonywać    przemyślanych zakupów.

Dodatkowo zespoły zadaniowe :

– Uczestniczyły w wycieczce rowerowej pod hasłem: NIE TRUJ ATMOSFERY-  ALTERNATYWĄ ROWERY

– Odwiedziły gospodarstwo ekologicznego gdzie otrzymali wiele cennych informacji dotyczących  produkcji żywności i jej wpływu na środowisko. Przygotowały ulotki na temat znaczenia ziół w przyrodzie i lecznictwie.

-Wzięły udział w  wycieczce  na Składowisko Odpadów w Słopnicach. Przygotowały krótki film pt. Historia śmiecia.

– Zorganizowały konkurs plastyczny ,, Druga szansa dla śmiecia’’

– Założyły szkolne przedsiębiorstwo na rzecz segregacji odpadów. Zorganizowały kampanię; Pomóż chronić środowisko baterie nie na śmietnisko. Uzbierały 94kg baterii i 85kg puszek aluminiowych.

– Zorganizowały : Święto Drzewa, Święto Wody, Dni Lasu i Zadrzewień, Dzień Zdrowia, Dzień bez papierosa, Dzień Ziemi.

W ramach projektu uczniowie przeprowadzili i opracowali szereg doświadczeń i obserwacji między innymi: badali wpływ spalin na kiełkujące nasiona roślin, skutki oddziaływania kwaśnego deszczu, wpływ dzikiego wysypiska na środowisko, przemieszczanie się zanieczyszczeń w roślinach.

Rezultatem wielu żmudnych godzin przygotowań były bardzo efektowne występy

uczniów podczas podsumowania. Uroczystość rozpoczęła się sesją popularno – naukową prowadzoną przez przedstawiciela  Powiatowego Centrum Ekologicznego – Piotra Ociepkę.   Następnie miały miejsce występy zespołu wokalnego, tanecznego, scenki teatralne przeplatane informacjami dotyczącymi stanu czystości powietrza, wód i gleb w regionie, prezentacje multimedialne i krótkie filmy przygotowane przez uczniów oraz scenki kabaretowe. W drugiej części spotkania  odbyła się sesja plakatowa oraz degustacja herbat ziołowych, miodku majowego oraz prawdziwego wiejskiego chleba. Na specjalnie przygotowanych stanowiskach można było zobaczyć produkcję papieru z makulatury, rozwiązać test ,,Czy jesteś zielony?”, uczestniczyć w grze ,,Zbiórka – selekcja – ponowne użycie” oraz otrzymać próbki zapachu natury. Warto dodać, że realizacji zadań projektu         z dużym zainteresowaniem przyglądali się zaproszeni goście w osobach : wicewójt  Gminy Limanowa – Franciszek Bieda, dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Szkół – Marek Ziaja, przedstawiciel Wydziału Gospodarki Komunalnej– Rafał Woźniak oraz przedstawiciel  Powiatowego Centrum Ekologicznego – Piotr Ociepka.

Poniedziałek, inny niż zwykle, upłynął wszystkim pod znakiem radości, radości z tego,                     że udało się osiągnąć sukces – młodzi ludzie pokazali, że potrafią działać twórczo                                             i z entuzjazmem, że potrafią kreatywnie wykorzystać swój czas, że chcą i mogą robić wspaniałe rzeczy.

Pomysłodawcą i koordynatorem projektu ekologicznego była Małgorzata Opiela, opiekun Koła Geograficznego.

Tekst alternatywny

Etykieta