Goście z powiatu partnerskiego na Ukrainie z wizytą w Powiecie Limanowskim
W ubiegły weekend w Powiecie Limanowskim gościła delegacja ze Stryja – partnerskiego Powiatu na Ukrainie. Jej przedstawiciele odwiedzili Starostwo Powiatowe w Limanowej, gdzie spotkali się ze Starostą Limanowskim – Mieczysławem Urygą oraz przedstawicielami Zarządu, a także wzięli udział w imprezie integracyjnej w Porębie Wielkiej zorganizowanej z okazji Dnia Dziecka.
Wizyta delegacji ze Stryja, była wyrazem polsko – ukraińskiej solidarności, a także pamięci o partnerstwie zawartym w 2013 roku, które w obecnej sytuacji nabiera szczególnego wymiaru.
Była to okazja do wymiany aktualnych informacji i okazania wsparcia. Ważnym punktem wizyty były rozmowy dotyczące ustalenia bieżących, konkretnych metod pomocy mieszkańcom partnerskiego Powiatu Stryjskiego, której aktualnie potrzebują w realiach trwającej wciąż w Ukrainie wojny.
Goście, wraz ze Starostą Limanowskim oraz przedstawicielami Zarządu i Rady Powiatu wzięli także udział w Powiatowym Dniu Dziecka. Wydarzenie miało miejsce w niedzielę 5 czerwca br. w Porębie Wielkiej (gm. Niedźwiedź), a jego hasłem przewodnim stała się integracja najmłodszych z Polski i Ukrainy.
Relacja z tej imprezy dostępna jest TUTAJ
Cieszymy się ze spotkania z naszymi ukraińskimi partnerami , jak również z możliwości wspierania ich w trudnym czasie. Jednocześnie przypominam, że w dalszym ciągu Powiat Limanowski wspólnie z Limanowską Akcją Charytatywną prowadzi zbiórkę, do której włączyć może się każdy – mówi Starosta Limanowski
Szczegółowe informacje dostępne są poniżej: www.facebook.com/LimanowskaAkcjaCharytatywna
#gallery-1 { margin: auto; } #gallery-1 .gallery-item { float: left; margin-top: 10px; text-align: center; width: 33%; } #gallery-1 img { border: 2px solid #cfcfcf; } #gallery-1 .gallery-caption { margin-left: 0; } /* see gallery_shortcode() in wp-includes/media.php */
Warto wiedzieć:
Stryj to miasto na Ukrainie o bogatej i ciekawej historii, położone jest nad rzeką Stryj (dopływ Dniestru) od której przyjęło swą nazwę. Nazwa rzeki zaś pochodzi dawnej nazwy Stryk oznaczającej strugę czy strumień.
Pierwsze historyczne wzmianki o mieście pochodzą z drugiej połowy XIV wieku, wtedy też Stryj został włączony do Królestwa Polskiego. Rozwojowi miasta sprzyjało korzystne położenie na przecięciu dwóch szlaków handlowych. W 1431 roku Stryj otrzymał prawa miejskie, a w 1460 król Kazimierz Jagiellończyk nadał miastu prawa magdeburskie.
Stryj otrzymał wtedy liczne przywileje oraz ulgi m.in.: pozwolenie na organizowanie jarmarków, połów ryb, wycinkę drzew w królewskich lasach, czy zezwolenie na budowę sukiennic przy głównym rynku miasta. W 1886 roku miasto zostało strawione przez pożar. Najstarszym zachowanym do czasów obecnych zabytkiem Stryja jest wybudowany w 1425 roku kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny
Współpraca z Powiatem Limanowskim zawarta została na mocy umowy partnerskiej 1 lipca 2013.