Konferencja Święto Drzewa oraz II powiatowy konkurs wiedzy o ochronie przyrody 2011

8 września br. na sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Limanowej odbyła się konferencja na temat ochrony środowiska, skierowana do nauczycieli biologii, przyrody i geografii ze szkół powiatu limanowskiego.

Konferencję otworzył Franciszek Dziedzina Wicestarosta Limanowski, witając gości i przedstawiając cel konferencji, jakim było zapoznanie nauczycieli z tegoroczną akcją sadzenia drzew oraz II powiatowym konkursem wiedzy o ochronie przyrody na terenie Powiatu Limanowskiego.

Jako kolejny głos zabrał Jan Puchała Starosta Limanowski dziękując przybyłym nauczycielom – Dzięki codziennej Państwa pracy, możliwe jest wypracowanie wrażliwości społecznej wśród młodzieży szkolnej na różne formy ochrony przyrody. Podczas konferencji starosta przedstawił także informacje na temat bieżących inwestycji prowadzonych przez Powiat Limanowski.
W konferencji oprócz nauczycieli udział wzięli także Jan Puchała Starosta LimanowskiFranciszek Dziedzina Wicestarosta Limanowski oraz zaproszeni goście: Jarosław Kasprzyk i Izabela Siubiak z Klubu Gaja oraz Jakub Zygarowicz z Nadleśnictwa Limanowa i Rafał Tokarz z Nadleśnictwa Stary Sącz, a także Piotr Ociepka z Wydziału Ochrony, Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Limanowa.
Konferencja stała się także okazją do omówienia strategii działań, związanych z realizacją dziewiątej edycji święta drzewa w naszym powiecie, a także do otwarcia wystawy podsumowującej pięcioletnią działalność sadzenia drzew w Polsce. Wystawę można oglądać jeszcze przez dwa tygodnie w budynku B Starostwa Powiatowego w Limanowej. Następnie zostanie wystawiona w budynkach ministerstwa w Warszawie, gdzie 10 października 2011r. zaplanowana została oficjalna inauguracja Święta Drzewa.
Podczas inauguracji Powiat Limanowski, Miasto Stołeczne Warszawa i Zespół Szkół w Marzęcicach uhonorowany zostanie specjalną nagrodą złotego drzewa za konsekwentną i wieloletnią realizację programu Święto Drzewa. W tym roku powiat limanowski również aktywnie włączył się w jego organizację wraz z partnerami strategicznymi: Nadleśnictwem Limanowa, Stary Sącz oraz Gorczańskim Parkiem Narodowym.
W ramach programu edukacji ekologicznej omówiona została druga edycja Powiatowego Konkursu Wiedzy o Ochronie Przyrody w którym mogą brać udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu Limanowskiego.

Organizatorami konferencji byli; Starostwo Powiatowe w Limanowej– Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i LeśnictwaPowiatowe Centrum Ekologiczne a także Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja.

Na zakończenie zostały wręczone dyplomy za udział w Międzynarodowym Konkursie „Young People in European Forests” YPEF 2010/2011 dla Zespołu Szkół Samorządowych Nr 3 w Limanowej oraz dla Zespołu Szkół Miejskich Nr 1 w Mszanie Dolnej. W konferencji łącznie wzięło udział 43 osoby z całego powiatu limanowskiego.