Powiatowe Centrum Informacji Turystycznej


O nas…
Powiatowe Centrum Informacji Turystycznej w Limanowej działa w strukturach organizacyjnych Starostwa Powiatowego w Limanowej.
Powiatowe Centrum Informacji Turystycznej w Limanowej swoją działalność rozpoczęło w 2008 roku, mieściło się wtedy na parterze Budynku Starostwa Powiatowego. Od 2011 roku działa w ramach Małopolskiego Systemu Informacji Turystycznej i ma swoją siedzibę w „Buzodromie”  – tak potocznie nazywane jest PCIT w Limanowej, od nazwiska architekta, który zaprojektował ten element dekoracyjny. Niecodzienny budynek usytuowany jest w samym centrum stolicy powiatu, na limanowskim rynku. Na tarasie centrum umieszczono ciekawy element architektoniczny – szklane kopuły, które rozmieszczeniem i wielkością przypominają szczyty Beskidu Wyspowego. Można stąd oglądać panoramę rynku.

Działalność Powiatowego Centrum Informacji Turystycznej w Limanowej
Do główny zadań PCIT należy obsługa ruchu turystycznego oraz promocja Ziemi Limanowskiej, pracownicy udzielają wyczerpujących informacji zarówno turystom krajowym, zagranicznym, jak i mieszkańcom Limanowej i okolic przekazując aktualne informacje na temat walorów krajoznawczo- turystycznych, kulturowych oraz rekreacyjnych Limanowszczyzny
Turyści mogą uzyskać potrzebne informacje na cztery sposoby – bezpośrednio w centrum, za pośrednictwem poczty elektronicznej, rozmowy telefonicznej i poczty tradycyjnej. Odwiedzający mają dostęp do bezpłatnych materiałów promocyjnych, ulotek, folderów, planów miasta, w różnych wersjach językowych. Dotyczą one nie tylko powiatu limanowskiego, ale całego regionu Małopolski. Bezpłatne jest również korzystanie z Internetu, zwiedzanie mini galerii, w której znajdują się obrazy, rzeźby oraz inne dzieła lokalnych artystów.
Poza podstawową działalnością,  PCIT realizuje szereg dodatkowych działań. Przede wszystkim należy zwrócić  uwagę na działalność edukacyjną placówki – pracownicy PCIT organizują zajęcia lekcyjne i pozalekcyjne dla uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalistów z terenu powiatu limanowskiego na temat działalności placówki i roli informacji turystycznej. Przygotowują występy zespołów regionalnych i degustacje miejscowej kuchni; pokazy rękodzieła ludowego; wystawy studentów Politechniki Krakowskiej; spotkania z autorami książek dotyczących regionu. Uczestniczą w Targach Turystycznych oraz Festiwalach Funduszy Europejskich . Powiatowe Centrum Informacji jest współwydawcą materiałów promocyjnych Powiatu Limanowskiego  takich jak: Mapa Turystyczna Powiatu Limanowskiego, Przewodnik Turystyczny po Powieci Limanowskim, Regionalna Książka Kucharska Lachów i Górali, , Baza Noclegowa, Mapa oraz informator Tras Rekreacyjno-Sportowych w Rejonie Góry Mogielica.
W placówce „it” dyżury pełni też przewodnik Oddziału Limanowskiego PTTK mający uprawnienia przewodnika beskidzkiego oraz terenowego na woj. małopolskie i pilota wycieczek. Współpraca z PTTK pozwala na wspólne organizowanie imprez oraz wypraw w góry, a także wspieranie się poprzez wzajemne przekazywanie materiałów informacyjnych.

Godzina otwarcia
Limanowska placówka „it” w buzodromie otwarta jest dla turystów w ferie zimowe oraz w okresie wakacyjnymod poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00, natomiast w soboty i niedziele w godz. 11.00-17.00. Poza sezonem (marzec – maj i październik – grudzień) otwarta jest w dni powszednie w godz. 9.00-17.00.
 
Położenie

Szerokość geograficzna

N 49° 42’22.524 ”
Długość geograficzna
E 20° 25′ 16.31”
Nagrody
Powiatowe Centrum Informacji Turystycznej w Limanowej w 2013 r. otrzymało II miejsce w kategorii trzech gwiazdek w konkursie na Najlepsze Centrum Informacji Turystycznej.
Zobacz co działo się w  Galerii Powiatowego Centrum Informacji Turystycznej w 2016 r.
 

W styczniu można było obejrzeć pokonkursową wystawę fotograficzną „Z obiektywem przez Powiat”.  Wystawa była podsumowaniem corocznej edycji Powiatowego Konkursu Fotograficznego, którego organizatorami byli: Powiat Limanowski i Powiatowa Miejska Biblioteka Publiczna w Limanowej.

W lutym prezentowana była wystawa fotograficzna pt. „Mistyczny świat karpackich wierzeń” oraz prezentacja książki pt. „Karpaty pełne czarów. O wierzeniach, medycynie i magii ludowej Karpat polskich”.

W marcu  prezentowane były prace słuchaczy Limanowskiego Uniwersytetu III wieku. Prace zostały przygotowane w ramach projektu „Radosna jesień życia z kulturą i sztuką”. Projekt był współfinansowany przez Starostwo Powiatowe w Limanowej. Prace zostały wykonane pod kierunkiem profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Bogusza Salwińskiego podczas warsztatów plenerowych 28 i 29 września 2015 roku.

W kwietniu i maju wystawa artystyczna nauczycieli należących do Związku Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Limanowej pn. „Wiosenne Nastroje”. Swoje prace wystawiło aż 13 artystów.

W czerwcu wystawa pokonkursowa Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Limanowej pn. „Chcemy żyć bez przemocy”.


W lipcu wystawa prac Zygmunta Kłosowskiego i jego wnuczki Dominiki Sromek

W sierpniu i wrześniu wystawa malarstwa Stanisławy Reciak

W październiku i listopadzie wystawa prac pt. „Malowany Powiat”. Prace powstały 19 czerwca br. podczas malowniczego integracyjnego festynu rodzinnego w Zasadnem. Uczestniczyło w nim wiele rodzin wraz z dziećmi, które malowały krajobrazy i naturę Powiatu Limanowskiego.

W grudniu wystawa pokonkursowa pn. „Bo najpiękniejsze są polskie kwiaty” . Organizatorem konkursu był Warsztat Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu REMEDIUM w Tymbarku, a Honorowy Patronat sprawował Jan Puchała, Starosta Limanowski.

 

Powiatowe Centrum Informacji Turystycznej w Limanowej działające przy Starostwie Powiatowym w Limanowej zaprasza wszystkich właścicieli podmiotów z branży turystycznej funkcjonujących na terenie Powiatu Limanowskiego do zgłaszania chęci umieszczenia informacji na temat ich działalności na stronie internetowej Powiatu Limanowskiego.
Nabór jest prowadzony w sposób ciągły nieodpłatnie.

Przedmiotowe informacje zostaną umieszczone w prowadzonej przez PCIT bazie turystycznej oraz będą wykorzystywane do nieodpłatnej promocji na stronie internetowej www.powiat.limanowski.pl oraz w innych kanałach promocji (wydawnictwach, aplikacjach turystycznych, innych).

Wszystkie niezbędne informacje prosimy wysyłać na adres pcit@powiat.limanowski.pl.

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content