Święto Drzewa

Powiatowe Centrum Ekologiczne
wraz z Klubem Gaja
zaprasza na coroczne 

Światowe Święto Drzewa

    wybierz edycję:

                      

                     

                     

                     

                     

 

Święto Drzewa jest programem edukacji ekologicznej, którego prekursorem od 2003 (w powiecie od 2005 r.) roku Polsce jest Klub Gaja w Wilkowicach. Jest to ogólnopolska i międzynarodowa akcja sadzenia drzew co roku 10 października oraz towarzyszący jej program edukacji ekologicznej. Opiera się on na lokalnej aktywności, w szczególności młodzieży, przy udziale przedstawicieli różnych instytucji, lokalnych społeczności, samorządów, biznesu i organizacji pozarządowych.

Celem programu Święto Drzewa jest zainspirowanie dzieci, młodzieży, nauczycieli i wszystkich uczestników do podejmowania lokalnych działań proekologicznych dotyczących sadzenia i ochrony drzew. Lasy Państwowe, które są partnerem programu, udostępniają sadzonki drzew uczestnikom oraz służą pomocą swoich specjalistów.

 

Ryc. Święto Drzewa w Powiecie Limanowskim:

10 października 2008 podczas uroczystej inauguracji VI edycji Święta Drzewa w Warszawie została wręczona nagroda CZARODZIEJSKIEGO DRZEWA dla Starostwa Powiatowego w Limanowej za posadzenie 768 drzew, zaangażowaniem 24 placówek oraz 1260 osób w 2007 roku.

 

Nagrodę w imieniu powiatu odbierała Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Pani Anna Fabia z rąk prezesa ekologicznej organizacji pozarządowej Klubu Gaja Pana Jacka Bożka oraz Prof. Macieja Nowickiego, Ministra Środowiska.

„Proces ocieplania się Ziemi trwa i stoimy przed dramatycznymi konsekwencjami tego procesu, jeżeli go nie zatrzymamy” – mówił prof. M. Nowicki. – Musimy więc działać dwutorowo. Wszystkimi technicznymi i organizacyjnymi środkami zmniejszać emisję, ale też – z drugiej strony – zwiększać wychwytywanie dwutlenku węgla z atmosfery. W efektywny sposób można to robić właśnie poprzez sadzenie drzew. Drzewa są tutaj naszym sprzymierzeńcem. Szanujmy drzewa, sadźmy je, żeby jak najwięcej drzew towarzyszyło nam w naszej drodze życiowej – dodał Minister.

Podczas spotkania został odczytany również fax z ostatniej chwili, że w bieżącym roku również powiat limanowski oraz Nadleśnictwo Limanowa wyróżnia się i nasadziło ponad tysiąc drzew.

Po spotkaniu Minister Nowicki, jako gość honorowy, wziął udział w symbolicznym sadzeniu jabłoni w parku im. Marszałka Rydza-Śmigłego.

W spotkaniu wzięli udział również dr Marian Pigan, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, Jacek Bożek, Prezes Klubu Gaja, Jarosław Oworuszko, Dyrektor Finansowy LeasePlan, Jacek Jakubowski, Ashoka Innowatorzy dla Dobra Publicznego oraz Agusta Gisladottir, Skógræktarfélag Grindavíkur z Islandii.

 

Czarodziejskie Drzewo dla Powiatu Limanowskiego poraz drugi!!!

W dniu 31 maja 2009 Komisja Konkursowa Klubu Gaja w składzie – Beata Tarnawa, Jacek Bożek, Jolanta Migdał, po zapoznaniu się z nadesłanymi do Klubu Gaja kartami zgłoszeń i sprawozdaniami wyłoniła laureatów Konkursu Czarodziejskie Drzewo za osiągnięcia w Programie edukacji ekologicznej Święto Drzewa w roku 2008.  Czarodziejskie Drzewo 2008 otrzymaliśmy za zaangażowanie największej liczby uczestników – 1963 osób oraz za współpracę z placówkami oświatowymi z powiatu limanowskiego.

Złote zarodziejskie Drzewo dla Powiatu Limanowskiego!!!

 

 

W 2011 roku 10 października, Aktorzy – Magdalena Popławska i Bartłomiej Topa zasadzili drzewa inaugurujące 9.edycję Święta Drzewa Klubu Gaja. Kasztanowce, dąb i platan  posadzono obok Ścieżki Ryszarda Kapuścińskiego na Polu Mokotowskim. W obchodach Święta drzewa w Warszawie wziął także udział Franciszek Dziedzina, Wicestarosta Limanowski, który w imieniu Jana Puchały, Starosty Limanowskiego odebrał „nagrodę specjalną Złotego Czarodziejskiego Drzewa 2011”  za konsekwentną i wieloletnią realizację programu „Święto Drzewa” w Powiecie Limanowskim. Nagrodę tą również otrzymało Miasto Stołeczne Warszawa.

 

Kryształowe Drzewo dla Powiatu Limanowskiego!!!

10 października br. na Polach Mokotowskich Jan Puchała Starosta Limanowski wraz z Henrykiem WujcemDoradcą Prezydenta RP, Pawłem Mikuskiem Rzecznikiem Prasowy Ministerstwa Środowiska, Michałem Olszewskim WicePrezydentem Miasta Stołecznego Warszawy, Janem Szramką Zastępcą Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, Jackiem Bożkiem Prezesem Klubu Gaja, Kamilem Dąbrowa Dyrektorem Radiowej Jedynki posadził dziewięć drzew w ramach inauguracji Święta Drzewa 2013.

 

W sadzeniu wzięli udział również Ambasadorzy 20 państw-uczestników Konferencji Klimatycznej w Warszawie ( m.in. Ukrainy, Czech, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Kataru, Meksyku, Peru, Norwegii, Chin), oraz pozostali zaproszeni goście.

Po sadzeniu Drzew wszyscy zaproszeni goście udali się do Biblioteki Narodowej gdzie zostały wręczone najwyższe wyróżnienia w dziedzinie ochrony środowiska i ekologii.

Powiat Limanowski wraz Lasami Państwowymi oraz LeasePlan Fleet Management (Polska) Sp z o.o., za konsekwentną i wieloletnią realizację Programu otrzymał najwyższe z nich – Kryształowe drzewo.

 

W imieniu Powiatu Limanowskiego wyróżnienie odebrali Starosta Limanowski Jan Puchała oraz Piotr Ociepka pracownik Starostwa Powiatowego w Limanowej – Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, Powiatowego Centrum Ekologicznego.

 

Podczas wystąpienia Starosta Limanowski podziękował wszystkim instytucjom takim jak: Nadleśnictwu Limanowa, Nadleśnictwu Stary Sącz, Gorczańskiemu Parkowi Narodowemu, Placówkom Oświatowym w Powiecie Limanowskim, nauczycielom i uczniom oraz wszystkim osobom, które przyczyniły się do zdobycia tego najwyższego wyróżnienia w Polsce.

Szczególne słowa podziękowania skierował Starosta Limanowski Jan Puchała do Powiatowego Centrum Ekologicznego za  zaangażowanie i wkład dzięki którym Powiat otrzymał tak zaszczytne wyróżnienie. Jego praca oraz osób i instytucji z nim współpracujących cieszy się uznaniem społeczności lokalnej i władz Powiatu. Dlatego serdecznie dziękuje jemu osobiście, jak również pozostałym współpracownikom zaangażowanym na rzecz ekologii i ochrony środowiska.

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content