Artyści, Twórcy Ludowi i Rękodzielnicy

Niech żyje sztuka!
Życie kulturalne Powiatu Limanowskiego jest niezwykle bogate, a jego fundament stanowią artyści, lokalni twórcy, rękodzielnicy i rzemieślnicy, którzy swoją sztuką oraz niezwykłym talentem rozsławili i nadal rozsławiają region daleko poza jego granicami. Lokalna sztuka pełnymi garściami czerpie inspirację z piękna przyrody, folkloru, codzienności, zwyczajów, dziedzictwa duchowego Limanowszczyzny. W połączeniu z kreatywnością, kunsztem i oraz wyobraźnią artystów z regionu, powstają dzieła warte uwagi z łatwością podbijające serca nawet najbardziej wymagających odbiorców.

Poniżej znajdują się sylwetki najpopularniejszych artystów Powiatu Limanowskiego, reprezentujących wiele dziedzin sztuki i technik artystycznych takich jak: malarstwo, rzeźba haft i rękodzieło artystyczne, kowalstwo oraz wiele innych.

 

Artyści, Twórcy Ludowi i Rękodzielnicy z gminy Tymbark

 

1. Mieczysław Kordeczka – malarstwo, stolarstwo
Mieszka w Tymbarku. Obecnie przebywa na emeryturze i rozwija swoje pasje i zainteresowania. Malarstwo stało się jego sposobem na życie. Inspiracje czerpie z pieszych wycieczek, maluje głównie pejzaż ale nie unika również portretów. Prezentuje swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w galerii tymbarskiej biblioteki.

2. Józef Ryś – rękodzieło artystyczne
Mieszka w Zamieściu, jest samoukiem. Jako emeryt zajmuje się rękodziełem artystycznym, w tym wykonywaniem naczyń oraz rzeźbionych stołków kuchennych. Swoje prace prezentował na wystawie zbiorowej z okazji Dni Tymbarku w tymbarskiej Bibliotece.

3. Antoni Filipiak – rzeźba
Mieszka w Piekiełku, z zawodu jest stolarzem, a w wolnym czasie zajmuje się rzeźbą. Wykonuje płaskorzeźby, oraz rzeźby, najczęściej o tematyce religijnej, które znajdują się w kościołach i w zbiorach prywatnych kolekcjonerów. Kilkakrotnie prezentował swoje prace w tymbarskiej bibliotece.

4. Kazimierz Pluta – malarstwo
Mieszka w Tymbarku, amatorsko maluje od najmłodszych lat, obecnie przebywa na emeryturze. Najczęściej maluje obrazy o tematyce przyrodniczej i myśliwskiej, a także religijnej. Jego prace znalazły swoje miejsce w kilku kościołach. Jest również autorem fresków w kościele w Podłopieniu.

5. Jan Plata – malarstwo
Mieszka w Tymbarku, emerytowany nauczyciel chemii w Zespole Szkół w Tymbarku. Maluje hobbystycznie od kilkunastu lat rysunki o tematyce religijnej, dokumentuje na papierze unikatowe i zabytkowe kapliczki oraz obiekty historyczne. Jego prace nawiązują do mistycyzmu i abstrakcjonizmu. Często prezentował je na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jego rysunki widnieją na okładkach ukazującego się od lat 90. XX w. „Głosu Tymbarku”.

6. Marta Sobczak – Piętoń – malarstwo, grafika
Mieszka w Podłopieniu. Absolwentka PLSP w Wiśniczu oraz AP w Krakowie. Pracuje, jako nauczyciel plastyki. Interesuje się malarstwem, grafiką komputerową, projektuje biżuterię artystyczną, chętnie wykonuje kompozycje kwiatowe oraz dekoracje na uroczystości kościelne. Od lat prezentuje swoje obrazy na wystawach indywidualnych i zbiorowych.

7. Wiesława Frączek – malarstwo, dekoracje artystyczne
Mieszka w Tymbarku, absolwentka PLSP w Zakopanem. Przez lata pracowała jako plastyk w LDK w Limanowej. Obecnie przebywa na emeryturze, prowadzi zajęcia plastyczne z dziećmi w okresie wakacji w Gminnej Bibliotece Publicznej w Tymbarku. Zajmuje się malarstwem oraz wykonuje dekoracje.

 

Artyści, Twórcy Ludowi i Rękodzielnicy z gminy Kamienica

 

1. Katarzyna Brzeczek – haft
Od kilku lat jej pasją stało się wyszywanie obrazów na płótnie. Swoje prace wystawiała w Galerii Sztuki Ludowej w Zakopanem.

2. Beata Gomółka – haft
Hafciarstwo to jej hobby. Wykonuje serwety, kołnierzyki i aplikacje. Swoje prace prezentowała na lokalnych wystawach.

3. Jan Gorczowski – rzeźba
Rzeźbi od ponad 50 lat. Wszystkie rzeźby wykonał jednym małym nożykiem. Większość z nich maluje kolorowymi farbami. W jego pracach dominuje tematyka sakralna. Inspiracji do rzeźb dostarcza mu przede wszystkim przyroda (ptaki, zwierzęta). Swoje rzeźby wystawiał m.in. w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu.

4. Ignacy Gromala – rzeźba
Jego dorobek artystyczny to ponad 5 tys. prac. Brał udział w wielu prestiżowych wystawach. Jego rzeźby zdobią Izbę Regionalną w Kamienicy i są wystawiane co roku podczas Dni Gorczańskich. Wiele z nich kupują turyści i prywatni kolekcjonerzy z Polski, Niemiec, Holandii, Kanady, Słowacji i Stanów Zjednoczonych.

5. Stanisława Hudzicka – haft, prace bibułkowe
Sztuką haftu zajmuje się w wolnych chwilach. Haftuje koszule i gurmany oraz tka ręcznie różnego rodzaju makatki.

6. Janina Kajzar – haft
Od wielu lat wykonuje prace haftem krzyżykowym oraz szydełkuje. Swoje prace wystawiała na przeglądach Kół Gospodyń Wiejskich oraz na wystawach w Gminnym Ośrodku Kultury w Kamienicy podczas Dni Gorczańskich.

7. Mariola Kozioł – Rusnarczyk – malarstwo
W wolnych chwilach uprawia malarstwo, grafikę i rysunek. Najchętniej maluje pejzaż i martwą naturę. Nie stroni też od innej tematyki. Swoje prace ostatnio wystawiała m.in.: na Międzynarodowym Biennale Twórczości Artystycznej Nauczycieli w Tarnowie, w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej. Prezentuje je również na corocznych Dniach Gorczańskich w Kamienicy.

8. Franciszek Kwit – rzeźba
Rzeźba to jedna z jego pasji, którą wyniósł z domu przyglądając się pracom rzeźbiarskim swojego dziadka i ojca. Dziadek strugał różne figurki, a ojciec rzeźbił – króliczki, fujarki i ptaszki.

9. Izabela Kwit – malarstwo
Uprawia głównie malarstwo olejne, swoje zainteresowania kieruje głównie na pejzaż, kwiaty i martwą naturę. Wrażliwa na piękno przyrody. Ceni malarstwo van Gogha i impresjonistów. Zajmuje się również fotografią, grafiką i rysunkiem. Swój dorobek prezentowała na wystawach eksponowanych w kilku placówkach w kraju i poza jego granicami.

10. Józefa Marek – prace wikliniarskie
Urodziła się w Liszkach k/Krakowa. Miejscowość, z której się wywodzi (Rączna) z dawien dawna słynie z wyplatania wiklinowych wyrobów. Sztuki wikliniarskiej nauczyła się od swoich rodziców i chętnie nadal ją uprawia.

11. Halina Mrożek – rysunek i rzeźba
Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych – wydział rzeźby. Interesuje się historią sztuki, filmu, muzyką oraz literaturą. Gra na pianinie.

12. Maria Opyd – malarstwo, haft, szydełkowanie
Jej hobby to malowanie, haftowanie i szydełkowanie. Jest autorką dużych form malarskich służących do dekoracji kościoła w Kamienicy w okresie świąt Bożego Narodzenia, Wielkiej Nocy i innych uroczystości.

13. Opyd Magdalena – ozdoby z masy solnej i zimnej porcelany, ozdobne flakoniki i świeczniki, kwiaty z krepiny
Urodziła się w 1985 roku. W latach 1992 – 2000 uczęszczała do Szkoły Podstawowej w Kamienicy. W 2000 roku rozpoczęła naukę w Technikum odzieżowym w Nowym Sączu.
Wykonuje głównie aniołki z masy solnej i zimnej porcelany. Wykonuje kwiaty z krepiny, a z prostych słoików i buteleczek tworzy flakoniki i świeczniki. W okresach świątecznych wykonuje ozdoby choinkowe i jajka wielkanocne. W wolnej chwili również szkicuje. Jej działalność zrodziła się z pasji. Zawsze lubiła prace manualne i sprawiały jej one ogromną przyjemność. Tworząc odrywa się od codzienności.

14. Bolesław Podgórni – malarstwo
Malarstwem zajmuje się od lat szkolnych. Jego prace to scenki obyczajowe i pejzaże. Swoje prace od lat wystawia na Dniach Gorczańskich w Kamienicy.

15. Halina Rusnak – malarstwo
Każdą wolną chwilę spędza “z pędzlem w ręku”. Maluje głównie obrazy olejne, w których stara się uwiecznić piękno otaczającej ją natury. Wykonuje również portrety interesujących ją ludzi.

16. Danuta Smajda – haft
Szydełkowaniem zajmuje się od kilku lat, a od 2001 r. wystawia swoje prace na wystawach, organizowanych podczas obchodów dorocznych Dni Gorczańskich w Kamienicy.

17. Anna Szewczyk – malarstwo
Ukończyła Filologię Polską UJ (2000) i Wydział Malarstwa na ASP w Krakowie (2003). Uprawia malarstwo, rysunek, fotografię, a także pisze wiersze i prozę.
Swoje prace wystawiała m.in.: w Warszawie, Krakowie, Słupsku, Limanowej.

18. Joanna Tokarczyk – grafika
Ukończyła Instytut Sztuki Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, kierunek – Wychowanie Plastyczne na Wydziale Pedagogiczno – Artystycznym. W ramach zainteresowań zajmuje się rysunkiem oraz teoretycznymi zagadnieniami sztuki współczesnej. Uprawia głównie grafikę i rysunek.

19. Agnieszka Więcławek – Łukasik – obrazy ze skóry
W wolnych chwilach wykonuje obrazy ze skóry. Plastyką interesuje się od najmłodszych lat, a obecnie z przyjemnością oddaje się tej unikalnej dziedzinie sztuki.

20. Koło Gospodyń Wiejskich w Zasadnem (prace bibułkowe)
Od wielu lat Koło Gospodyń Wiejskich w Zasadnem wykonuje tradycyjne ozdoby bibułkowe jak: pająki, różdżki, bukiety weselne, ograbki i kwiaty itp. Swoje prace prezentuje na Przeglądach Kół Gospodyń Wiejskich, szkolnych obchodach Dnia Regionalizmu w Zasadnem oraz na Dniach Gorczańskich w Kamienicy. Sztuka ta przekazywana jest także dzieciom w Szkole Podstawowej w Zasadnem

21. Józefa Wierzycka – szydełkowanie, robótki na drutach
Z zawodu pielęgniarka, obecnie emerytka. Najwięcej przyjemności daje jej szydełkowanie, szczególnie ozdób bożonarodzeniowych, wielkanocnych, biżuterii, serwet oraz koszyczków. Robótki na drutach także nie są jej obce Wykonuje również kwiaty z krepiny, bibuły, które później tworzą wspaniale kompozycje. Początki jej działalności przypadają na czas przejścia na emeryturę. Jest samoukiem, a każdy wolny czas stara się poświęcić na udoskonalenie swojego fachu. Jest założycielka grupy „Koroneczki”, gdzie uczy dzieci szydełkowania, robotek na drutach i wykonywania kwiatów z bibuły. Z racji, iż chętnych było bardzo dużo, poszerzyła swoja działalność również o osoby dorosłe. Tak właśnie powstała grupa „Koroneczki”, która funkcjonuje już przeszło 8 lat.
Do działania inspiruje ją zachwyt w oczach osób, którym ofiaruje swoje dzieła. Wzory prac podpatruje z gazetek, z Internetu, wraz z koleżankami wymieniają się pomysłami, ale większość i tak wymyśla sama i robi „po swojemu”.

22. Zofia Wierzycka – haft
Z domu Flik. Pochodzi z miejscowości Wola Piskulina . Urodziła się w 1959 roku. Do Zalesia przeprowadziła się w 1981 roku do męża. Wtedy jeszcze nie haftowała. Mieszkała w maleńkim domu, z trojką dzieci.
Jej pasja zaczęła się podczas zabawy z synami. Aby się nie nudzić, w wolnych chwilach oddawała się haftowaniu. Jest samoukiem, a na początku swojej przygody z haftowaniem starała się podpatrywać koleżanki z pracy. Początkowo haftowała na płótnie czy białym prześcieradle. Od 15 lat haftuje techniką krzyżykową.

23. Zofia Dudzik – szydełkowanie, robótki na drutach
Mieszka w miejscowości Szczawa, na terenie gminy Kamienica. Jej pasja zaczęła się, jak sama mówi, od podpatrywania swojej mamy, która dużo szydełkowała i robiła na drutach. Pani Zofia razem ze swoją siostrą-, jako dzieci- lubiła patrzeć na dzieła, które tworzy jej mama.
Pani Zofia wykonuje wspaniałe kwiaty z bibuły i krepiny m.in. chabry, maki, a także ozdoby okolicznościowe, na Święta Bożego Narodzenia, Święta Wielkanocne oraz wyjątkowe ramki na zdjęcia.

24. Małgorzata Stachowicz – decoupage
Zajmuje się wykonywaniem ozdób techniką decoupage. Wykonuje także haft krzyżykowy pomieszany z farbą. Jak mówi, zajęcie to to jest bardzo czasochłonne i wymaga ogromnej precyzji, uaktywnia wyobraźnię? Pani Małgorzata zawsze stara się, by jej prace miały w sobie charyzmę i odpowiednio oddawały swój charakter. Jest samoukiem, różne nowe i ciekawe wzory podpatruje w gazetach lub w Internecie.

25. Elżbieta Citak – florystyka, bibułkarstwo
Urodziła się w Kamienicy, gdzie nadal mieszka. Ukończyła Liceum Ekonomiczne oraz Studium florystyczne. Jest kierownikiem organizacyjnym Zespołu Regionalnego Gorce i Młode Gorce. Prowadzi zajęcia śpiewu ludowego oraz zajęć florystycznych w świetlicach na terenie gminy Kamienica. W 2016 roku była pomysłodawczynią utworzenia obecnie działającego Koła Gospodyń Wiejskich w Kamienicy Dolej, z którego jest bardzo dumna. Jest także radną gminy Kamienica. Pasjonuje się bibułkarstwem, muzyką –głównie góralską, a także pisaniem wierszy. Pani Elżbieta razem z mężem Tadeuszem kochają folklor. Zajmuje się głównie bibułkarstwem, ale próbuje także innych, nieco nowocześniejszych technik rękodzieła. Zarówno jej babcia jak i mama zajmowały się rękodziełem. Sama Pani Elżbieta stara się przekazywać tę sztukę swoim dzieciom. Nawet najmłodszemu jej synowi robienie kwiatów z bibuły nie sprawia trudności.
Do działania inspiruje ją fakt, ze może wszczepiać regionalizm w młode pokolenie. Prowadząc zajęcia bibułkarskie uczy młode pokolenie tego, co piękne, twórcze i tradycyjne. Obdarowywanie innych swoimi pracami także ją inspiruje i sprawia ogromnie dużo satysfakcji.

26. Stefania Gierczyk – bibułkarstwo
Mieszkanka wsi Zasadne. Rękodzieło zawsze było i będzie zamiłowaniem pani Stefanii, która jest niezwykle utalentowana i lubi „spełniać się twórczo. Jej pasją są kwiaty z bibuły, które barwnie przystrajają wieńce dożynkowe, palmy wielkanocne, a także stroiki i bukiety okazyjne.
Bibułkarstwem, czyli sztuką wytwarzania ozdób z bibuły zajmowały się głównie kobiety, które chętnie dekorowały swe domy i miejsca kultu. W dzisiejszych czasach bibułkarstwo należy niestety do tzw. ginących rękodzieł. Umiejętność tworzenia kwiatów z papieru posiada coraz mniej osób. Obecnie bibułkarstwem zajmują się głównie twórcy ludowi, świadomie kultywujący dawne tradycje i właśnie takim twórcą jest pani Stefania.

 

Artyści, Twórcy Ludowi i Rękodzielnicy z gminy i miasta Limanowa

 

1. Joanna Raczek – grafika warsztatowa, cyfrowa i artystyczna
Absolwentka Grafiki na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W 2015 roku obroniła z wyróżnieniem dyplom z zakresu grafiki warsztatowej (cykl grafik w tradycyjnych technikach wklęsłodrukowych) oraz dyplom projektowy (projekt książki Ewy Stadtmuller „Jak robaczek świętojanki otrzymał świetlistą szatkę”). W pracy magisterskiej podjęła próbę skatalogowania motywów ikonograficznych ze skrzyń posażnych Lachów Limanowskich. Zajmuje się grafiką warsztatową, artystyczną grafiką cyfrową oraz ilustracją. Interesuje ją również kaligrafią oraz literatura, zwłaszcza klasyka romansu.

2. Zygmunt Kłosowski – malarstwo i rzeźba 
Syn Bronisława i wnuk Karola znanych zakopiańskich artystów. Mieszkaniec Męciny. Maluje głównie pejzaże, martwą naturę oraz miniaturowe impresje. Zajmuje się również zbieraniem tzw. „Białych kruków”. Jego żona, Jolanta, głównie portrecistka i rzeźbiarka, maluje pastelą delikatne portrety oraz rzeźby sakralne. Państwo Kłosowscy przeobrażają swój dom w miejsce artystycznych spotkań dla wszystkich, których trapi artystyczny niepokój. Swe prace wystawiali w Limanowej, Nowym Sączu, Zakopanem, Warszawie oraz zagranicą- w Bułgarii i na Słowacji. Ich dzieła posiadają prywatni kolekcjonerzy z Holandii, Francji, Niemiec i USA.

3. Jolanta Biedroń (Cabała) – malarstwo i rzeźba
Urodzona w 1984 roku w Limanowej. Uzdolniona malarka i rzeźbiarka. Ukończyła studia na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Sztuką fascynuje się od najmłodszych lat. Swoją przygodę ze sztuką rozpoczęła pod okiem Ś.P. Stanisława Franczyka, rzeźbiarza i pasjonata sztuki, dzięki któremu tworzy tak realistyczne portrety. Zajmuje się również malarstwem olejnym, grafiką, rzeźbą i rysunkiem suchymi pastelami, tworząc pejzaże i własne kompozycje układające się w przekaz zgodny z wyobrażeniem artystki.

4. Tomasz i Karol Kurczab – rzeźba i sztuka użytkowa
Bracia mieszkający w Sowlinach, zajmujący się rzeźbą i sztuką użytkową. Zainteresowani afrykańskimi instrumentami muzycznymi, postanowili zająć się ich wytwarzaniem. Wykonywane są ręcznie z drewna brzozowego, osikowego i jesionowego. Jako naciągi na bębny służą naturalne skóry zwierzęce. Wykonują również rzeźby w drewnie.

5. Krzysztof Kuczaj – malarstwo (pejzaż)
Mieszka w Pisarzowej, malarstwem zajmuje się od najmłodszych lat. Zamiłowanie do sztuki przejął od starszego brata. Jest pejzażystą. Przedstawia na obrazach najbliższe okolice, teren Gorców i Tatr. Maluje techniką olejną na płótnie.

6. Stanisława Oleksy – haft
Mieszkanka Męciny, z zamiłowania i wielkiej pasji – uzdolniona hafciarka. Pierwsze haftowanie pod okiem pani Zofii Rusz miało miejsce w czasach szkolnych. Od tej pory pani Stanisława w każdej wolnej chwili wykonuje z nici bawełnianych obrusy i bieżniki ozdabiane haftem. Od dwóch lat Stanisława Oleksy prowadzi w Szkole Podstawowej w Męcinie warsztaty florystyczne, na które uczęszcza duża liczba dzieci. Od dłuższego już czasu co tydzień w każdy wtorek najmłodsi spotykają się cyklicznie, aby pod okiem Pani Stanisławy uczyć się wykonywać na szydełku serwetki, obrusy, a także piękne prace z bibuły. Twórczość Pani Oleksy można wielokrotnie podziwiać podczas przeglądów kulturalnych, m.in. co roku w trakcie uroczystości Święta Gminy Limanowa.

7. Władysław Raczek – kowalstwo artystyczne, malarstwo
Mieszkaniec Pisarzowej, zajmujący się kowalstwem artystycznym oraz malarstwem.Od początku lat 90-tych twórca różnych form kowalstwa artystycznego. Obecna twórczość opiera się na łączeniu kowalstwa artystycznego z malarstwem wykonywanym na płótnie. Wykonuje stylizowane ozdoby kominków i ścian.

8. Leszek Lis
Pochodzi z Mordarki, stworzył swoistą „Kużnię Hefajstosa”. Od wielu lat zajmuje się kowalstwem artystycznym i usługowym, ślusarstwem, metaloplastyką oraz spawaniem metali nieżelaznych i aluminium. Uczestniczy w licznych przeglądach kulturalnych organizowanych na terenie gminy Limanowa, a prezentowane przez niego pokazy kowalstwa artystycznego skupiają duże rzesze widzów, zainteresowanych tą niecodzienną profesją.

9. Daniel Borucki – grafika, litografia, miedzioryt, rysunek
Urodził się w 1981r. w Limanowej. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Limanowej – klasa fortepianu, kontynuował naukę w Państwowym Liceum Sztuk Pięknych im. A. Kenara w Zakopanem o profilu formy użytkowe-snycerstwo. W grudniu 1998 r. brał udział w plenerowej wystawie szopki betlejemskiej w Stuttgarcie. Interesuje się rzeźbą, rysunkiem i malarstwem. Odwołując się w twórczości do konkretnej rzeczywistości, postaci, krajobrazu, martwej natury stara się tworzyć własną wizję świata, atmosferę i odpowiedni klimat obrazów. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie – Wydział Grafiki.

10. Marcin Filipek – rysunek, rzeźba
Urodził się w Limanowej w 1982 r. i tu ukończył Szkołę Podstawową. Absolwent Liceum Sztuk Pięknych im. A. Kenara w Zakopanem. Malarstwem, rzeźbą i rysunkiem interesuje się od najmłodszych lat. Najchętniej uprawia rysunek (grafikę) i rzeźbę. Z dużym powodzeniem realizuje także różnotematyczne komiksy.

11. Robert Firszt – rzeźba, malarstwo, odlewy artystyczne
Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Zielonej Górze. Specjalizacja: dekorator wnętrz – wystawiennictwo, rzeźba, malarstwo, fotografia artystyczna. Ulubiony rodzaj twórczości – rzeźba w drewnie. Pracował jako dekorator w Lubuskim Muzeum Wojska, w Wytwórni Ceramiki Artystycznej „MODRZYCA”, Galerii Rzeźby „FLAMING”, Galerii Rękodzieła Artystycznego. Obecnie prowadzi własną działalność gospodarczą – właściciel firmy Decomaster – prężnie działającej z wieloletnim doświadczeniem gwarantującym wysoką jakość produktów oraz usług. Na przestrzeni lat zrealizowali niezliczoną ilość zamówień – od kilkumetrowych wolnostojących rzeźb plenerowych, medali sportowych i płaskorzeźb po elementy dekoracyjne dla architektury. Firma ma możliwość produkcji w ilościach hurtowych i w atrakcyjnych cenach. Realizuje także w pełni profesjonalną rzeźbę sakralną i ozdobną oraz repliki dzieł już istniejących. Produkty rzeźbiarskie były eksportowane m.in. do Ameryki Północnej i sprzedawane w galeriach sztuki. Więcej na stronie internetowej: www.decomaster.pl Wystawy: Bierutowice (malarstwo-pejzaż) 1982r.; Salon BWA Zielona Góra (malrastwo, rzeźba) 1984r. ; Wystawa malarska – Quebec – Kanada (plener) 1990r.; „La Gallerie du Fabourg” – Quebec – Kanada (wystawa malarstwa) 1992r.; Gallerie „ANIMA G” – (malarstwo, rzeźba) 1993r.; wystawa w Bibliotece Miejskiej Quebec – Kanada (rzeźba w drewnie) 1994r.; Wystawa rzeźby w Centrum „STE-FOY” Quebec – Kanada 1995r. Wielokrotnie uczestniczył w przygotowaniu dekoracji z lodu (rzeźba) Stare Miasto – Quebec – Kanada, a także licznych plenerach, projektach i konkursach.

12. Anna Golonka – malarstwo, rzeźba, grafika
absolwentka PLSP im. Antoniego Kenara w Zakopanem, Ukończyła wychowanie plastyczne, specjalność malarstwo na Uniwersytecie Śląskim, Filia w Cieszynie (1997r), informatykę na Uniwersytecie wrocławskim oraz wychowanie fizyczne (AWF w Katowicach). Od 1997 r. pracuje w IV LO im. kard. S. Wyszyńskiego w Limanowej. Uczy wiedzy o kulturze, technologii informacyjnej i wychowania fizycznego. Zajmuje się głównie malarstwem, ale ma w swym dorobku artystycznym rzeźby i grafiki komputerowe. Bliska jest jej tematyka biblijna (cykl obrazów „Pejzaże wewnętrzne” inspirowane psalmami i przypowieściami), kwiaty, pejzaże i ikony. Maluje zarówno miniaturki jak i obrazy o większych rozmiarach. Dominuje żywa, jasna i pogodna kolorystyka. Brała udział w wystawach w Limanowej – indywidualna (1999), udział w zbiorowej wystawie grafiki komputerowej (2002), w Krakowie w I i II Salonie Otwartym Solvay 2001, 2002 „Nauczyciel – twórca”. W 2002 r. w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej zorganizowała wystawę prac swoich uczniów. Więcej na stronie internetowej:

13. Konrad Golonka – rysunek, rzeźba
urodził się w Limanowej w roku 1980. Ukończył Zakopiańskie Liceum im. A. Kenara w klasie o profilu formy użytkowe – snycerstwo. Uczestniczył m.in. w warsztatach plenerowych w Haldensleben (Niemcy 1999), gdzie wykonał rzeźbę do szopki betlejemskiej wystawianej w Stuttgarcie. Oprócz rzeźby interesuje się również rysunkiem i malarstwem.

14. Bogusław Juszkiewicz – malarstwo
Urodzony w 1958 r. w Limanowej, gdzie mieszka wraz ze swoją rodziną. Ukończył Liuceum Ogólnokształcące im. Wł. Orkana w Limanowej. Maturę zdał z wychowania plastycznego i historii sztuki. Interesuje go człowiek i otaczająca go rzeczywistość – potrafi uchwycić nastrój chwili. Prace wykonuje węglem, ołówkiem i akwarelą. Uczęszczał do Szkoły Malarstwa i Rysunku w Krakowie. Prowadzi prywatną działalność gospodarczą. Uczestnik wystaw: BWA Sokół w 2009 i 2010, Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej, “Civitas Christiana” Nowy Sącz, Galeria TPSP w Nowym Sączu, Galeria Sztuki przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Limanowej.

15. Józefa Kazior- malarstwo olejne
Urodzona w 1949 r. w Ziębicach Śląskich. Od roku 1953 mieszka z rodziną w Limanowej. Absolwentka Liceum Ogólnokształcącego w Limanowej oraz Studium Nauczycielskiego – kierunek Wychowanie Plastyczne i Techniczne w Krakowie. Ukończyła też Studium Podyplomowe z zakresu plastyki. Jako nauczycielka plastyki pracowała m.in. w Szkole specjalnej w Dobrej, Szkole Podstawowej Nr 1 i 3 w Limanowej, a następnie w Starej Wsi. Od 1978 r. uprawia malarstwo olejne. Na zamówienie realizuje głównie tematy sakralne. Wykonała też wiele kopiiznanych i uznanych twórców. Ulubione tematy malarki to: portret, tematy religijne, pejzaż, martwa natura i inne. Dla kościoła parafialnego w Stróży k. Jodłownika wykonała Stacje Drogi Krzyżowej oraz inne obrazy. Jej prace znajdują się u kolekcjonerów sztuki m.in. w Stanach Zjednoczonych, Australii, Austrii, Niemczech, Chile, Słowacji. Jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu. Jej życiorys znajduje się w encyklopedii biograficznej “Who is Who w Polsce” /siódme wydanie/.

16. Dawid Knapik – rzeźba, rysunek, grafika
Urodził się w Limanowej w 1978 roku. Z wykształcenia technik dentystyczny. Zainteresowanie plastyczne formował i doskonalił w pracowni LDK w Limanowej pod kierunkiem plastyka Andrzeja Gizy, szczególnie w zakresie rysunku i grafiki. Brał udział w wielu konkursach oraz wystawach plastycznych m.in. w Berlinie i Toruniu. Osiągnięcia: nagrody i wyróżnienia w konkursach plastycznych organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Limanowej, udział w wystawach prac plastycznych w Berlinie i Toruniu, wyróżnienie w X Międzynarodowym Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży w Toruniu, III miejsce w konkursie plastycznym “Żyj i pozwól żyć innym” (Białystok), wyróżnienie w konkursie plastycznym “Co wnosimy do Europy” (Białystok), udział w artystycznej prezentacji limanowskich twórców w 2003 roku. Uprawia grafikę i pastel. W jego pracach dominuje zainteresowanie przyrodą. Drzewa, kwiaty oraz różne zjawiska związane z cyklem ,,pór roku’’ to jego ulubione tematy graficzne. W prezentowanych na wystawie pracach widać, że Dawid z dużym talentem ,,przetwarza’’ i ,,odtwarza’’ otaczającą nas rzeczywistość. Autor projektu medalu dla “Drogi Nadziei”, który został wręczony Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II.

17. Dionizy Kukliński – malarstwo
Urodził się w Zaleszczykach. Od roku 1945 z rodziną osiadł w Limanowej. Ukończył Liceum Ogólnokształcące. Niestety mimo pozytywnego zdania egzaminu wstępnego nie zostaje przyjęty na Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Brak mu było tzw. „odpowiedniego pochodzenia” a co za tym idzie wystarczającej ilości punktów. Edukację plastyczną rozpoczyna sam korzystając z bogatej w tym zakresie literatury. Po odbyciu służby wojskowej podejmuje pracę w Łososińskich Zakładach Przemysłu Drzewnego najpierw na stanowiskach technicznych a później jako kierownik Zakładowego Domu Kultury. Dużo maluje ciągle doskonaląc swój warsztat. Rejestruje w obrazach ginąca architekturę i okoliczny pejzaż, maluje akty, portrety, kompozycje kwiatowe a także obrazy religijne. Zrealizował szereg wystaw indywidualnych i zbiorowych, a jego prace znajdują się w prywatnych kolekcjach miłośników sztuki w kraju i zagranicą.

18. Jadwiga Leśniak (Lipińska) – malarstwo na płótnie, papierze, drewnie i szkle
Urodzona w 1941 roku w Grybowie, od roku 1966 mieszka w Limanowej, emerytowana nauczycielka, żona, matka dwóch synów, z których jeden jest nauczycielem języka angielskiego, a drugi skończył studia techniczne na AGH w Krakowie. Absolwentka Studium Nauczycielskiego–Wychowanie Plastyczne i Zajęcia Praktyczno-Techniczne w Warszawie. Od wielu lat maluje, rysuje dla relaksu, by oderwać się od trudów życia codziennego. Specjalizuje się w małych formach, uprawia malarstwo na płótnie, papierze, drewnie i szkle. Tematyka jej prac to krajobrazy i kwiaty ziemi limanowskiej. Jej akwarelki można spotkać w mieszkaniach jej znajomych i przyjaciół w Limanowej.

19. Agnieszka Mamak – malarstwo
Urodzona w Limanowej w 1979 r. Absolwentka historii sztuki na Katolickim Uniwersytcie Lubelskim w Lublinie. Obecnie nauczyciel plastyki i techniki w Szkole Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Starej Wsi koło Limanowej. Autorka obrazów, grafik i rysunków. Tematykę swoich obrazów czerpie z kultury żydowskiej, a także natury, stąd liczne przedstawienia kwiatów naszych rodzimych stron, ale przede wszystkim fascynuje ją człowiek w całej swej okazałości. Swoje prace prezentowała na uczelnianych wystawach, a także w limanowskim muzeum pod hasłem „Od czegoś do czegoś…” (2004r.)

20. Wiesław Mamak – malarstwo
Urodzony w Limanowej, absolwent Państwowego Liceum Sztuk Pięknych w Nowym Wiśniczu oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie, kierunek Wychowanie Plastyczne. Pracuje jako nauczyciel w Szkole Podstawowej i Gimnazjum Publicznym w Mordarce k. Limanowej, gdzie uczy przedmiotów plastycznych i informatyki. Równocześnie z wielką pasją uprawia malarstwo olejne. W jego twórczości dominują kompozycje o temacie figuralnej, wyrażane w ciekawej pastelowej kolorystyce. Prace autora znajdują się w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą, szczególnie w Niemczech, gdzie w roku 2001 w Mannheim i w 2002 w Heidelbergu zrealizował autorskie wystawy swoich prac.

21. Kazimierz Pałka – grafika, rysunek
Urodzony w Limanowej. Absolwent Zespołu Szkół Mechaniczno Elektrycznych. Grafik samouk. Z dużą swobodą operuje piórkiem. Rysuje „od zawsze” i sam z pomocą literatury doskonali swoja formę. Prace swoje wystawiał w Miejskiej Galerii Sztuki w Limanowej.

22. Stanisława Reciak – malarstwo
Urodzona w Trzebini w rodzinie inteligencji pracującej. Rysunek i malarstwo stanowi jej największą pasję i zamiłowanie, dlatego ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie. Pracując na Śląsku jako dekorator uzyskała wiele pierwszych nagród i wyróżnień na licznych konkursach. Następnie pracowała jako projektant kolorystyki w Gliwickim Biurze Projektów Budownictwa Przemysłowego. Przeprowadziła się do Limanowej, gdzie nadal zajmuje się malarstwem. Jako członek TPSP bierze udział w wystawach w Nowym Sączu, jak również w Bibliotece Publicznej w Limanowej pod opiekuńczym i życzliwym dla licznych artystów okiem pani Haliny Matras.

23. Maria Stanik- malarstwo
Zamieszkała w Limanowej. Od 30 lat uczy plastyki, obecnie – sztuki w Zespole Szkół Samorządowych Nr 2. Ukończyła SN w Krakowie (wychowanie plastycznie), po czym kontynuowała naukę w Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Bierze udział w życiu kulturalnym miasta i rozwija zamiłowanie do piękna wśród swych wychowanków poprzez uczestnictwo w organizowanych różnorodnych konkursach i wystawach. Uczestniczyła m.in. w wystawie prac Amatorów Plastyków w Bochni oraz w licznych nauczycielskich plenerach. W 2001 r. uczestniczyła w I Salonie Otwartym Solvay 2002 pt. „ Nauczyciel Twórca” /krakowskie Centrum Sztuki Współczesnej/.

24. Mirosław Strzeboński – malarstwo
Urodzony w Krakowie. Absolwent Akademii Pedagogicznej w Krakowie, kierunek Wychowanie Plastyczne. Dyplom z malarstwa przygotowywał pod kierunkiem prof. Ireny Popiołek Rodzińskiej. Na rozwój jego talentu mieli wpływ także inni profesorowie tej uczelni: Henryk Wójcik, Marcin Pawłowski, Marek Oramus i Aleksander Pieniek. Ukończył również podyplomowe studia z informatyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 1990 roku mieszka w Limanowej. Pracuje jako nauczyciel w Zespole Szkół Samorządowych Nr 1 w Limanowej. Uczestniczył w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych.

25. Matylda Sułkowska – malarstwo
Urodzona w Limanowej. Jest absolwentką Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie. Specjalizuje się w odnawianiu malowideł ściennych i sztalugowych, maluje, odtwarza z precyzją innych twórców. Autorka ma w swoim dorobku wiele realizacji w kraju jak i za granicą.

26. Justyna Trzópek – rzeźba, malarstwo
Urodziła się w Limanowej. Ze względu na swoje zainteresowanie sztuką od III klasy Szkoły Podstawowej uczęszczała na zajęcia plastyczne w Limanowskim Domu Kultury. Z tego okresu jej prace nagrodzone były w różnych konkursach plastycznych, a także trafiły na wystawy malarstwa dziecięcego w Limanowej, Słowacji i Niemczech. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem. Inspiracją dla niej jest malarstwo Salwadora Dali. Do tej pory próbowała swoich sił w grafice, rzeźbie w kamieniu, drewnie i glinie. Najbardziej jednak interesuje ją malarstwo surrealistyczne.

27. Grzegorz Janczy – rzeźba, witraże
Urodził się w roku 1958 w Limanowej, gdzie mieszka i pracuje zawodowo. Od 1979 roku nieprzerwanie związany ze Strażą Pożarną jako oficer Straży Pożarnej i Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Limanowej. Absolwent szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie oraz Politechniki Łódzkiej – Wydział Ochrony Środowiska. Malarstwem i rzeźbą zainteresował się w szkole średniej i odtąd tworzy, w wolnym od zajęć zawodowych i rodzinnych czasie. Prace swoje wystawiał na pokazach zbiorowych organizowanych przez Klub Amatora Plastyka, który działał niegdyś przy Limanowskim Domu Kultury. Uczestniczył w plenerach i poplenerowych wystawach organizowanych przez Komendę Główną Straży Pożarnych w Warszawie. Większość jego malarskich i rzeźbiarskich prac znajduje się w prywatnych kolekcjach

28. Jan Kurek – rzeźba, rysunek, malarstwo
Urodził się w roku 1959 w Limanowej. Już w szkole podstawowej wyróżniał się zauważalnym talentem plastycznym. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem. Jako uczeń tej szkoły zdobywa pierwsze miejsce w konkursie na plakat: „Zakopane miastem sportu, turystyki i wypoczynku”. W roku 1980 w Klubie „Za i Przeciw” w Zakopanem wystawia swoje prace rzeźbiarskie po raz pierwszy. W latach 1981-82 bierze udział w wystawach absolwentów PLSP im. A. Kenara w Zakopiańskim MPiK-u. Po powrocie do Limanowej corocznie wystawia swoje prace w zbiorowych wystawach członków Klubu Amatora Plastyka w Limanowskim Domu Kultury. Przez 5 lat pracował w charakterze snycerza przy odnowie Zamku Królewskiego na Wawelu. Jego dziełem jest m.in. rekonstrukcja barokowego stropu na Zamku w Nowym Wiśniczu. Uprawia głównie rzeźbę w drewnie, ale często do pracy twórczej używa kamienia i metalu. Jest także autorem niezwykle interesujących rysunków i obrazów olejnych. Znaczący dorobek artystyczny stanowią monumentalne realizacje wykonane do kościołów w kraju. Jego prace podziwiać można m.in. w kościołach: Limanowa Sowliny, Trzciana, Robczyce, Szczawa i inne. Większość prac autora znajduje się u kolekcjonerów sztuki w Polsce i innych krajach np. Niemcy, Austria, Szwajcaria, Anglia, Holandia a nawet Kanada.

29. Aleksander Majerski – rzeźba
Urodził się w Żywcu (1952 r.), dzieciństwo spędził na Podhalu w Krauszowie. Absolwent Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Targu i Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie – kierunek mechaniczny. Później osiedlił się w Limanowej, gdzie założył rodzinę i podjął pracę nauczyciela w Zespole Szkól Mechaniczno Elektrycznych. Obecnie na emeryturze poświęca się pracy twórczej. Rzeźbą w drewnie zajmuje się „od zawsze” ciągle rozwijając swoje umiejętności warsztatowe (pierwsza wystawa – 1983r.). Jest mistrzem kompozycji dużych form. Jego prace znajdują się w wielu zbiorach prywatnych, zarówno w kraju, jak i za granicą (m.in. płaskorzeźba Cyryla i Metodego znajdująca się w kościele w Wiedniu, czy też w Niemczech, gdzie dla prywatnego kolekcjonera sztuki wykonał artystyczną oprawę fontanny oraz liczne rzeźby plenerowe). Do chwili obecnej uczestniczył w kilkudziesięciu prezentacjach zbiorowych i indywidualnych. Brał udział w wielu konkursach plastycznych zdobywając nagrody i wyróżnienia. Wielokrotnie wystawiał swoje prace w galeriach w Niemczech.

30. Edward Mąka – rzeźba ludowa, instrumentalista (heligonka)
Urodzony w Siekierczynie w 1941r., obecnie mieszka w Limanowej. Z zawodu ślusarz-mechanik. Pracował w kamieniołomach w Klęczanach, potem jako mechanik samochodowy w Spni Transportu Usługowego w Nowym Sączu i w firmie transportowej TRASNBUS w Łososinie Górnej. Rzeźbieniem zajął się po przejściu na rentę w 1990 r. od tego czasu rzeźbi drewnie światki, płaskorzeźby ze scenkami rodzajowymi, postacie ludowe i inne. Prace swoje wystawiał m.in. w Krakowie, Nowym Sączu i Limanowej. Jego rzeźby znajdują się u prywatnych kolekcjonerów w wielu krajach Europy i świata. Oprócz rzeźby jego pasją jest gra na heligonce – instrument ten ma już 100 lat, w związku z czym występuje podczas przeglądów takich jak „Limanowska Słaza” (I, II i III miejsce) oraz „Druzbacka” w Podegrodziu.

31. Julian Ryndak – rzeźba w drewnie
Urodził się w roku 1949 w Żurowej. Z zawodu ślusarz – mechanik. Wieloletni pracownik Zakładu Napraw Samochodowych w Oświęcimiu. Od 1970 r. mieszka w Limanowej, tu podejmuje pracę w krakowskiej fabryce aparatów pomiarowych, ale ze względu na stan zdrowia w 1989r. przechodzi na rentę inwalidzka. Przez 6 lat prowadził mały warsztat naprawy samochodów ale nasilenie choroby zmusiło go do rezygnacji z wysiłku fizycznego. Wtedy, to odkrył w sobie rzeźbiarski talent. W zaimprowizowanej pracowni powstały rzeźby przestrzenne i płaskorzeźby obrazujące światki, postacie ludowe oraz scenki rodzajowe np. z dawnego życia na wsi. Jego prace coraz częściej trafiają do licznych kolekcjonerów sztuki w kraju i zagranicą. Należy do Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu Oddział w Limanowej. Nagrody i wyróżnienie: uczestnik Ogólnopolskiego Konkursu Rzeźbiarskiego w Sztuce Ludowej w Stryszawie; wyróżnienie I stopnia – Św. Mikołaj /Sidzin/, wyróżnienie III stopnia – Św. Klemens /Zawoja 2009/, wyróżnienie I stopnia – Św. Filip i Jakub /Osielec 2010/, II miejsce – Przegląd TPSP /2009/. Corocznie uczestniczy w „Limanowskim Jarmarku Artystycznym” podczas Dni Limanowej, czterokrotnie wystawiał swoje prace w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Limanowej. Jest członkiem osobistości Who is Who od 2008r.

32. Józef Twaróg – rzeźba
Urodzony w 1955 roku w Limanowej, absolwent wydziału ceramiki artystycznej Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Częstochowie. Od trzydziestu lat rzeźbi w drewnie. Jego prace charakteryzuje miękka linia rysunkowa i staranny warsztat. Tworzy duże formy sakralne i inne jak również płaskorzeźbę. Uczestnik wielu plenerów plastycznych między narodowych i krajowych.

33. Józef Wroński – rzeźba
urodzony 20 marca 1947 r. w Piekiełku. W Limanowej mieszka od 1974 r. Nie posiada przygotowania artystycznego – jest samoukiem. Przez kilka lat malował pejzaże, które rozdawał członkom rodziny i przyjaciołom. Potem przerzucił się na rzeźbę tworząc postacie świętych, ludzi z różnych regionów oraz szereg figur Chrystusa Frasobliwego. Jego inspiracją w twórczości było zwiedzanie wystaw w bibliotece miejskiej oraz wielu kiermaszy. Jego prace znajdują się u wielu prywatnych kolekcjonerów w Polsce i za granicą (Anglia, Włochy). Należy do Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych O/Limanowa. Swoje prace wystawiał m.in. w Nowym Sączu oraz w Limanowej w Miejskiej Galerii Sztuki.

34. Marian Wójtowicz – rzeźb, wiersze i opowiadania
Urodzony w Limanowej. Rzeźbiarz samouk, poeta, nauczyciel techniki i informatyki. Autor programu nauczania techniki w Gimnazjum oraz 24 scenariuszy lekcji wydanych przez wydawnictwo oświatowe Operon. Radny Miasta Limanowa w latach 2006-2010. Wyróżniony złotą odznaką ,,Za zasługi dla Miasta i Gminy Limanowa”. Dwukrotny wicemistrz Polski nauczycieli w pływaniu (2004, 2005). Prowadzi też m.in. z dziećmi i młodzieżą treningi koncentracji pamięci i inteligencji metodą Grażyny i Przemysława Wojakowskich. Rzeźbić w drewnie zaczął po osiągnięciu pełnoletności. Tematyka artystycznych zainteresowań jest szeroka – różne dziedziny życia społecznego i indywidualnego, abstrakcja, scenki rodzajowe i świątki, portrety i akty. Wykonuje również podstawki dai związane z japońską sztuką układania kamieni suiseki, będącą jednym z elementów feng shui. Na przestrzeni lat wyspecjalizował się w płaskorzeźbie. Wielokrotnie nagradzany. Wystawiał swoje prace w Krakowie, Nowym Sączu, Starym Sączu, Zakopanym, Kamienicy, Nowym Wiśniczu, Limanowej, niemieckim Wathlingen,. Stworzył dzieła: Niefrasobliwy, Karczma, cyganie, Szymon Słupnik, Pieta Góralska, Grabarz losu, Kapela pasterska, Kapela żydowska, Determinacja, Rabin, Masaj, Młode wino, Żebrak, Ergo sum. Pisze wiersze, fraszki, opowiadania, satyry, bajki. W 2005 i w 2008 wydał wydawnictwem własnym dwa tomiki poezji: ,,Mam w głowie 1000 słów” oraz ,, Cztery żywioły”. W roku 2009 brał udział w zbiorowej publikacji: ,,Wszystko co nie jest prozą”. Swoje prace prezentuje na stronie: dziadowski.digart.pl. Żonaty, ma dwóch synów i wnuczkę.

35. Anna Tąta 
Mieszka w Lipowem, koło Limanowej. Uczęszczała do Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w ZSS nr 1 im. M. Konopnickiej w Limanowej. Była harcerka. Kontynuowała naukę w Technikum Ekonomicznym w ZSOiZ im.ks.prof. Józefa Tischnera w Limanowej. Obecnie studiuje Finanse i Rachunkowość na PWSZ w Nowym Sączu. Od 2012 roku jest członkinią Stowarzyszenia Koła Gospodyń Wiejskich Lipowe, w którym pełni funkcję sekretarza.
Zajmuje się głównie origami modułowym, wyszywaniem obrazów haftem krzyżykowym, robieniem kwiatów z bibuły, kanzashi (czyli robienie kwiatów ze wstążek) oraz rożnych ozdób okolicznościowych. Każdą wolną chwilę stara się poświęcić na tworzenie czegoś nowego, urozmaicać swoje rękodzieło.
Swoich dzieł zazwyczaj nie prezentuje jako indywidualna osoba, ale często można je zobaczyć na pokazach, czy konkursach, w których bierze udział KGW Lipowe. Jej demiutem była Wystawa Twórczości Ludowej w czerwcu 2027 roku, zorganizowana przez Stowarzyszenie „Razem dla Regionu”.
Inspiracje czerpie z internetu oraz witryn sklepowych. Impuls do działania dają jej także członkinie KGW Lipowe.

36. Halina Piechnik
Urodziła się w 1967 roku. Mieszka w Rupniowie. Należy do KGW Rupniów „Centrum”. Jej hobby to ogród oraz wykonywanie robótek ręcznych. Chętnie udziela się społecznie.
Wykonuje ręcznie kwiaty z bibuły i krepiny np. do palm wielkanocnych czy bukietów. Różne rzeczy wykonuje także na szydełku, np. koronkowe aniołki, biżuterię (kolczyki i naszyjniki z kordonka ), serwetki. Przed świętami Bożego Narodzenia robi także choinki wstążkowe, bombki z cekinów i inne świąteczne stroiki. Od najmłodszych lat interesowała się rożnymi robótkami, czy to dzierganiem na drutach, czy wyszywaniem , szydełkowaniem. Stopniowo poznawała nowe techniki, wykonując je metodą prób i błędów. Wiele pomysłów czerpie z internetu. Często są to rzeczy związane z danymi świętami. Swoje prace prezentuje podczas udziału w KGW Rupniów w różnego rodzaju przeglądach.

37. Elżbieta Lorek
Zajmuje się wykonywaniem kwiatów z krepiny, robieniem palm wielkanocnych, a także wykonywaniem wieńców dożynkowych. Tej pasji poświęca każdą wolną chwilę, gdyż sprawia jej ogromną przyjemność i satysfakcję.
Z niezwykłą pasją opowiada o wykonywaniu wieńców dożynkowych, gdzie stara się uwidaczniać kulturę i tradycję regionu. Podkreśla, iż wieńce za każdym razem mają inny kształt, charakter. Do wykonywania wieńców wykorzystuje w maksymalnym stopniu wszystko to, czym matka natura obdarowuje. Dodatkowo wykonuje także palmy wielkanocne, do których wykorzystuje kwiaty z bibuły. Swoim rękodziełem przyozdabia dom.
Pani Elżbieta bierze udział w różnego typu kiermaszach organizowanych na terenie Gminy Limanowa, Powiatu Limanowskiego czy Województwa Małopolskiego. Uczestniczyła także w Wystawie Twórczości Ludowej z terenu powiatu limanowskiego, którego organizatorem było stowarzyszenie „Razem dla Regionu”.

38. Agnieszka Jaworska 
Urodziła się 7 lipca 1980 roku. Wykonuje rożne stroiki świąteczne , ozdoby świąteczne – drzewka z jedliny , bombki z jedliny, choinki z szyszek , drzewka z szyszek. Rękodzieło, które wykonuje jest typowo sezonowe. Początki działalności są dość nietypowe. Pomysł tworzenia własnoręcznych prac zrodził się z potrzeby wykonania stroika dziecku do szkoły. Od tego momentu zaczęła intensywnie pracować nad tego typu ozdobami, nowe sploty, połączenia. Ze swoimi pracami zadebiutowała podczas Wystawy Twórczości Ludowej terenu powiatu limanowskiego, którego organizatorem było Stowarzyszenie „Razem dla Regionu”.

 

Artyści, Twórcy Ludowi i Rękodzielnicy z gminy Słopnice

 

Stanisław Bolsęga – wyroby z siana
Wyroby z siana to jedna z najmłodszych dziedzin twórczości artystycznej, ale za to bardzo przyjemna i ciekawa. W tej dziedzinie talent nie odgrywa znaczącej roli, a jego miejsce zajmuje pomysł i dobre chęci. Podążając kryteriami, aby stworzyć coś charakterystycznego dla Słopnic i limanowszczyzny powstały produkty, których surowcem jest pachnące siano, a resztę stanowią mech i sizal. Figurki wykonywane są ręcznie, i jak twierdzi ich autor „pasja w połączeniu z pomysłem, talentem artystycznym, estetyką i jakością wykonania” gwarantują niepowtarzalność, którą doceniło już wiele osób. Jest to znakomity sposób na oryginalny prezent dla znajomych, rodziny czy gości. Do tej pory, w ofercie wyrobów z siana znalazło się ponad dwieście modeli o różnej tematyce i wielkości (od 5cm-70cm). Figurki i postacie z siana ozdabia się bibułkami, farbuje tworząc oryginalne kompozycje związane m.in. ze świętami Bożego Narodzenia, Wielkanocy, Walentynek itp. Wyzwaniem dla młodego artysty jest realizacja pomysłów swoich odbiorców. Jest to rodzaj działalności, który można doskonale pogodzić z nauką i pracą zawodową.

Janina Bugajska – haft
Swoją przygodę z haftem krzyżykowym rozpoczęła po przejściu na emeryturę, przeszło 6 lat temu. Sztuki haftu nauczyła się samodzielnie, również własnoręcznie sporządza kanwy. Początkowo powstawały małe obrazki, drobne wzory, obecnie na swoim koncie ma przeszło 50 wieloformatowych haftów. Część prac zdobi dom, inne powędrowały do rodziny i przyjaciół. Tematyka jest niezwykle rozległa: pejzaże, portrety, przyroda, martwa natura i kwiaty. Najbardziej pracochłonnym haftem była „Ostatnia wieczerza”, nad powstaniem, którego pani Janina pracowała cztery miesiące.

Stanisław Bugajski – ceramika i malarstwo
Ukończył Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu na wydziale ceramiki i szkła, broniąc dyplom w pracowni prof. Krystyny Cybińskiej. Obecnie pracuje w Ośrodku Działań Twórczych „Światowid” we Wrocławiu jako instruktor ceramiki. Uprawia malarstwo, rzeźbę w ceramice oraz grafikę komputerową. Twórczość artysty to spora dawka profesjonalizmu i sztuka w najlepszym tego słowa znaczeniu. Maluje – obrazy olejne, rysuje – węglem, tuszem, kredką, tworzy – z gliny i szamotu. Prace artysty to połączenie nowych kształtów i form z użytecznością. Krytycy zgodnie twierdzą, że jego malarstwo to obrazowanie rzeczy najprostszych, wrażeń i uczuć za pomocą wyszukanych środków malarskich. Obrazy autorstwa Bugajskiego przedstawiają głównie postacie i pejzaże. Drugą pasją artysty jest ceramika użytkowa (patery, wazy i flakony) i artystyczna. Prace i obrazy prezentowane były na różnych przeglądach i wystawach m.in.: w Obornikach Śląskich, Kłodzku, Wrocławiu i Brunschwicku (Niemcy).

Zofia Kulpa – szydełkowanie
Sztuki władania szydełkiem nauczyła się sama. Przyznaje jest to praca absorbująca, ale zawsze sprawia dużo radości, w szczególności oczekiwanie na efekt końcowy. Szydełkuje od młodości, a jej specjalnością są serwety i obrusy. Chętnie wykonuje prace dla innych osób, a wieloletnia praktyka i spryt sprawiają, że gotowa praca może powstać nawet w ciągu jednego wieczoru. Od pięciu lat trudni się także haftem krzyżykowym.

Izabela Podgórna – rysunek
Pani Izabela nie posiada wykształcenia plastycznego, jednak już od najmłodszych lat przejawiała swoje zainteresowanie plastyką. Przełomowym momentem w jej życiu był kontakt z nieżyjącą już Danutą Maryjowską – artystką, absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, która przekazała jej cenne wskazówki i ugruntowała zdolności plastyczne. Z upływem czasu wkładała w swoje starania coraz więcej wyobraźni, dzięki czemu jej prace stawały się „dojrzalsze” i znalazły swoich nabywców: w Wiedniu, Sztokholmie, Oslo, Nowym Yorku i Serbii. Posiada również inne zdolności manualne: rzeźbi i haftuje. Jej prace przedstawiają: krajobrazy, martwą naturę, kwiaty, zabytki architektury i portrety. Szczególne miejsce zajmują wizerunki papieża Jana Pawła II. Ulubionym narzędziem pracy Izabeli jest ołówek oraz pastele.

Monika Smaga – malarstwo
Większość jej prac powstała na zamówienie, obrazy trafiły również do Niemiec. Malowanie „na zlecenie” sprawia jej wiele satysfakcji. Jest to bowiem wyzwanie, spełnianie oczekiwań malarskich drugiej osoby. Nie trudno zauważyć, że ta młoda i ambitna artystka lubi uprawiać malarstwo dla smakoszy. Malując, eksperymentuje. Lubi tworzyć różnorodne faktury, głównie poprzez nakładanie na płótno grubej warstwy farby. Inspiracji do swojej twórczości poszukuje w przyrodzie, chętnie maluje pejzaże. Osobiście opowiada się po stronie abstrakcji. Malarstwo olejne to jej ulubiona technika malarska, daje jej bowiem dużą swobodę w doborze i mieszaniu farb. Obecnie większość swojego czasu poświęca na studiowaniu architektury krajobrazu na Politechnice Krakowskiej.

Marian Ślazyk – malarstwo i rzeźba
Urodził się w 1959 roku w Słopnicach. Maluje głównie kwiaty, farbami olejnymi i szpachlą. Prace jego są bardzo ekspresyjne i kolorowe. Na obrazach widać, że tworzy szybkimi i pewnymi ruchami. Kompozycje są zanurzone w tłach, które odzwierciedlają jego wewnętrzne, stany emocjonalne i związane z tym przeżycia. Należy do Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu Oddział Limanowa.
Artysta do tworzenia wykorzystuje rożne materiały m.in. deski, na których namalował już cykl aniołów i kotów. Z czasem zaczął także rzeźbić. Jego talent stał się niemal uniwersalny. Prace powstają bardzo szybko, praktycznie pod wpływem chwili. To, co czuje – przekazuje dla nas. Artysta oddaje całą swoją energię i wizję, a także odczuwane w danej chwili emocje i uczucia, przez co jego prace stają się bardzo wymowne i skłaniające do głębokiej refleksji. Swoim pracom nadaje głęboką wymowę symboliczną i uczuciową, która z nich emanuje. W swoich działaniach jest żywiołowy i spontaniczny. Realizuje tylko własne kompozycje, nie tworzy prac na zamówienie, ponieważ jest indywidualistą. Walory jego sztuki, pomimo, że zaczął on ją uprawiać późno, są już doceniane. Prace jego znajdują się w kolekcjach krajowych i zagranicznych.Więcej na temat artysty i jego prac można znaleźć na prywatnej stronie: www.marianobrazy.republika.pl

Małgorzata Śliwa – malarstwo
Edukację artystyczną rozpoczęła w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu, gdzie trafiła za namową rodziny i znajomych. Najwięcej jej prac powstało tuż po ukończeniu liceum, a znaczna ich część trafiła za granice kraju: do Szwecji, Niemiec i Włoch. Inspiracją jej prac jest przede wszystkim przyroda i zabytki architektury. Nie liczy swoich obrazów, ale spod jej pędzla wyszło blisko pół tysiąca prac. W malarstwie największą satysfakcję sprawia jej eksperymentowanie. Traktuje malowanie jako zabawę; tworzy obraz poprzez nakładanie na siebie kilku warstw farb, miesza kolory tworząc efekt matu, błysku i przenikania barw. W tym celu wykorzystuje szpachelkę, rzadziej sięga po pędzel i ołówek. Nie przepada za odwzorowywaniem fotografii i tworzeniem kopii, a każdy malunek „na zamówienie” zawiera nutę jej własnej interpretacji. W jej dotychczasowej twórczości można doszukać się także próbki malarstwa na szkle i projektowania witraży.

Barbara Wardęga – malarstwo
Maluje „od zawsze” i sama bez fachowej literatury doskonali swoją formę. Po raz pierwszy próbkę swoich rysunków i temper zaprezentowała na wystawie towarzyszącej imprezie „Powitanie Lata” w 2000 roku. Powodzenie przekonało ją do malarstwa, i już w kolejnych latach jej prace mogło podziwiać szerokie grono mieszkańców. Obrazy jej autorstwa trafiły do Watykanu, jako prezent dla Jan Pawła II oraz na inne kontynenty: obie Ameryki i Afrykę. Inspiracji szuka w plenerach, uwielbia spacery, często przy okazji malując: pejzaże, kwiaty, zwierzęta oraz martwą naturę. Szczególne miejsce w jej twórczości zajmują obrazy o tematyce sakralnej. Największą inspiracją młodej artystki stał się film „Pasja” Mela Gibsona. Malarską opowieść o cierpieniu i ostatnich godzinach życia Chrystusa tworzy seria 38 obrazów. Jak sama zresztą twierdzi są to wyjątkowe prace, gdzie prócz płótna, farb i pędzla „użyła” własnego serca? Zamiarem autorki jest by sceny męki, ukrzyżowania i konania wywołały w odbiorcy głębokie refleksje i zadumę nad własnym życiem.

Ks. Stanisław Wojcieszak – malarstwo na szkle
Ksiądz Stanisław maluje na szkle od 2001 roku. Urzekło go wtedy ludowe malarstwo podhalańskie. Plastyka jest dla niego jedną z form współczesnej ewangelizacji. Ma na swoim dorobku kilkaset obrazów. Przeważa tematyka religijna, scenki rodzajowe, zwyczaje i obrzędy związane z życiem górali oraz oryginalne kompozycje kwiatowe. W jego pracach obserwujemy wielką dbałość o szczegóły, z zarazem lekkość linii, dynamizm i oryginalną kolorystykę. Obrazy można oglądać na plebani w Ochotnicy Dolnej oraz na wystawach. Od pięciu lat są prezentowane na ekspozycjach zbiorowych i indywidualnych w Limanowej, Tarnowie, Krakowie, Kalwarii Zebrzydowskiej, Porębie Wielkiej, Nowym Targu i Zakopanem. Prócz tak pracochłonnego hobby, starcza mu czasu na pisanie książek, kazań oraz modlitwę.

 

 

Artyści, Twórcy Ludowi i Rękodzielnicy z gminy Laskowa

 

Andrzej Zelek – malarstwo
Urodzony w 1962 roku w Laskowej, gdzie do dziś mieszka. Malarstwem interesuje się od dziecka. W roku 1978 rozpoczął naukę w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie, zakładając tam i czynnie działając w grupie twórczej „Pralnia”, był członkiem „Klubu Młodych Twórców” w Nowym Sączu. Swoje prace prezentował podczas wystaw indywidualnych i zbiorowych: w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie, Miejskim Ośrodku Kultury „Tęcza” w Tychach (1981r.), tam też w KMPiK (1982r.) i w KMPiK w Nowym Sączu (1983r. i 1984r.), w GOK w Laskowej (1983r.) w Miejskim Ośrodku Kultury w Limanowej (1984r.) w zbiorowej wystawie Klubu Twórców Nieprofesjonalnych z Nowego Sącza w Warszawskim Ośrodku Kultury ( 1984r.). Był uhonorowany wyróżnieniem na „Konfrontacjach Ruchu Artystycznego Młodzieży” w Myślcu (1983r.) i II nagrodą na „Konfrontacjach Ruchu Artystycznego Młodzieży” w Nowym Sączu (1984).

Antoni Pasionek – rzeźba
Urodził się w 1963 r. w Limanowej. Mieszka i pracuje w Jaworznej. Ukończył Zasadniczą Szkołę Zawodową Nr 1 w Limanowej z praktyką w zakresie stolarstwa. W zawodzie tym posiada tytuł mistrza. Prowadzi zakład stolarsko- rzeźbiarski w rodzinnej Jaworznej, w którym najwięcej prac wykonuje do kościołów rozsianych po całej Polsce. Jest autorem m.in. Drogi Krzyżowej w Kościele w Jaworznej, bocznego ołtarza w stylu neogotyckim w kościele parafialnym w Laskowej, Chrystusa Ukrzyżowanego w kaplicy cmentarza wojennego w Kamionce Małej. Rzeźbą interesuje się od dziecka, bo już w rodzinie były pewne tradycje rzeźbiarskie. Zawsze zachwycały go rzeźby w małych wiejskich kościołach i tej tematyce jest wierny w swojej twórczości. Szczególnie upodobała sobie postać Chrystusa Frasobliwego w Jaworznej, którego kamienna figura, nieustalonego autorstwa znajduje się w głównym ołtarzu miejscowego kościoła. Sam doskonali swoje umiejętności w zakresie techniki rzeźbienia. W pracy preferuje drewno.

Ewa Dudek – haft krzyżykowy
Ur. 1959 r. w Limanowej. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące w Limanowej oraz Pedagogikę Przedszkolną i Wczesno-Szkolną na WSP w Krakowie. Nauczyciel nauczania początkowego w Szkole Podstawowej w Krosnej. Haftem krzyżykowym zajmuje się od najmłodszych lat. Przez szereg lat prowadziła kółko koronkarskie i plastyczne.

Jakub Puchal – rzeźba w drewnie
Ur. 1954 r. w Żmiącej. Z wykształcenia stolarz. Obecnie pracuje, jako kierowca pogotowia ratunkowego w Nowym Sączu – Oddział w Piwnicznej, również jako ratownik medyczny. Na jego zainteresowanie rzeźbą ogromny wpływ wywarł żmiącki artysta rzeźbiarz Tadeusz Augustyn. W sztuce rzeźbienia jest jednak samoukiem. Od dziecka scyzorykiem wystrugiwał różne zabawki, figurki. I tak jest cały czas. W wolnych chwilach rzeźbi w drewnie świątki, scenki rodzajowe postaci ludowe. Prace jego znajdują się u kolekcjonerów sztuki w Polsce i poza jej granicami. Można je także zobaczyć w przy domowej małej galerii w Nowym Sączu ulica Hubala 6/4. W wolnych chwilach muzykuje(trąbka) oraz gra w szachy.

Jan Olszewski – rzeźba w drewnie
Urodzony w 1933 roku w Krosnej, ale całe życie mieszkał w Kamionce Małej Gmina Laskowa. Absolwent Liceum Pedagogicznego w Limanowej. W latach 1953-1975 związany ze służbą wojskową Absolwent Oficerskiej Szkoły w Dęblinie. Służbę zawodową w charakterze pilota wojskowego realizował w Bydgoszczy. Był jednym z sześciu pilotów w Polsce latających na samolotach naddźwiękowych przekraczających 2300 km/h. Od 1976 r. do 2000 r. pracował w Urzędzie Miasta i Gminy Limanowa oraz dziesięć lat w ZOZ w Limanowej. Zainteresowania poza zawodowe to szkutnictwo budowa jachtów. Zbudował 12 żaglówek i kilka wiosłówek. Jako samouk od pewnego czasu uprawia rzeźbę w drewnie? Najchętniej przedstawia postać ludzi, bo uważa, że jest to ciekawe i trudne.

Katarzyna Pacułt – szydełkowanie
Urodzona w 1981 r. w Kamionce Małej gmina Laskowa. Absolwentka IV LO w Limanowej, Uniwersytetu Śląskiego Filia w Cieszynie Wydział Pedagogiczny, Uniwersytetu Rzeszowskiego Wydział Pedagogiczny i Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Studiowała na Wydziale Artystycznym, przez co mogła korzystać z zajęć tj. fotografia, grafika, malarstwo. Pani Katarzyna zajmuje się głownie szydełkowaniem: wykonuje serwety, obrusy i ozdoby świąteczne, koszyczki oraz dywaniki. Wykonuje także różne dekoracje i ozdoby z papieru. Szyje maskotki i rysuje (głównie ołówkiem) Szydełkowanie jest jednak jej największą pasją. W jej rodzinie niemal wszyscy zajmują się sztuką ludową: mama szydełkuje i robi na drutach, tata haftuje, wujek rzeźbi. Dziadkowie również rzeźbili w drewnie. Szydełkowanie to jej sposób na odreagowanie stresu. Poza tym bardzo lubi otaczać się przedmiotami, które sama wykona.. Jej pracownia jest w trakcie wykonywania. Posiada własną stronę internetową : www.robótkirecznekasia.pl Swoje prace prezentowała na Festiwalu Śliwki, Miodu i Sera w Laskowej, na Wojewódzkim Jarmarku Wielkanocnym w Limanowej organizowanym przez Stowarzyszenie „Razem dla Regionu” oraz na Wystawie Twórczości Ludowej z terenu powiatu limanowskiego.

Marek Szafrański – grafika, rysunek, malarstwo artystyczne
Urodził się w1986r. w Nowym Targu, obecnie mieszka w Laskowej. Jest artystą samoukiem, od kilku lat zajmuje się grafiką, rysunkiem oraz malarstwem artystycznym. Prace jego zdobią wiele prywatnych mieszkań. W obrazach próbuje wyrazić odrobinę potężnego zachwytu nad otaczającym nas światem, cudem życia i nad niezwykłością krótkich chwil… Inspiracje do tworzenia obrazów czerpie przede wszystkim z obserwacji cudownej i niesamowitej przyrody oraz własnych przemyśleń. Każde nowe zadanie jest ważnym wyzwaniem dla jego umiejętności i zdobywaniem cennych doświadczeń.

Maria Pasionek – haft
Urodzona w roku 1955 w Limanowej. Mieszka w Laskowej oraz w USA. Z wykształcenia jest technikiem rolnikiem. Pracowała w Spółdzielni Kółek Rolniczych w Ujanowicach. Obecnie część czasu w ciągu roku spędza w Polsce a część w USA. Po powrocie do kraju zajmuje się m.in. haftowaniem. W tej dziedzinie jest samoukiem. W wyborze tematów pomaga jej otaczająca nas przyroda: ptaki, kwiaty, zwierzęta, pejzaże itp.

Rafał Puch – rzeźba
Urodzony w 1983 roku w Limanowej. Ukończył Szkołę Zawodową w Żegocinie w zawodzie piekarz, później zaoczne Liceum w Łososinie Górnej. Rzeźbieniem zajmuje się od 15 roku życia, jest samoukiem. Prace jego głównie nawiązują do sztuki ludowej, ale nie tylko. Tworzy, bo jak mówi: „po prostu tego potrzebuję”

Teresa Uryga – malarstwo, fotografia, grafika, projektowanie ubrań
Ur. w 1981 r. w Łososinie Dolnej, zamieszkała w Żmiącej. Absolwentka Technikum Odzieżowego w Nowym Sączu oraz Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowie. Na studiach poznawała także inne dziedziny sztuki m.in. malarstwo, fotografię i grafikę, które stały się inspiracją do nowych pomysłów projektowych. Swoje projekty ubrań prezentowała w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie.

Urszula Kobiera – Piekielna – malarstwo i grafika na szkle
Ur. się w Łodzi w roku 1955. Od 1979 r. mieszka i pracuje na terenie gminy Laskowa. Jest absolwentką Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Pracowała jako nauczycielka nauczania początkowego, plastyki, wychowania fizycznego i wychowania przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Jaworznej. Często zajmuje się wykonywaniem dekoracji plastycznych na różne uroczystości szkolne, kościelne i środowiskowe. Uprawia olej, grafikę i malarstwo na szkle. Maluje obrazy o tematyce religijnej a także kopiuje prace znanych malarzy. Interesuje się sztuką nowoczesną Picassa, Makowskiego i innych.

Wanda Majerska – śpiewaczka i gawędziarka ludowa
Urodzona w 1942 roku w Laskowej. Z wykształcenia handlowiec. Interesuje się kulturą i historią regionu. Prowadziła zespoły teatralno-regionalne. Śpiewaczka i gawędziarka ludowa – wielokrotnie nagradzana i wyróżniana w „Limanowskiej Słazie”. Fascynują ją kwiaty oraz rośliny naturalne i tworzone. Zasuszone kwiaty układa w piękne kompozycje. W latach 1983-1997 prowadziła zespoły regionalne: dorosłych – Loskłowioki i dziecięcy-młode Loskłowioki:
„W miarę możliwości staram się zapisywać to, co udało mi się wydobyć z ludzi już na dziś nie żyjących a są to: obrzędy, obyczaje, zwyczaje, wierzenia, pieśni, piosenki, śpiewki, przyśpiewki, tańce ludowe, przysłowia, powiedzonka i czystą Laskowską gwarę z tłumaczeniem oraz legendy. Wierna tradycji udzielam się jako animator kultury na przeglądach folklorystycznych i innych imprezach konkursowych a także prezentujących rękodzieło m.in. bukieciarstwo (susz i kebana), bibułkarstwo i inne. Do lat 60 -tych XX wieku dotąd istniała jeszcze tradycja zdobienia domostw głównie ścian gdzie wisiały święte obrazy a te oplatano kwiatami bibułkowymi. W okresie Świąt Bożego Narodzenia kwiaty upinano na gałązkach jedliny na Święta Wielkanocne na gałązkach sosny zaś na tzw. Zielone Świątki, (czyli Zesłanie Ducha Świętego) były gałązki brzozy. Brzózką były też wystrojone okna od zewnątrz budynku także drzwi wejściowe, ale już bez kwiatów. Przetrwała do dziś tradycja palm (gwarowo kyćki) jednakże kwiaty bibułkowe niektórzy zastępują kwiatami przemysłowymi z tworzyw sztucznych. Aby ratować tradycyjne rękodzieło a tym samym przeciwdziałać patologii (alkohol i inne) przy pomocy gminnej komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w miejscowym Zespole Szkół im Janusza Korczaka w Laskowej gdzie miejsca i gościny użyczyła Pani Dyrektor Maria Woźniak”.

Wiesław Mamak- fotografia
Urodził się w 1963 r. w Limanowej. Absolwent I LO w Limanowej oraz Akademii Górniczo- Hutniczej Wydział Geodezji Górniczej. Od 14 lat mieszka z żoną Dorotą i szóstką dzieci w Laskowej. Fotografią interesuje się prawie od dzieciństwa i powiada, że do dzisiaj nie potrafi stworzyć zdjęcia, z którego byłby do końca zadowolony. Najchętniej fotografuje przyrodę oraz portrety swoich dzieci.
Tel. 18 33 33 374

Zofia Fiejtek – haft, szydełkowanie
Urodzona 1935 rok w Strzeszycach. Mieszka w Laskowej. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące w Ujanowicach oraz Studium Nauczycielskie, kierunek polonistyka w Krakowie. Przez 38 lat pracowała, jako nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej w Jaworznej. Obecnie w wolnych chwilach szydełkuje i haftuje. Ciągle doskonali umiejętności w tym zakresie. W sztuce tej jest samoukiem, ale twierdzi, że to, co robi bardzo ją uspokaja.

 

 

Artyści, Twórcy Ludowi i Rękodzielnicy z gminy Niedźwiedź

 

Hubert Rapciak – rzeźba
Zajmuje się rzeźbiarstwem oraz prowadzeniem młodzieżowego zespołu regionalnego. Pragnie kultywować regionalizm terenów Zagórzańskich, uczyć młodych mieszkańców gminy Niedźwiedź tańców, śpiewu, a także obrzędów zgodnych z zagórzańską kulturą .
Rzeźbiarstwo w jego rodzinie występuje już od trzech pokoleń. Począwszy od dziadka , który nauczył fachu jego tatę oraz wujka, a oni uczą jego. Snycerka i lutnictwo także nie są mu obce. Najbardziej fascynuje go ogrom barw i historii Zagórzan. Ma ona ogromny wpływ na jego działania, zarówno te związane z rzeźbą, tworzeniem, jak i działalnością młodzieżowego zespołu regionalnego.

Józefa Hanula (Konina) –haft, rękodzieło regionalne, wzornictwo
Mieszka w miejscowości Konina (gm. Niedźwiedź), a jej pasją jest rękodzieło. Pani Józefa jest znaną w okolicy twórczynią gorsetów.
Jak sama mówi, przy haftowaniu gorsetów ważne jest kilka aspektów m.in.: typ tkaniny, rodzaj użytych nici, dodatki krawieckie, a przede wszystkim wybór odpowiedniego wzoru. Wyzywanie wymaga ogromnej rzetelności, skupienia i cierpliwości, a także niezwykłej wprawy. Pani Józefa haftuje również motywy regionalne na innych częściach garderoby np. torebkach, koszulkach, spodniach, bluzkach, sukienkach czy spódnicach zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

 

 

Artyści, Twórcy Ludowi i Rękodzielnicy z gminy Dobra

 

1. Maria Cygal – wyszywanie obrazów
Mieszkanka wsi Porąbka. Przewodnicząca KGW w Porąbce. Zajmuje się wyszywaniem, głównie obrazów. Ten fach jest dla niej ogromną pasją, którą chętnie dzieli się z innymi. Jest organizatorką spotkań z dziećmi i młodzieżą oraz Paniami z KGW Porąbka, aby chętnie integrowały się wewnątrz i międzypokoleniowo. Podczas spotkań stara się nakreślać istotę wartości związanych z regionalizmem.

2. Marek Czech – rzeźba
Urodzony w Limanowej. Obecnie mieszka i pracuje w Dobrej. Samorodny talent rzeźbiarski. Kiedy jako dziecko zobaczył w Krakowie profesjonalne rzeźby, postanowił robić podobne? Za zaoszczędzone pieniądze zakupił dłuta i odtąd z jego rąk wychodziły różnorodne świątki, okolicznościowe pamiątki i scenki rodzajowe obrazujące fragmenty wiejskiego życia. W twórczości jego dominuje tematyka sakralna. Marek Czech rzeźbi w drewnie realizując głównie płaskorzeźby, ale jest także autorem wielu bardzo interesujących prac przestrzennych oraz ogrodowej sztuki użytkowej.

3. Janina Michałek – stroje ludowe
Ur. w Jurkowie, zam. w Dobrej. Od 1975 r. Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich Nr 1 w Dobrej. Wykonawczyni stroju ludowego z okolic Dobrej. Instruktorka kursów haftu, szydełkowania, gotowania i innych. Autorka wielu tekstów etnograficznych m. in. do lokalnego miesięcznika „Dobrzańskie Wieści”. Opracowała miejscowe obrzędy m. in. „Obskubek” wystawiane w czasie święta Ludowego na II Powiatowym Przeglądzie Dorobku Kulturalnego i Kulinarnego w Limanowej. Uczestniczyła z potrawami regionalnymi w czasie „Sabałowych Bajań” w Bukowinie Tatrzańskiej. Wielokrotnie nagradzana i wyróżniana na różnego rodzaju imprezach folklorystycznych. Miejscowe zwyczaje i obrzędy przekazuje młodemu pokoleniu. Tę rodzinną tradycję kultywuje z dużym powodzeniem córka Zofia i wnuczka Karolina.

4. Marta Sobczak – malarstwo, rzeźba
Uczennica klasy trzeciej Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu, gdzie uczy się malarstwa i rzeźby pod kierunkiem prof. Nitendela i Roberta Dutka. Talent malarski zdradzała już jako dziecko, co zostało zauważone przez nauczycielkę plastyki w Szkole Podstawowej w Dobrej. Umiejętnie prowadzona plastycznie i teoretycznie została uczennicą szkoły artystycznej, gdzie doskonali swoje umiejętności plastyczne. Uprawia głównie malarstwo olejne oraz rysunek, ale jest autorką wielu udanych prac rzeźbiarskich. Najczęstszą tematyką jej twórczości jest okoliczny pejzaż, architektura oraz martwa natura. Maluje w konwencji realistycznej śmiało operując kolorami i światłem.

5. Maria Mirek – kwiaciarstwo
Urodzona w Dobrej. Matka dziewięciorga dzieci, które wychowała w dwunastometrowym mieszkaniu. Ojciec, kompletny analfabeta, zdumiewał wszystkich genialną logiką i wszechstronną wiedzą. Pomysł wykonywania pięknych, zwłaszcza polnych kwiatów, zrodził się samoistnie we wczesnej młodości. Nauka płynęła głównie z już istniejących kwiatów, które pieczołowicie rozbierała, mierzyła, odrysowywała, wycinała, aby w końcu dojść do pełnej samodzielności i niezwykle oryginalnych pomysłów w wykonaniu przepięknych kompozycji kwiatowych. Podstawowym materiałem dla artystki jest materiał specjalnie barwiony i usztywniany, ale często wykonuje kolorowe kwiaty także z bibuły. Na zdjęciu Pani Maria Mirek oraz jej dzieło ” Weselna różdżka” z okolic Dobrej.

6. Aleksandra Suchan – rzeźba
Urodzona w Limanowej w 1976 r. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem. Obecnie studiuje na Wydziale Rzeźby Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. J. Sękowskiego. W roku 2000 zajęła pierwsze miejsce na Festiwalu Rzeźby Ludowej w Zakopanem. Rzeźby Aleksandry Suchan przypominają prehistoryczne totemy i symbole np. chrześcijański „motyw ryby”. Materiał, w którym artystka czuje się najlepiej to: kamień, drewno i metal. To właśnie te materiały wchodzą w skład syntetycznie przetworzonych obiektów, pozbawionych szczegółów i galanterii. Jej prace charakteryzują się klarowną konstrukcją i czystością formy, ale zawierają w sobie głęboki aspekt medytacyjny.

7. Szymon Suchan- rzeźba, malarstwo artystyczne
Urodzony w 1978 r. w Limanowej, mieszka i pracuje w Dobrej. Absolwent Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Konara w Zakopanem, Wydział Meblarstwa Artystycznego. Obecnie uprawia rzeźbę oraz meblarstwo użytkowe. Drewniane meble tworzy w duchu sztuki pierwotnej z elementami ludowości. Do wykonania kompozycji meblarskich nie używa metalu tj. gwoździ, śrub itp., ale stosuje opatentowany przez siebie system klinowy, co pozwala składać meble w prosty i szybki sposób. Meble wykonywane przez Suchana charakteryzują się prostotą, funkcjonalnością oraz niezwykłym efektem artystycznym.

8. Ewa Stokłosa – grafika
Urodzona w 1971 r., absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz Wydziału Teologii Uniwersytetu Opolskiego. Spośród tradycyjnych technik graficznych preferuje mezzotintę, akwatintę, akwafortę oraz monotypie. W codziennej twórczości chętnie łączy te techniki z możliwościami stwarzanymi przez komputer. Od dwóch lat współpracuje z Wydawnictwem Księży Sercanów w Krakowie, dla którego wykonuje projekty okładek oraz ilustrację książkową. Mieszka i pracuje w Jurkowie.

9. Tadeusz Kurczaba – rzeźba, malarstwo
Ludowy artysta samouk, zamieszkały w Dobrej. Uprawia malarstwo i rzeźbę w drewnie. Rzeźbiarstwem zajmował się od najmłodszych lat, realizując różnorodne upominki dla rodziny i znajomych m. in.: szopki bożonarodzeniowe, stylizowane kwiaty, jasełkowe postaci i inne. Zabytkowy drewniany kościół w Dobrej jest wyposażony m. in. w 15 żyrandoli, które zostały przyozdobione 675 drewnianymi aniołkami jego dłuta. Podstawowym materiałem rzeźbiarskim Tadeusza Kurczaby jest drewno, które nie stanowi dla niego żadnych tajemnic. Obecnie wykonuje rzeźby ogrodowe, głównie na zamówienie, ale najchętniej tworzy z potrzeby serca. Kocha to, co robi i niechętnie rozstaje się ze swoimi pracami, a mimo to wiele z nich ozdabia okoliczne domy w Porąbce.

10. Piotr Michałek – rzeźbiarz
Ukończył Szkołę Rzeźbiarską im. Kenara w Zakopanem. Już od najmłodszych lat jego pasją było rzeźbienie w drewnie. Rodzice, a zwłaszcza matka, pomagała synowi realizować marzenia – zachęcała go, zaopatrywała w materiał i narzędzia, a także przygotowała miejsce na pracownię. Jego umiejętności i uzdolnienia zauważyła nauczycielka plastyki w Szkole Podstawowej w Dobrej – Balbina Judka, która czuwała nad jego talentem. Przygotowała wraz z matką Piotra, jego indywidualną wystawę, która liczyła 120 prac rzeźbiarskich różnej wielkości i formy. Był to ewenement, gdyż uczeń ten liczył około 12 lat (był w 6-tej klasie) i wydarzenie to zostało odnotowane w kronice szkoły wraz ze zdjęciami z tej wystawy. Były tam wykonane w drewnie postacie ludzkie – święci, sportowcy, górale, były płaskorzeźby, a także ozdobne oparcia do krzeseł. Wiele swoich prac Piotr powrócił do Dobrej i w domu rodzinnym, w swym warsztacie rzeźbiarskim realizuje swoje powołanie. Jest człowiekiem bardzo skromnym, nie lubi rozmawiać o sobie, o swych uzdolnieniach, nie chce też urządzać wystaw swoich prac.

11. Zofia Wnęk – szydełkowanie, wyszywanie
Pochodzi ze wsi Porąbka, obecnie emerytka. W wolnych chwilach lubi szydełkować i wyszywać. Wykonanymi pracami przystraja swój dom lub obdarowuje swoich znajomych. Zajęcie to niezwykle fascynuje Panią Zofię, poświęca temu każdą wolną chwilę.

12. Bogumiła Skwarczek- ozdoby z siana
Jest sołtysem wsi Porąbka. W wolnych chwilach wykonuje ozdoby z siana, które cieszą się ogromnym powodzeniem wśród znajomych. Rękodzieło Pani Bogumiły wypływa z chęci zatrzymania lata i przeniesienia go do domu. Wykonuje rożne ozdoby, jak np. misie, zajączki z siana i rozstawia je po swoim domu i w ogrodzie. Początkowo były to 2,3 rodzaje wyrobów siana, które zawsze wykonywała na święta, aby zatrzymać aromat siana w domu. Później pojawiały się nowe wzory.
Pani Bogumiła zajmuje się także robieniem stroików świątecznych oraz wykonywaniem ozdób okolicznościowych.

Hafciarstwo:
Mimo że haft jest jedną z najbardziej żywotnych dziedzin rzemiosła ludowego, obecnie już tylko nieliczni zajmują się haftem tradycyjnym: ozdabiają stroje ludowe, głównie przeznaczone dla zespołów folklorystycznych, tworzą aplikacje na serwetkach, obrusach, bieżnikach i pamiątkach regionalnych.
Tam, gdzie strój ludowy jest wciąż popularny, hafty i koronki nadal spełniają swą dawną funkcję ozdoby ubioru.
Na terenie Gminy Dobra aktywnie w tej dziedzinie działa:
• Białoń Józefa – Stróża
• Michałek Janina – Dobra
• Niemyjska Rozalia – Półrzeczki
• Tomera Janina – Półrzeczki

Koronkarstwo:
W polskim koronkarstwie ludowym wyróżnia się technikę szydełkową, klockową, igiełkową i siatkową. Techniki i wzory są zróżnicowane regionalnie. Największą popularnością cieszą się koronki szydełkowe.
Twórcy z terenu Gminy: Dobra
• Borycz Maria – Porąbka
• Pala Józefa – Porąbka
• Nowak Katarzyna – Gruszowiec

Tkactwo:
Aby współcześnie zajmować się tkactwem, wystarczy rama lub proste krosno i dużo cierpliwości. Po dokonaniu wyboru koloru i wzoru, należy sporządzić osnowę, a potem tkać wątek za wątkiem, by po wielu godzinach żmudnej pracy zakończyć swe dzieło frędzlami czy innymi ozdobnymi elementami.
Na terenie Gminy Dobra działają następujący twórcy:
• Trzópek Zofia – Porąbka
• Koła Gospodyń Wiejskich z Terenu Gminy Dobra

Wyroby z siana
Twórcy zajmujący się wyrobami z siana na terenie Gminy Dobra
• Trzópek Danuta – Porąbka
• Żabówka Jadwiga – Stróża
• Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Dobra

 

Artyści, Twórcy Ludowi i Rękodzielnicy z gminy Łukowica

 

1. Zofia Dynowska – haft
Zofia Dynowska – emerytowana pracownica Spółdzielni „Pszczółka” w Łukowicy. Wywodzi się z rodziny o głęboko zakorzenionych tradycjach regionalnych. Miłośniczka haftu, koronkarstwa, fotografii, książek, podróży. Każdą wolną chwilę poświęca sztuce tworzenia. Jej pasją jest haft krzyżykowy, robienie serwet na drutach, koronka klockowa. Prace Jej prezentowane były miedzy innymi na wystawach w Gminnym Ośrodku Kultury, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Limanowej. Artystka często obdarza swoimi pracami najbliższych, mając z tego satysfakcję.

2. Kunicka Maria – haft, wyszywanie, wzornictwo ludowe
Urodziła się w 1957 roku w Mszalnicy (powiat nowosądecki). Tam też wychowywała się aż do zamążpójścia. Po ślubie razem z mężem zamieszkała w miejscowości Stronie i tam mieszka do dziś.
Pani Maria zajmuje się haftowaniem obrusów, serwet, bieżników, gobelinów, a głównie strojów ludowych i regionalnych. Jej celem jest dbanie o zachowanie dawnych wzorów. Praca, którą wykonuje zrodziła się z pasji do tradycji ludowej, oparta jest ona jednak na przekazach z pokolenia na pokolenie przez mamę Genowefę Jelito oraz teściową Rozalię Kunicką.
Swoje dzieła prezentowała podczas Dni Sądeczanina Roku, na wystawie rodzinnej w Gminnym Ośrodku Kultury w Łukowicy, podczas wystawy w Limanowskim Centrum Turystycznym, na Powiatowym Święcie Owocobrania w Łukowicy, podczas Wojewódzkiego Jarmarku Wielkanocnego w Limanowej organizowanego przez stowarzyszenie „Razem dla Regionu” oraz podczas Wystawy Twórczości Ludowej z terenu powiatu limanowskiego.

3. Grażyna Biskup – wyszywanie, haft, bibułkarstwo, origami
Od 33 lat mieszka w Świdniku (Gmina Łukowica). Absolwentka Technikum Ceramicznego w Łysej Górze, Studium Kulturalno-Oświatowego Uniwersytetu Ludowego w Wierzchosławicach i Studium Bibliotekarskiego w Krakowie. Pracuje w Bibliotece Publicznej w Łukowicy nieprzerwanie od ponad 30 lat. Animator kultury, miłośniczka regionalizmu, tańca ludowego, śpiewu, haftu, szydełkowania, fotografowania. Ostatnio uczestniczka podróży zwłaszcza do miejsc kultu religijnego, społecznik. Udział w wystawach, warsztatach i lokalnych imprezach. Odznaczona w dniu 6.10.2006 r. brązowym krzyżem za zasługi w krzewieniu kultury.
Pani Grażyna od najmłodszych lat śpiewała w chórze szkolnym i parafialnym. Należała do Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „Kamionka „ w swojej rodzinnej miejscowości Łysa Góra (powiat Brzesko). W 1976 roku jako jedyna spośród wielu członków zespołu (mając wtedy 17 lat) została wytypowana na tournée do Stanów Zjednoczonych na obchody 200-lecia Niepodległości Ameryki z zespołem, w którym tańczyła i śpiewała.Pani Grażyna Biskup wykonuje serwety szydełkowe, zajmuje się też haftowaniem, tworzeniem kwiatów z bibuły, a także z papieru, czyli sztuką origami. Chętnie także fotografuje. Jej praca wynika głównie z pasji, którą częściowo zaraziła ją mama.
Do działania inspiruję ją przede wszystkim miłe i pożyteczne spędzanie czasu, obdarowywanie krewnych i znajomych własnoręcznie zrobionymi serwetami, jak również dekoracja własnego domu lub wnętrza biblioteki, w której pracuje. Pani Grażyna ciągle chce poznawać na nowo jeszcze nieodkryte możliwości różnorakiego rękodzieła.

4. Dina Gądek – Czaja – rysunek, grafika i malarstwo na szkle
Absolwentka Wychowania Plastycznego WSP w Krakowie. Dyplom z rzeźby w pracowni prof. Jeleńskiej-Papp w 1994 r. Studiowała także filozofię na UJ w Krakowie. Moje „Rysowanki” są zapisem gestu tworzącego kompozycję otwartą. Swoistą „bazgrołą kontrolowaną”. Fascynuje mnie przestrzeń odkrywana za pomocą kresek, śladu pędzla i kompozycja, jako jedyna treść. Malowane na szkle kwiaty wynikają z potrzeby koloru, odpoczynku i pełnią funkcje użytkowo-ozdobne.

5. Jarosław Czaja – pastele
Jarosław Czaja – od 20 lat mieszkaniec Łukowicy (Lasek). Absolwent WSP w Krakowie. Dyplom z litografii, nauczyciel Gimnazjum w Łukowicy, autor tekstów i ilustracji w prasie ogólnopolskiej (JAZZ) i regionalnej (Almanach Ziemi Limanowskiej), folderów o Gminie Łukowica (2002, 2010 r.) Autor licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych. Uprawia rysunek, pastel, grafikę, monotypię, grafikę komputerową i fotografię. Jest autorem wydanej ostatnio książki: „Między Gorcem, Łyżką a Dunajcem-Po górach i śladach przeszłości”. Członek Towarzystwa Fotograficznego „ Nova” i Klubu Wysokogórskiego w Limanowej. Członek Klubu Miłośników Sztuk Pięknych, działającego przy Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej. Pasjonat historii sztuki i zabytków. Miłośnik piękna i przyrody.

6. Helena Gurgul – malarstwo na szkle, własne kompozycje w tematyce mieszanej
Helena Gurgul – obecnie mieszkanka Świdnika – rolnik, gospodyni domowa. Od dzieciństwa zajmuje się haftem i szydełkowaniem, samouk. Uprawia również malarstwo, w tym na szkle. Ostatnio zainspirowana tematyką religijną, tworzy z pasją własne kompozycje w technice mieszanej, łącząc wszystkie dotychczasowe sposoby tworzenia.

7. Anna Wilk z Przyszowej – obrazy olejne
Anna Wilk z Przyszowej maluje obrazy. Szczególnie lubi kwiaty i sceny z otaczającej przyrody. Malarstwa nauczyła się sama, wykorzystując i rozwijając swe uzdolnienia. Jej prace były prezentowane na wystawach twórców naszego regionu.

8. Elżbieta Bargieł – haft
Elżbieta Bargieł – od dzieciństwa haftuje różnymi technikami/ haft płaski , richelieu , janina , krzyżykowy / , a od kilku lat haftuje ubrania lachowskie , zgodnie z oryginalnymi wzorami. Zachwycona bogactwem stroju lachowskiego elementy wprowadza do współczesnego ubioru. Tworzy ,, rozmaitości „, gdyż we wszystkim widzi materiał twórczy. Szczególnie lubi wykorzystywać to, co daje przyroda oraz to, co pozostawiła przeszłość. Na nowo odkrywa stare przepisy kulinarne z rodzinnych zbiorów. Z zawodu – nauczyciel , z pasji twórca a wraz z mężem eko-gospodarz.

9. Iwona Biernat – haft
Iwona Biernat – nauczycielka Gimnazjum w Łukowicy . Jej szczególną pasją jest haftowanie gobelinów i serwet techniką krzyżykową oraz richelieu. Swoją twórczość wyniosła z domu rodzinnego i przekazała córce.

10. Maria Plata- malarstwo

Urodzona w Gostwicy, maluje głównie na płótnie, sklejce wykorzystując różnorodne środki artystyczne takie jak; farby akwarelowe lub olejne. W jej pracach dominuje motyw pejzażu, krajobrazu, przyrody, natury oraz postacie bajkowe. Widać w nich zarówno zainteresowanie, talent, jak i poszukiwania artystki własnego rozpoznawalnego stylu. Uczestniczka kilku wystaw w tym indywidualnej wystawy w Muzeum Regionalnym w Limanowej.

11. Sylwia Biernat – haft
Sylwia Biernat – licealistka z Przyszowej. Kontynuując rodzinną tradycję wyszywa gobeliny haftem krzyżykowym.

12. Maria Kożuch – haft
Maria Kożuch – nauczycielka z Przyszowej . Od kilku lat realizuje swoje artystyczne uzdolnienia wyszywając krzyżykowe gobeliny.

13. Maria Kunicka – haft gobelinowy i regionalny
Mieszka w Stroniu, prezentuje haft gobelinowy oraz haft regionalny (stroje lachowskie) – prace o tematyce religijnej i świeckiej. Swoje umiejętności i talent artystyczny przejęła po babci, która haftowała przez całe swoje życie, szczególnie haft regionalny (gorsety, koszule, kamizelki, spodnie)

14. Teresa Gancarczyk – koronkarstwo
Teresa Gancarczyk – mieszka od urodzenia w Jastrzębiu-Gmina Łukowica. Absolwentka Studium Rachunkowości i Kontroli. W latach 1976-1984 pracowała w PKO w Nowym Sączu, od 1992 r. z przerwami w Bibliotece Publicznej w Łukowicy. Miłośniczka robótek ręcznych. Sztuką szydełkowania zajmuje się w wolnych chwilach, głównie w okresie zimowym.

15. Małgorzata Król – koronkarstwo
Małgorzata Król – mieszka w Łukowicy. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące w Starym Sączu. Haftowaniem zajmuje się od najmłodszych lat. Kultywuje z powodzeniem tradycję rodzinną. Jest uzdolniona wszechstronnie. Wyszywa obrazy i obrusy, robi serwety na drutach i szydełkiem a także para się ostatnio koronką klockową i haftem ciężkim stalowym (tzw. wojskowym) wyszywając proporczyki, sztandary. Wykonuje różne prace ozdobne i użytkowe.

16. Krystyna Śmierciak – koronkarstwo
Jej pasją ostatnich lat jest szydełkowe tworzenie koronek / szczególnie serwet, serwetek oraz obrusów; ma na swoim twórczym koncie również wyjątkowo duże formaty jak firany, które przez lata ozdabiały okna; haftuje różnymi technikami /. Swoją pasę wyniosła od swojej mamy i babci a przekazała ją córkom i wnukom. Jej prace ozdabiają nie tylko domy członków rodziny i przyjaciół, lecz trafiły również do innych w kraju i za granicą. Prezentowane były na wielu wystawach twórców. Emerytowana pracownica Ośrodka Zdrowia w Przyszowej

17. Kazimierz Mordarski
Kazimierz Mordarski – od 1996 r. mieszka w Przyszowej – Berdychowie, wcześniej w Łukowicy. Maluje techniką olejną ( często na płycie) i suchą pastelą. Tematyka zdecydowanie różnorodna, choć od kilku lat z przewagą martwej natury. Zajmuje się też małymi formami witrażowymi i naprawą uszkodzonych malowideł. Członek sądeckiego oddziału TPSP.

18. Kinga Kunicka – bibułkarstwo
Kinga Kunicka – uczennica I klasy gimnazjum w Przyszowej. Zajmuję się robótkami ręcznymi od ponad dwóch lat. Zaczęło się od konkursu w klasie IV, w którym zdobyła wysokie miejsce. Swoją twórczość traktuje jako hobby, ale dąży do profesjonalizmu. Cyt.: „Poza własną satysfakcją daję innym uśmiech na twarzy”.

19. Józef Hebda – rzeźba
Józef Hebda – artysta rzeźbiarz. Ulubiona tematyka prac to folklor i sztuka sakralna. Znawca i wierny odtwórca obrzędów i zwyczajów i tradycji regionu lachów sądeckich. Jego prace często prezentowane są podczas festiwali i występów, w których uczestniczy zespół regionalny „Przyszowianie”. Od powstania zespołu główny tancerz i śpiewak. Aktywnie uczestniczy we wszystkich festiwalach folklorystycznych regionalnych czy ogólnopolskich. Jego prace znajdują się w wielu krajach świata.

20. Jan Leśniak – malarstwo olejne, rzeźba
Krzysztof Kunicki – mieszka oraz tworzy od młodych lat w Stroniu. Pochodzi z rodziny o bogatych tradycjach artystycznych: tata był znanym stolarzem, bracia Krzysztofa także rzeźbią oraz prowadzą zespoły regionalne. Jego pasją jest rzeźbienie w drewnie, wykonuje figurki, płaskorzeźby, pamiątki o tematyce religijnej i świeckiej. Prace prezentował na wystawie w Nowym Sączu, Limanowej, Podegrodziu. Pierwszą wystawę swoich prac w wieku 14 lat miał w Muzeum Ziemi Limanowskiej, jak również podczas gminnych konkursów i przeglądów. Obecnie prezes OSP w Stroniu i działacz wielu organizacji społecznych.

21. Tadeusz Liszka – wiklina
Tadeusz Liszka – zawodowy kierowca (były). Podstaw wikliniarstwa nauczył się od ojca. Do dziś, jako jeden z niewielu ciągle tworzy (już prawie 30 lat), kontynuując tradycję rodzinną.

22. Kazimierz Kuchnia – wiklina
Kazimierz Kuchnia z Przyszowej wyplata z wikliny krzesła, fotele i inne przedmioty użytkowe. Jest twórcą, który wikliniarstwo realizuje, jako rodzinną tradycję, w której wzrastał od dziecka.

23. Świetlica Wiejska i Biblioteka w Przyszowej – papieroplastyka, bibułkarstwo
Świetlica Wiejska i Biblioteka w Przyszowej działająca przy GOK w Łukowicy. Prace plastyczne dzieci wykonane podczas zajęć prowadzonych w świetlicy i bibliotece pod okiem opiekunów – Marii Platy i Małgorzaty Kunickiej.

 

Artyści, Twórcy Ludowi i Rękodzielnicy z gmina i miasto Mszana Dolna

 

1. Józefa Potaczek (Łostówka)– malarstwo
Malarstwo Swoja przygodę z malarstwem rozpoczęła już w młodości – jest to coś więcej niż pasja. Jej ulubioną techniką jest malarstwo olejne i akrylowe, ale nie są jej obce również pastele. Lubi malować na szkle, na starych deskach, ale najbliżej sercu są pejzaże zagórzańskie – dla niej najpiękniejsze, gdyż wśród nich się wychowała i najczęściej maluje je na płótnie. Ma za sobą kilka wystaw zbiorowych i indywidualnych, jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu.

2. Wiktoria Dudzik (Łostówka)– koronkarstwo
Urodziła się 01.01.1944r. w Łostówce i tutaj mieszka do tej pory. Jest mężatką, ma 8 dzieci. Pracowała zawodowo jako krawcowa, później w INCO – VERITAS w Mszanie Dolnej jako pracownik fizyczny. Ukończyła 2 – letni kurs konfekcyjno – trykotarski (szycie, roboty na drutach, szydełkowanie) w Rabce – Zdroju. Tam nauczyła się robótek ręcznych. Wykonuje serwety, obrusy, poszewki na poduszki – dla znajomych i rodziny, przeważnie dla dzieci. Jej prace rozprowadzane są po całej Polsce, również za granicą znalazły swoich odbiorców.

3. Maria Chorągwicka (Łostówka)– haft, szydełkowanie, koronkarstwo
Urodziła się 11.07.1949r. w Łostówce i tam mieszka. Ukończyła kurs instruktora ds. gospodarstwa domowego. Jest przewodniczącą i aktywną działaczką Koła Gospodyń w Łostówce. Haftu, szydełkowania i wyrobu koronek nauczyła się od mamy i od cioci. Swoje prace wykonuje w wolnych chwilach od ponad 30 lat. Wystawia je na różnego rodzaju pokazach związanych z KGW, służą do dekoracji stołów podczas degustacji potraw regionalnych m. in. na imprezach gminnych.

4. Maria Kołodziej (Łostówka)– haft- obrusy, serwety
Urodziła się 20.03.1961r. w Nowej Rudzie. Mieszka w Łostówce. Z wykształcenia jest technikiem technologii żywienia. Jest mężatką, ma 3 dzieci. Podstawy haftu pokazała jej znajoma, reszty nauczyła się sama. Haftuje od ponad 20 lat kordonkiem i muliną na płótnie lnianym. Robi zarówno hafty kolorowe, jak i białe. Efekty swojej pracy prezentuje corocznie podczas Zagórzańskiego Lata (imprezy plenerowej w Gminie Mszana Dolna). Haftuje w dużej mierze dla siebie, czasem robi to dla znajomych, sporadycznie sprzedaje swoje prace.

5. Barbara Chorągwicka (Łostówka)– haft – obrusy, serwetki, poszewki na poduszki
Urodziła się 07.02 1957r. w Wilczycach. Ukończyła kurs hafciarstwa zorganizowany w Jurkowie przez Zespół Szkół z Makowa Podhalańskiego. Po ukończeniu kursu przez 8 lat pracowała chałupniczo w zakresie hafciarstwa, potem pracowała w Zakładach Przemysłu Cukierniczego „Olza”. Obecnie prowadzi własne gospodarstwo rolne i w wolnych chwilach poświęca się swojej pasji. Haftuje na lnianym płótnie – jest to haft biały, sporadycznie kolorowy. Mieszka w Łostówce.

6. Maria Łabuz (Łostówka)– gorsety, haft, malarstwo na szkle
Urodziła się 21.09.1950r. w Łostówce. Tam też mieszka, Jest mężatką, ma syna. Malowała jeszcze w szkole podstawowej, ponieważ to właśnie ją interesowało. Gorsety nauczyła się wyszywać sama. Robi je dla rodziny i znajomych. Koronek i haftów również nauczyła się sama, obecnie korzysta z gotowych wzorów. Nie miała żadnych tradycji związanych z jej zainteresowaniami w rodzinie.

7. Katarzyna Kuczaik (Łostówka)- podłaźniczki, prace bibułkowe
Urodziła się 28.10.1933 r. w Łostówce i tam mieszka do dziś. Wdowa, 9 dzieci,10 wnuków. Zawsze pracowała w gospodarstwie domowym i rolnym. Wyrabiać podłaźniczki nauczyła ją mama. Teraz tajniki swojego rzemiosła chciałaby przekazać wnukom. Podłaźniczki robi od ponad 20 lat, obecnie dla szkół lub na pamiątkę dla znajomych.

8. Maria Kościelniak (Olszówka) – malarstwo
Urodziła się 25.12.1955r. Mieszka w Olszówce. Skończyła liceum ogólnokształcące. Wcześniej malowała w czasach szkolnych. Potem ze względu na brak czasu zaprzestała. Wróciła do malarstwa kilka lat temu. Maluje pejzaże, martwą naturę. Uprawia olej i akwarelę. Nie ma tradycji związanych z malarstwem w swojej rodzinie. Za swoją działalność w 2006r. odznaczona została medalem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
9. Andrzej Gacek (Olszówka) – rzeźba
Urodził się 16.01.1963r. w Rabce. Mieszka w Olszówce. Prowadzi własne gospodarstwo rolne. Jest samoukiem – rzeźbi od dziecka dla znajomych i rodziny, przede wszystkim w drewnie lipowym i olszynie. Swój talent odziedziczył prawdopodobnie po dziadku, który również rzeźbił. Wystawiał swoje prace na wystawie zorganizowanej w latach 70 – tych w rodzinnej Olszówce.

10. Marcin Nawara (Olszówka) – malarstwo, grafika
Urodził się 28.09.1976r. w Rabce. Mieszka w Olszówce. Z wykształcenia jest leśnikiem. Jego hobby to malarstwo i góry. Maluje od ponad 20 lat, zwłaszcza obrazy olejne na płótnie. Jest samoukiem. Inspirację czerpie z otaczającej go przyrody. Jego prace to przede wszystkim pejzaże, sceny myśliwskie i rodzajowe, większość z nich to obrazy jego autorstwa, trochę kopii. Hobbystycznie maluje komiksy. Swoje prace wystawia w galeriach w Krakowie, m. in. w Sukiennicach.

11. Stefan Pitek (Olszówka) – rzeźba
Urodził się 21.08.1960r. w Rabce. Mieszka w Olszówce. Z zawodu jest malarzem budowlanym. Rzeźbić zaczął ok. 15 lat temu, kiedy przestał pracować zawodowo. Samouk, bez tradycji z tym związanych w rodzinie. Swoje prace – postacie ludzkie, zwierzęta i obrazy – płaskorzeźby – wykonuje z drewna lipowego, topoli, brzozy, czasem maluje na kolorowo. Większość z nich rozdał znajomym i rodzinie.

12. Katarzyna Ząbczyńska (Kasinka Mała) – florystyka, bukieciarstwo, ozdoby i dekoracje
Swoje zamiłowanie do kwiatów przełożyła na przygotowanie zawodowe kończąc florystykę. Od tego czasu swoją pasję łączy z umiejętnościami zawodowymi. Wykonuje kompozycje, wiązanki okolicznościowe, wianki oraz różnorodne ozdoby dla domu i ogrodu. Jej pasja jest też szycie. Tworzy różnego rodzaju ozdoby do wystroju wnętrz. Od 2018r należy do stowarzyszenia Zagórzańscy Pasjonaci – Stowarzyszenie Rękodzielników.

13. Zofia Filipiak (Kasinka Mała) – haft i rękodzieło
Jest absolwentką Liceum Ogólnokształcącego w Myślenicach. Z haftem po raz pierwszy zetknęła się we wczesnym dzieciństwie, kiedy to jej mama miała chałupnictwo – wyszywała sukniane góralskie pantofle. Wraz z siostrami, na miarę swoich możliwości, pomagały mamie w tej pracy. Zaowocowało to tym, że teraz ręcznie haftuje regionalne motywy na różnych częściach garderoby. Nie jest jej obcy również decoupage, czy makrama, jednak wyszywanie sprawia jej najwięcej przyjemności. Haftuje nawet kartki okolicznościowe, zaproszenia, pamiątki okolicznościowe itp.

14. Elżbieta Ząbczyńska (Kasinka Mała) – koronkarstwo
Z zawodu jest pielęgniarką. Podstawy szydełka poznała jeszcze w szkole podstawowej – był wówczas taki przedmiot jak „Prace Techniczne”. Do szydełkowania wróciła po długiej przerwie, gdy podjęła pracę zawodową. Szydełkowała głównie na dyżurach nocnych przy czuwaniu nad bezpiecznym snem małych pacjentów. Potem, kiedy urodziła dzieci i była na urlopie wychowawczym, szydełkowała w wolnych chwilach, jako forma relaksu – i tak zostało do dziś. Szydełkuje amatorsko, a zrobionymi własnoręcznie pracami obdarowuje rodzinę i znajomych.

15. Małgorzata Kotarba (Kasinka Mała) – wyszywanie gorsetów
Wyszywaniem gorsetów zajmuje się od 2001 roku. Przez okres 2 lat zajmowała się wyszywaniem gorsetów dla Cepelii. Chałupnictwo to zapoczątkowało jej zainteresowanie tradycyjnymi strojami zagórzańskich kobiet. Od kilkunastu lat zajmuje się wyszywaniem gorsetów na zamówienie. Gorsety zdobią tradycyjne dla Zagórzan wzory. Zdarza się jej również wykonywać gorsety podhalańskie, krakowskie, jak również wykonywać nietypowe zamówienia, jak np. wyszywanie wzorów koralikami na sukienkach, torebkach itp. Często odnawia stare, zniszczone gorsety, które stanowią źródło wiedzy na temat dawnych sposobów zdobienia oraz inspirację do tworzenia nowych wzorów.

16. Józef Kotarba (Kasinka Mała) – kowalstwo artystyczne
Urodził się 13.04.1953r. w Kasince Małej, tam również mieszka. Kowalstwa nauczył się od mistrza – Jana Płoskonki z Kasinki Małej – nieżyjącego już praktyka. Od dziecka był zainteresowany kowalstwem; zawsze, gdy tylko nadarzyła się taka okazja, chodził z ojcem do kuźni i podglądał pracę kowala. Obecnie prowadzi własną kuźnie, gdzie świadczy usługi dla rolnictwa oraz wyrabia prace z zakresu kowalstwa artystycznego: ogrodzenia, bramy, balkony, kraty do okien itp.

17. Wojciech Łojas (Kasinka Mała) – wyroby z wosku pszczelego
Urodził się 19.12.1960r. w Mszanie Dolnej. Mieszka w Kasince Małej. Jego przygoda z pszczołami zaczęła się już w dzieciństwie, kiedy to pomagał najpierw swojemu dziadkowi, potem ojcu w pracach w pasiece. Wraz z rozpoczęciem pracy zawodowej urwał się jego „kontakt” z pszczołami na ok. 10 lat. W tym czasie zrozumiał, jak ważny jest dla niego kontakt z przyrodą, korzystanie z jej dobrodziejstw, niezbędnych dla zdrowia. Postanowił założyć własną pasiekę. I to właśnie z wosku pszczelego pochodzącego z tej pasieki wyrabia różne wzory świec, które nie tylko są dekoracyjne, ale przede wszystkim posiadają również niezwykłe właściwości, zwłaszcza zdrowotne: neutralizują kurz, jonizują powietrze, dobroczynnie działają na drogi oddechowe i poprawiają samopoczucie. W pracach przy wyrobie miodu oraz tworzeniu przedmiotów z wosku pszczelego pomaga mu żona, Barbara oraz syn, Piotr.

18. Ewa Michura (Lubomierz) – ozdoby z naturalnych materiałów
Mieszka w Lubomierzu. Wyplatanie wianków to tradycja rodzinna, trwająca już przeszło 20 lat. Sztuki tej nauczyła jej mama, gdy Ewa miała 12 lat. Początkowo wyplatały wianki z jodły. Służyły one do dekoracji domów podczas okresu bożonarodzeniowego. Obecnie wianki te robią praktycznie z wszystkich materiałów naturalnych: jodła, bukszpan, cyprys, siano, słoma, kłosy zbóż, zioła, kwiaty, brzoza, kora, borowina, mech i tym podobne dary natury, które można wykorzystać do dekoracji. Wianki te stanowią głównie dekorację domów podczas Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy, ale nie tylko. Coraz popularniejsze są też ozdoby i upominki na Walentynki. Oprócz wicia wianków zajmuje się także wytwarzaniem innych ozdób z siana, słomy i bukszpanu, a są to: gwiazdy, choinki, koszyczki, doniczki, serca i tym podobne. Wyroby wykonane przez Ewę Michurę i jej rodzinę eksportowane są głównie do Niemiec, Holandii i Danii, skąd do Polski przyszła właśnie moda na tego rodzaju ozdoby. W wyplataniu „cudeniek” z naturalnych materiałów wspiera ją mama Czesława oraz siostra Sylwia. Ewa Michura, wraz z mężem Markiem, prowadzi również pasiekę.

19. Józefa Dawiec (Lubomierz) – wyroby ze skóry, malowanie na szkle, gorsety
Urodziła się w 1948r. Mieszka w Lubomierzu. Z zawodu jest krawcową. Nie pracuje jednak zawodowo – prowadzi własne gospodarstwo rolne. W zakresie swojej twórczości jest samoukiem. Wyrabia obrazy i wazony ze skóry, wyszywa gorsety, robi wieńce dożynkowe, sztandary, maluje na szkle. W jej rodzinie brak jest tradycji twórczych w tym zakresie.

20. Zofia Jania (Lubomierz) – koronkarstwo
Urodziła się 3.11.1937r. w Lubomierzu, tam mieszka całe życie. Głęboko w jej pamięci wryły się czasy II wojny światowej. Ukończyła 7 – klasową szkołę podstawową. Nauczycielka w szkole nauczyła ją robótek ręcznych – na samym początku były to serwety. Jest mężatką, ma 5 dzieci, które napawają ją dumą. W tej chwili jest szczęśliwą babcią 14 wnucząt.

21. Halina Adamczyk (Lubomierz) – wyroby z materiałów naturalnych
Urodziła się w 1971r. jest mężatką. Nie pracuje zawodowo. Prowadzi własne gospodarstwo rolne. Ukończyła Technikum Przetwórstwa Skóry w Nowym Targu.
W zakresie własnej twórczości jest samoukiem. Prace wykonuje od ok. 10 lat – są to m. in. koszyczki z gałązek brzozy, mchu, siana, bukszpanu czy jodły. Jej wyroby znajdują odbiorców w Holandii i Niemczech.

22. Rafał Nowak od Kalety (Kasina Wielka)- krawiectwo regionalne
Urodzony w Rabce, mieszka w Kasinie Wielkiej. Z zawodu budowlaniec, z zamiłowania krawiec. Już jako mały chłopiec przyglądał się swojej babci, która była krawcową i hafciarką. Wyszywała bluzki, gorsety dla kobiet i dziewczyn z Kasiny Wielkiej i okolicznych miejscowości, szyła i zdobiła również szaty liturgiczne – alby, ornaty, narzuty i komże. Swojego fachu uczyła się jeszcze przez II wojną światową (w latach trzydziestych XX w.) w Poroninie. Swoją wiedzę przekazała m. in. mamie Rafała; nic więc dziwnego, że syn rosnąc przyglądał się tej pracy. Z czasem doszedł do wniosku, że nie jest to dla niego trudne. Postanowił więc uszyć swoje pierwsze portki góralskie. Wyszły dobrze – podobały się innym; polubił więc tę pracę, ale traktował ją jako hobby. Chcąc się rozwijać trzeba się ciągle dokształcać. Za namową śp. Jana Fudali, dyrektora Muzeum Orkana w Rabce, wyruszył na naukę pod Tatry. Podążał śladami swojej babci, ponieważ fachu uczył się w Poroninie u jednego z najbardziej znanych na Podhalu producentów odzieży góralskiej. Z czasem otworzył swoją pracownię, kupił potrzebne maszyny i założył własną działalność. Od 2004 roku szyje i haftuje portki góralskie, hazuki, cuchy, serdoki i kłozuchy dlo syćkik góroli: Zagórzan, Kliszczaków, Górali Białych, Podhalan oraz Lachów. Robi to z wielką pasja, bo jak mówi:” Jak piykny chłop to mu trza piykne portki usyć. A jak trosku śpetny to mu trza zdobiynio dołożyć coby nie odstawoł od innyk.” Dlatego cieszy go jak widzi paradnie ubranych górali w strojach przez niego uszytych. Bo strój górala zagórzańskiego był zawsze świadectwem jego statusu społecznego oraz bogactwa: „ Im więcej zdobień na jego łodziyniu tym Gazda hrupsy.”Tak to zostało po dziś dzień i jest namacalnym świadectwem rozwoju naszego stroju i wyglądu współczesnych górali zagórzańskich. Rafał Nowak chce zgodnie z tradycją szyć i zdobić stroje Zagórzan i być godnym następcą wszystkich krawców „Zagórzańskich Dziedzin”, którzy czynnie przyczynili się do pielęgnowania i zachowania tradycyjnego stroju górali zagórzańskich.

23. Marzena Łacna (Kasina Wielka) – gorsety, haft krzyżykowy, koronki, kwiaty bibułkowe
Urodziła się 5.10.1984r. w Limanowej, mieszka w Kasinie Wielkiej. Rękodziełem interesowała się już od czasów szkoły podstawowej. Jej pierwsze prace to obrazy wykonywane haftem krzyżykowym i serwetki robione szydełkiem. Wyszywaniem gorsetów zajmuje się od ok. 3 lat. Obecnie wykonuje również kwiaty z bibuły. Wszystkich technik i prac nauczyła się sama – jest samoukiem.

24. Marek Gruca ( Mszana Górna) – malarstwo, rzeźba i plastyka
Pochodzi z Makowa Podhalańskiego. Od ponad 20 lat mieszka w Mszanie Górnej. Jest żonaty. Z wykształcenia jest budowlańcem. Twórczość swą traktuje jako hobby. Materiały, których używa w swoich pracach to: płótno, dykta, farba olejna, ciasto i klej.

25. Józef Kościelniak (Raba Niżna)– rzeźba, korzenioplastyka
Urodził się 25.03.1961r. w Mszanie Dolnej. Mieszka w Rabie Niżnej. Jest żonaty, ma 2 dzieci. Z wykształcenia jest leśnikiem, jednak nie pracuje zawodowo. Prowadzi własne gospodarstwo rolne i w wolnych chwilach poświęca się swojemu hobby – rzeźbie i korzenioplastyce, a także myślistwu (członek PZŁ „Koło Łowieckie”). Jest samoukiem, rzeźbi od ok. 25 lat. Prace wykonuje z każdego materiału, również elementy z korzeni (korzenioplastyka). Rzeźbi dla rodziny, znajomych, koneserów, sporadycznie sprzedaje swoje prace.

26. Wiesław Polak (Łętowe) – malarstwo
Urodził się 9.02.1962r. w Mszanie Dolnej. Mieszka w Łętowem. Był członkiem zespołu muzycznego, gdzie grał na instrumentach klawiszowych. Maluje obrazy olejne na płótnie – zazwyczaj są to reprodukcje innych dzieł. Tworzy dla siebie, dla rodziny i znajomych. Nie sprzedaje swoich prac.

27. Stanisław Pajdzik (Łętowe) – wyroby z drewna lipowego
Urodził się 3.10.1963r. w Mszanie Dolnej. Mieszka w Łętowem. Wyrabia kwiaty, rośliny, zwierzęta i elementy strojów regionalnych (ciupaga, kapelusze góralskie) z drewna lipowego, malowane bejcą na kolorowo, powlekane lakierem bezbarwnym. Prace te są wykonywane w całości lub sklejane z kilku elementów.

28. Marek Steczek (Łętowe) – malarstwo
Urodził się 05.02.1965r. w Rabce. Od urodzenia mieszka w Łętowem. Jest żonaty, ma 3 dzieci. Ukończył Technikum Budowlane w Krakowie. Obecnie pracuje w firmie budowlanej, w wolnych chwilach maluje. W zakresie swojej twórczości jest samoukiem. Jego przygoda z malarstwem zaczęła się w 1987r., kiedy spotkał kolegę, który projektował wzory do fabryki porcelany „Lubliana”. To on udzielił mu kilku rad na temat malowania. Uprawia głównie malarstwo olejne i akwarele. Tworzy też płaskorzeźby i obrazy wypalane w drewnie.

29. Zofia Karpierz (Glisne) – kilimy i poduszki ze skóry
Urodziła się 17.06.1953r. w Zakopanem. Jest mężatką, ma 6 dzieci. Rencistka. Ukończyła Szkołę Przemysłu Spożywczego w Tymbarku.
Kilimów ze skóry nauczyła się robić od teściowej i sama wyrabia je od 1975r. Kilimy te zdobią wnętrza jej domu, dużo rozdała również znajomych, sporadycznie sprzedaje swoje prace.
Tajniki swojej wiedzy przekazała swoim dzieciom.
W szyciu kuśnierskim pomaga jej mąż i syn.

30. Jan Lupa (Glisne) – pszczelarstwo
Urodził się 9.01.1932r. w Koninie. Mieszka w Glisnem. Pszczelarstwem zajmuje się ponad 40 lat. Ukończył kurs mistrzowski i rzeczoznawstwa chorób pszczelich. Jest właścicielem dużej, barwnej pasieki, w której znajduje się 100 uli. Do swojej pasieki sam wykonuje bardzo ciekawe ule, wśród nich znajduje się m. in. ul wykonany ze słomy, czy z szyszek drzew iglastych. Elementy ozdobne wielu spośród uli znajdujących się w pasiece wykonał dla Pana Jana artysta ludowy – Zdzisław Kościelniak z Raby Niżnej. fot. Bogdan Skrzekut, archiwum Urzędu Gminy Mszana Dolna.

31. Paulina Lignar (Mszana Dolna) – sztuki wizualne, hafty, portret, malarstwo oraz grafika
Artystka sztuk wizualnych. Interesuje ją sztuka, wykonuje hafty, portret, malarstwo oraz grafikę. Jej prace cechuje zwarta forma oraz ekspresja. w 2005 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Wydział Malarstwa, w pracowni prof. Leszka Misiaka oraz prof. Adama Wsiołkowskiego, wcześniej w 2004 roku studiowała na Akademie der Bildenden Künste w Wiedniu, Wydział Malarstwa, pracownia konceptualna – prof. Adi Rosenblum. Na rok 2004/2005 uzyskała Stypendium Ministra Kultury za wyróżniające osiągnięcia artystyczne i naukowe.

 

 

Artyści, Twórcy Ludowi i Rękodzielnicy z gminy Jodłownik

 

1. Małgorzata Karpińska – haft krzyżykowy, obrazy
Pochodzi z Kostrzy, a mieszka w Krakowie. Z wykształcenia jest geodetą i pracuje w swoim zawodzie. Posiada wiele różnych zainteresowań, ale największą jej pasją jest działka, na której spędza każdy wolny dzień. Kilka lat temu odkryła jeszcze jedno zajęcie, które daje jej wiele satysfakcji i przy którym doznaje psychicznego odprężenia. To haft krzyżykowy. Tworzenie obrazów igłą i nitką wypełnia jej każdą wolną chwilę.

2. Katarzyna Czech – malarstwo, rzeźba (obraz, grafika)
Absolwentka Akademii Świętokrzyskiej – Wydział Edukacja Plastyczna. Jej pasją jest malowanie farbą obrazów na płótnie oraz wykonywanie węglem i ołówkiem rysunków na tekturze.

3. Jan Kurek – rzeźby i instrumenty smyczkowe (skrzypce i gitary)
Mieszkaniec Wilkowiska. Z zawodu jest ślusarzem – mechanikiem, jednak jego zamiłowaniem jest stolarstwo. Zajmuje się tym od młodzieńczych lat. Dużą przyjemność sprawia mu wykonywanie różnego rodzaju prac stolarskich oraz dekoracyjnych.
Oprócz stolarstwa jego dodatkowym zainteresowaniem jest rękodzieło i muzyka ludowa, gra na akordeonie. Od kilku lat jego pasją jest lutnictwo. Chętnie wykonuje różnego rodzaju korekty instrumentów muzycznych. Satysfakcję sprawia mu, że w ten sposób może służyć zespołom muzycznym z regionu. W swoją pracę wkłada dużo serca. Wykonywane przez niego przedmioty są bardzo czasochłonne jednak sprawiają mu dużą przyjemność. Mimo wielu trudności, z którymi boryka się przy pracy w efekcie zawsze okazuje się, że było warto.

4. Sławomir Kurek – rzeźba, malarstwo
Syn Jana Kurka, absolwent ZSP Wilkowisko, był uczniem limanowskiego technikum. Jest mocno związany z muzyką i folklorem regionalnym. Swój wielokierunkowy talent odziedziczył w dużej mierze po ojcu. Chętnie muzykuje, udziela się społecznie, rzeźbi i maluje.

5. Tadeusz Piwowarczyk – rzeźby, płaskorzeźby, huśtawki
Urodzony 1.10.1964. Pochodzi i mieszka w Wilkowisku. Jego wyuczony zawód nie ma nic wspólnego z jego pasją i hobby, które uprawia kilka la. Jest nim rzeźbiarstwo w drewnie. Motywem przewodnim są postacie religijne (figurki Matki Bożej, nowy krzyż na Dziale z postacią Chrystusa w Wilkowisku (można go podziwiać po prawej stronie milenijnego krzyża pod rozłożystym drzewem), postacie ludowe itp. Dodatkowo wykonuje też huśtawki ogrodowe w stylu góralskim, co stanowi piękną ozdobę w ogrodzie. Jest to praca, której poświęca cały swój wolny czas. Należy do towarzystwa przyjaciół sztuk pięknych w Nowym Sączu – Oddział w Limanowej.

6. Paulina Frys – szydełkowanie, haft, koronki
Mieszka w Wilkowisku. Swój talent, z którym wybiła się w szkole podstawowej na zajęciach artystycznych odziedziczyła po swojej babci. W wolnym czasie oddaje się swojej pasji, jaką jest haftowanie. Nie uważa, że jej hobby jest zajęciem zarezerwowanym dla osób starszych, wręcz przeciwnie. Haftuje gorsety, kamizelki regionalne, obrusy i serwety nawiązujące do regionalnego haftu, ponadto szydełkuje nowoczesne ozdoby choinkowe i oryginalne kolczyki.

7. Anna Łukaszczyk – krawiectwo, haft, wzornictwo regionalne
Pochodzi z Sadku, mieszka w Wilkowisku. Z zawodu jest krawcową, ponadto jest utalentowana pod kątem artystycznym. W jej domowej pracowni powstają elementy regionalnego stroju tj.: spódnice, kamizelki, kaftany, spodnie oraz zdobione kapelusze. Potrafi również haftować i wyszywać, co czyni z wielką pasją i zainteresowaniem.

8. Renata Adamczyk – kompozycje kwiatowe z bibuły
Pochodzi z Strzegomia, a od kilkunastu lat mieszka w Wilkowisku. Z wykształcenia jest krawcową. Obecnie zajmuje się gospodarstwem domowym. Bibułkarstwo to pasja, którą wykonuje już od najmłodszych lat, dla przyjemności oraz po to, by w okresie świątecznym nie tylko upiększać swój dom ciekawymi kompozycjami kwiatowymi zgodnie ze zmieniającą się pora roku. Technikę podpatrywała początkowo u koleżanek z KGW gdzie poznawała tradycję i wzornictwo typowe dla regionu wilkowickiego. Później przerodziło się to w rożnego rodzaju kompozycje kwiatowe, które ozdabiały stoły na przeglądach KGW.

9. Mariusz Burdek – rzeźba, ceramika, rysunek
Urodzony 28.04.1985 r w Limanowej – rzeźbiarz, ceramik, rysownik. Absolwent ZSP Wilkowisko. Ukończył Liceum plastyczne im. Antoniego Kenara w Zakopanem (2005) i Rzeźbę na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (2010), gdzie z wyróżnieniem obronił dyplom pod kierunkiem prof. Slawoja Ostrowskiego. Asystent na wydziale rzeźby macierzystej uczelni. Jego prace pojawiają się na wystawach indywidualnych i zbiorowych w całej Polsce i zdobywają nagrody ogólnopolskie oraz międzynarodowe, wśród nich Wyróżnienie Honorowe w konkursie Najlepsze Dyplomy 2010 r. Zajmuje się rzeźbą portretową, figuratywną, abstrakcyjną, instalacyjną, tematycznie bliską człowiekowi. Komponuje system własnych znaków. Interesuje go gra z odbiorcą, człowiek jako istota myśląca, jego wnętrze, piękno – nie tyle estetyczne, co ideowe.

10. Katarzyna Dziadoń – malarstwo, hafciarstwo, muzyka
Absolwentka Technikum Ekonomicznego w Marcinkowicach. Pochodzi z Krasnych – Lasocic. Maluje obrazy na płótnie o różnej tematyce oraz wykonuje hafty na obrusach. Grała na skrzypcach w zespole regionalnym.

11. Renata Sienkiewicz- haft
Pochodzi z Jodłownika, a obecnie mieszka pod Poznaniem. Nauczycielka kształcenia zintegrowanego, wykształcenie wyższe pedagogiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Haftem zajmuje się od kilkudziesięciu lat, jest to tradycja rodzinna, gdyż jej mama również haftuje i córki kontynuują tę pasję. Najczęściej są to stroje regionalne dla zespołu „Szczyrzycanie”, „Pnioki”, stroje krakowskie, dziewczęce, bieżniki i obrusy.

12. Mariusz Piwowarczyk – portret
Pochodzi z miejscowości Szczyrzyc,. Urodzony 31.10.1992 w Limanowej. Ukończył Technikum Ekonomiczne w Zespole Szkół nr 1 w limanowej, student Politechniki Krakowskiej Wydziału Inżynierii Lądowej.
Swoja przygodę z rysunkiem rozpoczął w szkole gimnazjalnej. Jego prace wówczas przedstawiały naturę ożywioną, wykonywane były suchymi pastelami oraz farbami akwarelowymi.
Będąc w szkole średniej koncentrował się na wizerunku postaci ludzkiej, używał do tego głównie ołówka, a także pasteli. Narzędziem pracy niejednokrotnie stawały się farby olejne, dzięki którym powstawały pejzaże.
Obecnie tematyka prac jest dosyć obszerna, jednakże przeważa w niej człowiek oraz przyroda. Poza rysunkiem artystę interesuje także rękodzieło i fotografia. Odbiegając od sfery artystycznej swoją uwagę skupia także na sporcie oraz muzyce.

13. Sławomir Tabor – graffiti malowane sprayem
Malarstwem i graffiti interesuje się już od dawna. Swoją przygodę ze sprayem zaczął w wieku piętnastu lat od fascynacji sztuką street art. Zawsze najbardziej cieszyło go wykonywanie tego typu sztuki na dużych powierzchniach. Każdej z prac stara się nadawać elementy własnej wizji, własnego spojrzenia i twórczej osobowości, ale także maluje na życzenie osób zainteresowanych tak, aby każdy był zadowolony. Jego styl charakteryzuje się przede wszystkim wielką wrażliwością estetyczną i oryginalnością. We własnym „świecie sztuki” jest osobą niezwykle chłonną i aktywną, poszukującą inspiracji dosłownie wszędzie, począwszy od abstrakcji i fantazji, aż po mistycyzm. Każda z prac ma swój indywidualny charakter, swój rytm i jest wyjątkowo nasycona energią. Bardzo lubi malować i szczególnie motywuje go to, ze jego sztuka cieszy innych, dlatego zawsze jest osobą otwartą na nowe doświadczenia i wyzwania oraz na współpracę z innymi.

14. Irena Bogacz – rysunek, obrazy malowane farbą
Pochodzi z Pogorzan. Obecnie mieszka na pograniczu Szczyrzyca i Skrzydlnej. Ukończyła Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie. Z zawodu jest nauczycielem wychowania przedszkolnego. Swoje pasje wykorzystuje w pracy do wykonywania dekoracji na różne okazje. Prace plastyczne dzieci wykonywane pod jej kierunkiem zdobyły wiele cennych nagród. Jej hobby to malarstwo, zaczęła się interesować im w szkole średniej. Zawsze fascynowały ją obrazy wybitnych ludzi oraz malarstwo sakralne. Do swoich prac jako narzędzia używa: ołówka, pasteli olejnych, farb temperowych.

15. Franciszek Krupa – malarstwo – olej na płótnie
Należy do parafii Szczyrzyc. Maluje od 18 roku z życia i jest to jego pasja, której poświęcił się z oddaniem. W swej kolekcji posiada kilkadziesiąt obrazów. Maluje olejem na płótnie różnorodne dzieła, część z nich to reprodukcje, jak np. „Dama z Łasiczką”
Pan Franciszek maluje obrazy, a doskonałym dopełnieniem tych prac są ramy, które rzeźbi jego brat – Zbigniew.

16. Zbigniew Krupa- rzeźby, płaskorzeźby
Rzeźba to jego pasja, której poświęcił już 30 lat swojego życia. Rzeźbi w drewnie lipowym, ale też czasem w dębowym. Wykonuje różnego rodzaju ramy do luster, obrazów itp., ławy, stoły, mini meble, obrazy, figury, lecz najwięcej płaskorzeźb. Tematyka jego rac jest różnorodna.

17. Joanna Krupa – malarstwo
Maluje w czasie wolnym. Talent odziedziczyła po wujkach – Franciszku i Zbigniewie Krupa.

18. Dorota Marcisz – koronkarstwo, haft
Zamieszkała w Kostrzy. Wraz z mężem prowadzi gospodarstwo rolne. W wolnych chwilach haftuje i szydełkuje przede wszystkim dla własnej przyjemności.

19. Piotr Kapuściak – rysunek
Inżynier architekt. Rysunek jest częścią jego zawodu, stąd wystawia prace wykonane na uczelni w ramach ćwiczeń z rysunku odręcznego oraz te wykonane w zaciszu domowym.

20. Wanda Malinowska – haft gorsetów regionalnych
Prowadziła gospodarstwo sadownicze wraz z mężem, obecnie na emeryturze, działaczka KGW w Krasnem-Lasocicach. W wolnych chwilach haftuje gorsety.

21. Anna Warecka – haft gorsetów regionalnych, wyszywanie
Emerytowana nauczycielka. Wyszywa, haftuje. Haftowała wiele gorsetów dla miejscowego zespołu według projektów męża P. Eugeniusza Wareckiego, wzorowanych na motywach ze strojów Lachów Szczyrzyckich.

22. Katarzyna Kapera – haft
Z zawodu krawcowa, w wolnym czasie wykonuje różnego rodzaju hafty, traktując to zajecie jako hobby. Ozdabia haftem kamizelki i spodnie dla miejscowego zespołu.

23. Halina Szczypkowska – makata tkana na krosnach
Prowadzi gospodarstwo, a tkactwo to jej hobby. Wykonuje bieżniki i makaty na ściany oraz dywaniki, które są robione na krosnach tkackich.

24. Agnieszka Drożdż – haft krzyżykowy – obrazy
Obecnie pracuje, a w wolnych chwilach wyszywa obrazy ściegiem krzyżykowym.

25. Stanisław Tabor – wyplatanie koszy
Młody rolnik, wyplatanie koszy z wikliny traktuje jako hobby.

26. Weronika Janecka – haft krzyżykowy
Emerytowana rolniczka, z zamiłowaniem każdą wolną chwilę poświęca na wyszukiwanie bogatych kolorystycznie obrazków krajobrazowych, jak i świętych.

27. Maria Gocal – poezja
Prowadziła gospodarstwo rolno – sadownicze, obecnie na emeryturze. Wolny czas poświęca na tworzenie utworów poetyckich, krótkich wierszy i dłuższych poematów.

28. Barbara Kowal – haft, szydełkowanie
Jej pasją jest haftowanie obrazów o różnorodnej tematyce, metodą krzyżykową oraz szydełkowanie serwetek.

29. Ewa Raczak – haft
Wraz z mężem – Janem prowadzi gospodarstwo rolne, a w wolnych chwilach szydełkuje i haftuje obrusy – jej ulubionym motywem są kwiaty.

30. Joanna Świerczek
Wraz z mężem – Maciejem prowadzi gospodarstwo. W wolnych chwilach szydełkuje i haftuje.

31. Kamila Mazanek – sztuczne kwiaty, stroiki, wyroby z makaronu
Studentka. W wolnych chwilach robi stroiki, sztuczne kwiaty z bibuły, wyroby z makaronu m.in.. choinki

32. Konstanty Mazanek – wyplatanie koszy
Rencista. Zajmuje się wyplataniem koszyków m.in. z leszczyny.

33. Bogusława Mazanek-haft, szydełkowanie
Wraz z mężem prowadzi gospodarstwo rolne, a w wolnych chwilach haftuje obrusy i szydełkuje serwety.

34. Natalia Mazanek – zdobienie biżuterii i przedmiotów
Studentka V roku Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Pasjonuje się zdobieniem przedmiotów i biżuterii metodą decoupage.

35. Zofia Jastrząb (Jodłownik) – haft, wikliniarstwo
Wykonuje prace wikliniarskie z wikliny białej, niekorowanej i czerwonej. Haftuje serwety i obrusy.

36. Zofia Węgrzyn (Jodłownik) – haft
Od ponad dwudziestu lat zajmuje się twórczością, w skład której wchodzi: haftowanie, szydełkowanie, jak również szycie i zdobienie strojów ludowych.

37. Elżbieta Zając – Zbrożek (Szyk) – artystka zawodowa, rzeźba
Tworzy prace w drewnie, brązie, ceramice, lodzie, śniegu; wykorzystuje również papier, kamień, łyko i inne naturalne materiały. W jej pracowni powstają rzeźby monumentalne i kameralne, rzeźba portretowa, tkanina unikatowa, przedmioty sztuki użytkowej, biżuteria, kolekcje kapeluszy oraz marionetek.

38. Piotr Zbrożek (Szyk) –artysta zawodowy, rzeźba i rysunek
Zajmuje się rzeźbą w drewnie, kamieniu, brązie, lodzie, jak również medalierstwem i rysunkiem

 

 

 

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content