Turystyka zimowa

Turystyka zimowa


Gdy mróz skuje wodę, a ziemię przyprószy warstwa białego puchu, ożywają doliny 
i górskie zbocza w powiecie limanowskim. Region ten jest wymarzonym miejscem dla miłośników narciarstwa. Ilość i różnorodność przygotowanych stoków może zaspokoić nawet najbardziej wybrednych. Swoje eldorado znajdą tu więc narciarze średnio zaawansowani jak 
i osoby dopiero uczące się jazdy na deskach. Łagodne stoki są także wymarzonym terenem dla rodzin z dziećmi – dobra infrastruktura turystyczna i specjalne trasy dla najmłodszych gwarantują bezpieczne szusowanie. 
Znajdujące się w obrębie i bezpośrednim zasięgu tego regionu – grupy górskie: GORCE i BESKID WYSPOWY, stanowią wspaniały, niezwykle atrakcyjny teren dla uprawiania turystyki zimowej.
Charakterystyczne dla tego regionu – obejmującego w głównej mierze północną i centralną część pasma GORCÓW oraz zachodnią część BESKIDU WYSPOWEGO – łagodna rzeźba terenu, rozległe hale i polany oraz obfite i zawsze pewne śniegi, czynią z tego regionu niezwykle atrakcyjną dla narciarzy krainę.

Pasma górskie do uprawiania turystyki zimowej

G O R C E

     GORCE obejmują w ścisłym tego słowa znaczeniu grupę TURBACZA (1310 m), przedstawiającą się z lotu ptaka w formie wielkiej rozgwiazdy z szeregiem dłuższych i krótszych ramion. Ramiona te wysyłają ponadto na boki szereg odnóg, pomiędzy którymi znajdują się wąskie, lesiste doliny zwane roztokami.
Dzięki takiemu układowi GORCE są doskonałym terenem dla turystyki narciarskiej. 
GORCE uważa się za najlepszy, w całych BESKIDACH ZACHODNICH, teren do uprawiania turystyki narciarskiej. Tak jak dla letniej turystyki gorczańskiej jej sercem jest dalej TURBACZ, tak obecnie dla narciarzy rolę tę pełnią głównie KONINKI, łatwo dostępne z Mszany Dolnej i położone przecież  w pobliżu północnych stoków TURBACZA.
Według dotychczasowych publikacji – GORCE mają ogółem około 80 km szlaków narciarskich ! TURBACZ stanowił od dawna najbardziej uczęszczany – także zimą – szczyt w GORCACH. Daje on bowiem narciarzowi do wyboru wiele wariantów zjazdów  o różnej skali trudności i różnej długości.

 

B E S K I D   W Y S P O W Y

 

BESKID WYSPOWY obejmuje rozciągającą się w kierunku północno-wschodnim od TURBACZA grupę bardziej wyróżniających się wzniesień, rozsianych wśród morza niewielkich wzgórz. Jest to kraina łącząca w sobie cechy podgórskie z górskimi. Góry tego obszaru nie łączą się na ogół w pasma, lecz tworzą jakby szereg wysp, otoczonych szerokimi dolinami.
Przeciętna wysokość wzniesień Beskidu Wyspowego wynosi ok. 1000 m  n. p. m. Najwyższym jego szczytem jest MOGIELICA (1171 m). Wysokość 1000 m przekraczają: LUBOŃ WIELKI (1123 m), ŚNIEŻNICA (1007 m), ĆWILIN (1072 m) i JASIEŃ (1062 m). 
Pokrywa śnieżna w pasie podgórskim GORCÓW i BESKIDU WYSPOWEGO zaczyna się formować już w listopadzie; w górnych partiach już w październiku. Z miesięcy zimowych najzimniejszy jest styczeń. Najgrubsza szata śnieżna utrzymuje się tu w lutym. Sięga ona przeciętnie do 1 metra, przekraczając jednak często tę grubość. Na TURBACZU śnieg utrzymuje się czasem do końca kwietnia. W partiach szczytowych śnieg bywa często zlodowaciały (szreń). Firn tworzy się czasem w marcu i kwietniu.
Od końca marca śnieg zanika stopniowo, przy czym na przeważającym tu obszarze stoków północnych utrzymuje się dłużej. W rejonie Turbacza twarde łachy śniegu zalegają nawet do końca maja !

Stacje narciarskie
Lodowiska
Trasy narciastwa biegowego
Saneczkarstwo

 

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content