Etnografia

Etnografia to dyscyplina naukowa zajmująca się całościowym opisem i analizą kultur ludowych  różnych społeczności i grup etnicznych. Jej zakres obejmuje teorię kultury ludowej jak i badanie poszczególnych jej dziedzin i wytworów materialnych. W zależności od tradycji naukowej, pod pojęciem etnografia rozumie się wszystkie nauki etnologiczne, bądź też jedną z tych nauk.
Mieszkańcy Ziemi Limanowskiej
Na terenie Ziemi Limanowskiej (teren powiatu limanowskiego) można wyróżnić kilka grup etnograficznych: Lachów Limanowskich,  Szczyrzyckich oraz Sądeckich, a także Górali Białych i Zagórzan. Ich odrębność kulturowa, a w tym gwara, stroje, muzyka, mistrzowskie zdobnictwo i zwyczaje przetrwały do dzisiaj.
Mieszkańcy tego obszaru trudnili się głównie sadownictwem, uprawą zbóż oraz hodowlą bydła. Trudom pracy towarzyszyły barwne tradycje ludowe. W roku obrzędowym szczególnie uroczyście obchodzono Wigilię i Boże Narodzenie. Do zwyczajów wigilijnych należały na przykład ubieranie podłaźniczki, wróżby oraz zabiegi, mające zapewnić dostatek i szczęście. Od Bożego Narodzenia do Trzech Króli po wsiach chodziły grupy kolędnicze. W Poniedziałek Wielkanocny domy odwiedzali przebierańcy, tak zwane Dziady Śmiguśne lub Śmiguśnioki, zaopatrzone w drewniane sikawy, przy pomocy których oblewali przechodniów. W Zielone Święta palono sobótki. W obrzędach rodzinnych, szczególnie bogatą oprawę posiadały wesela, uroczyście obchodziło się też dożynki.
image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content