Starostwo Powiatowe w Limanowej
ul. Józefa Marka 9
34-600 Limanowa

tel: 18 33 37 800

Zaproszenie na XIX Powiatowy Przegląd Kolędniczy pn. ” Zagrojcie ta turoniowi” w Kasince Małej

młodzież w strojach regionalnych śpiewa kolędy

W dniach 20-21.01.2018r. – podobnie jak w poprzednich latach – odbędzie się Powiatowy Przegląd Grup Kolędniczych. Będzie to już XIX spotkanie zespołów z całego Powiatu Limanowskiego, realizowane przez Powiat Limanowski, Gminę Mszana Dolna oraz Szkołę Podstawową Nr 1 w Kasince Małej.

Występy Zespołów Kolędniczych wyrażają naszą głęboko zakorzenioną i podtrzymywaną przez pokolenia tradycję oraz historię zagórzańską. Cechują je takie aspekty jak: występowanie osób w regionalnych strojach zagórzańskich podczas ważnych uroczystości kościelnych czy też wydarzeń kulturalnych, jak również tzw. „kolędowanie”, czyli chodzenie od drzwi do drzwi wraz ze śpiewem kolęd w okresie Bożego Narodzenia – tutaj udział biorą przede wszystkim dzieci, przebrane za m.in. „turonia”, „śmierć” czy osobę „z gwiazdą”, które zbierają w ten sposób drobne pieniądze.

Powiatowe Przeglądy Kolędnicze zawsze cieszyły się wysokim zainteresowaniem ze strony publiczności oraz obecnością zarówno władz samorządowych z naszego powiatu, jak i przedstawicieli powiatów partnerskich.

Wszystkie zespoły prezentują wysoki poziom artystyczny, który w bieżącym roku oceniać będzie komisja konkursowa, w skład której wchodzą:

Benedykt Kafel – etnograf z Małopolskiego Centrum Kultury „ Sokół”,
Stanisław Węglarz – etnolog z Rytra
Piotr Lulek – pracownik Urzędu Gminy Mszana Dolna

Do konkursu przystąpią grupy kolędnicze w różnych kategoriach wiekowych, wyłonione w lokalnych prezentacjach bądź wytypowane przez poszczególne gminy.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

Źródło foto: arch. powiat limanowski