84. Rocznica wybuchu II Wojny Światowej

strzelcy ze sztandarami przy tablicy a naprzeciwko oddział w dwuszeregu

1 września 1939 roku we wczesnych godzinach porannych niemieckie wojsko bez wypowiedzenia wojny zaatakowało miasto Wieluń oraz gdański półwysep Westerplatte. Te wydarzenia wyznaczają początek najbardziej wyniszczającego konfliktu zbrojnego nie tylko w dziejach Polski, ale i całego świata. Pochłonął on miliony istnień i na zawsze zmienił dzieje naszej cywilizacji. Dzisiaj, przy budynku B Zespołu Szkół nr 1 im. J. Piłsudskiego w Limanowej odbyły się obchody 84. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej. Powiat Limanowski reprezentowali Starosta Limanowski – Mieczysław Uryga, Józef Pietrzak Przewodniczący Rady Powiatu, Agata Zięba Wicestarosta oraz Wojciech Włodarczyk Członek Zarządu Powiatu.

Niemiecka, a także sowiecka agresja na Polskę przyniosła przede wszystkim miliony ofiar wśród ludności cywilnej i żołnierzy, w tym także ogromne straty demograficzne, gospodarcze i ekonomiczne.

Rozpoczęta w 1939 roku wojna totalna okazała się bezsprzecznie tragedią całych społeczeństw, łamiąc w niespotykanym wcześniej stopniu prawa człowieka, prawa międzynarodowe, naruszając najważniejsze wartości.

Tym bardziej powinniśmy pamiętać o bohaterach tamtych czasów, którzy w mrocznych latach wojennego terroru narażali i poświęcali swoje życie ratując życie innych – zwłaszcza najbardziej bezbronnych, w myśl ocalenia zasad człowieczeństwa, broniąc wolności, niosąc nadzieję i wiarę w zwycięstwo.W czasie okupacji kraju polscy żołnierze, jak również wielu cywilów od samego początku dawało przykład odważnego oporu wobec agresora. To także dzięki ich zjednoczonym wysiłkom, poniesionej ofierze i poświęceniu możliwe było ostatecznie zakończenie ogólnoświatowego konfliktu.

Uroczysty apel pamięci pod tablicą pamiątkową prowadził dowódcza Związku Strzeleckiego „Strzelec” JS2402 Limanowa brygadier Stanisław Dębski, a następnie złożone zostały okolicznościowe wiązanki.

Szczególnie dzisiaj w dniu kolejnej rocznicy wybuchu II Wojny Światowej warto przypomnieć, że w Powiecie Limanowskim, m.in. dzięki stworzonym tematycznym szlakom turystycznym i ścieżkom edukacyjnym takim jak: Szlak Armii Krajowej na Ziemi LimanowskiejŚcieżka Edukacyjno-Turystyczna, Szlak Partyzancki II Wojny Światowej – 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK w Tymbarku czy też Ścieżka Historyczno-Edukacyjna 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej w Słopnicach można w wyjątkowy sposób poznawać wojenną historię i wielu jej bohaterów pochodzących z naszego regionu.

Wśród nich byli Żołnierze Batalionu Obrony Narodowej Limanowa, którzy 27 sierpnia 1939, wyruszyli spod budynku B obecnego Zespołu Szkół nr 1 im. J. Piłsudskiego w Limanowej (ul. Wincentego Witosa), aby uczestniczyć w  kampanii wrześniowej – walkach w obronie Polski wobec hitlerowskiej agresji. To wydarzenie oraz  Żołnierzy limanowskiej jednostki upamiętnia zamieszczona na budynku tablica, przed którą corocznie 1 września składane są wiązanki kwiatów, jako wyraz pamięci i wdzięczności.