Ekointerwencja – w trosce o jakość powietrza

Ekointerwencja Małopolska w zdrowej atmosferze - logo

Pod adresem strony : https://powietrze.malopolska.pl/ekointerwencja/ dostępny jest formularz dający mieszkańcom możliwość zgłoszenia podejrzenia spalania niedozwolonych substancji lub odpadów. Uzupełniając formularz -bzostaje on przesłany do Urzędu Marszałkowskiego po czym trafia do gminnego ekodoradcy z informacją o miejscu podejrzenia i krótkim opisem problemu. Po takim zgłoszeniu, podejmowane są konkretne działania, a jest to kontrola Straży Miejskiej lub Ekodoradcy.

Podczas kontroli wymagane są dokumenty zakupu paliwa stałego, dokumenty potwierdzające wywóz śmieci, jeśli konieczne -dokumenty dotyczące certyfikacji kotła. Badana jest wilgotność drewna opałowego i w jaki sposób jest składowane a także w razie widocznego  naruszenia, pobierane są również próbki popiołu do badań laboratoryjnych .

Poprzez ten sam formularz istnieje możliwość zgłaszania uciążliwego przedsiębiorcy z sąsiedztwa ,wystarczy odznaczyć zakładkę : Naruszenie ochrony środowiska przez przedsiębiorcę . Kontrole w tym przypadku przeprowadza Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Jeśli zgłosimy sprzedaż węgla złej jakości sprawa trafi do Inspekcji Handlowej  .

Przypominamy, przy zakupie węgla sprzedający zobowiązany jest wydać nam certyfikat jakości sprzedawanego paliwa. Jest on wymagany przy kontroli .

PAMIĘTAJMY! w domowych piecach obowiązuje całkowity zakaz spalania :

• plastikowych pojemników i butelek po napojach,
  • zużytych opon i innych odpadów z gumy,
  • przedmiotów z tworzyw sztucznych,
  • elementów drewnianych pokrytych lakierem,
  • sztucznej skóry,
  • opakowań po rozpuszczalnikach czy środkach ochrony roślin,
  • opakowań i pozostałości po farbach i lakierach,
  • plastikowych toreb z polietylenu,
  • papieru bielonego związkami chloru z nadrukiem farb kolorowych,
  • mokrych liści, trawy, gałęzi.

Skrót do formularza ekointerwencji widnieje również na stronie internetowej Urzędu Miasta Limanowa, jako element graficzny.

Bieżące informacje z zakresu ochrony powietrza znajdują się adresem :

Ekointerwencja 1

źródło: UM Limanowa