Informacja o aktualnej sytuacji na lokalnym rynku pracy

Powiatowy Urząd pracy w Limanowej - logo

8 kwietnia 2024 r.

31 marca 2024 r. w ewidencji osób bezrobotnych zarejestrowane było 3516 osób. W stosunku do lutego 2024 r. liczba ta spadła o 187 osób, natomiast w porównaniu do marca ubiegłego roku była niższa o 180 osób. Większość osób bezrobotnych (89%) stanowiły osoby poprzednio pracujące. Osoby zwolnione z przyczyn zakładu pracy to 8%  zarejestrowanych, 167 osób bezrobotnych posiadało orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, 735 to osoby bezrobotne zarejestrowane po raz pierwszy.

Zdecydowaną większość wśród zarejestrowanych osób bezrobotnych (86%) stanowią osoby w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Do tej kategorii zaliczamy osoby m.in.:

• do 30 r.ż. – 1283 osoby,
  • powyżej 50 r.ż. – 684 osoby,
  • posiadające co najmniej jedno dziecko do 6 r.ż. – 948 osób,
  • niepełnosprawne – 167 osób,
  • posiadające co najmniej jedno dziecko niepełnosprawne do 18 r.ż. – 8 osób,
  • długotrwale bezrobotne – 1497 osób.

Tych ostatnich (pozostających w ewidencji osób bezrobotnych powyżej 12 miesięcy w okresie ostatnich dwóch lat) jest najwięcej, stanowią 42,6% ogółu zarejestrowanych. W pierwszej kolejności Urząd kieruje wsparcie właśnie do w/w grup osób bezrobotnych. Z ogólnej liczby bezrobotnych prawo do zasiłku posiada jedynie 13,9% osób.

Stopa bezrobocia na dzień 29 lutego  2024 r. – według ostatnich danych GUS wyniosła:
– w kraju 5,4% (bez zmian w porównaniu do stycznia 2024 r),
– w województwie małopolskim  4,5% (wzrost o 0,1% w stosunku do miesiąca poprzedniego),
– w powiecie limanowskim 7,6% ( spadek o 0,2% w stosunku do stycznia 2024 r).

Rejestracja i wyłączenia z ewidencji bezrobotnych
W marcu br. zarejestrowano i zgłoszono do ubezpieczenia zdrowotnego 477 osób tj. o 22 mniej niż w miesiącu poprzednim, z czego 82% to bezrobotni rejestrujący się po raz kolejny. W omawianym okresie z ewidencji osób bezrobotnych wyłączono w sumie 664 osoby. Podobnie jak w miesiącach poprzednich najczęstszą przyczyną wyłączenia było podjęcie pracy (422 osoby). Warto zwrócić uwagę, że 55% to podjęcia pracy niesubsydiowanej tj. niewspieranej środkami Funduszu Pracy. Prace subsydiowane środkami Funduszu Pracy w marcu b.r. podjęło 189 osób:

• prace interwencyjne – 45 osób,
  • roboty publiczne – 4 osoby,
  • działalność gospodarcza – 65 osób,
  • refundacja kosztów zatrudnienia bezrobotnego – 34 osoby,
  • bon na zasiedlenie – 8 osób,
  • bon zatrudnieniowy – 22 osoby,
  • dofinansowanie zatrudnienia bezrobotnego powyżej 50 roku życia – 10 osób,
  • dofinansowanie zatrudnienia skierowanych bezrobotnych w domu pomocy społecznej – 1 osoba.

Ponadto na staż skierowano 53 osoby, a na szkolenie 38 osób. Spośród osób bezrobotnych wyłączonych z ewidencji: 10 osób odmówiło bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji odpowiedniej pracy, 70 osób nie potwierdziło gotowości do podjęcia pracy, 39 osób dobrowolnie zrezygnowało ze statusu bezrobotnego, 6 osób osiągnęło wiek emerytalny, 3 osoby nabyły prawo do renty i emerytury, 5 osób nabyło prawo do świadczeń przedemerytalnych, 18 osób zostało pozbawionych statusu z innych powodów.

Oferty pracy
W marcu b.r. pracodawcy zgłosili w ramach ofert 198 wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej, 6 dotyczyło osób z orzeczoną niepełnosprawnością.

Aktywne formy przeciwdziałaniu bezrobociu
W 2024 roku z aktywnych form przeciwdziałania bezrobociu (dofinansowywanych ze środków Funduszu Pracy) skorzystało łącznie 306 osób bezrobotnych, w tym skierowano do pracy:

• 83 osoby w ramach prac interwencyjnych,
  • 4 osoby w ramach robót publicznych,
  • 100 osób w ramach podjęcia działalności gospodarczej,
  • 46 osób w ramach refundacji kosztów wyposażenia stanowiska pracy,
  • 15 osób w ramach dofinansowania wynagrodzenia za zatrudnienie skierowanego bezrobotnego powyżej 50 r. życia,
  • 34 osoby w ramach bonu zatrudnieniowego,
  • 15 osób poza miejscem zamieszkania w ramach bonu na zasiedlenie,
  • 8 osób w ramach refundacji wynagrodzenia skierowanych osób zatrudnionych w domach opieki społecznej.

Ponadto skierowano: 94 osoby na staż i 66 osób na szkolenia zawodowe.