Małopolski Przegląd Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich w Jabłonce

W pierwszy październikowy weekend, 1 oraz 2 października 2022,  w Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce odbywał się XII Małopolski Przegląd Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich. Nagrodzone zostały trzy Koła Gospodyń z terenu Powiatu Limanowskiego: KGW Męcina  z Męciny (gmina Limanowa) , Stowarzyszenie KGW Rupniów Centrum z Rupniowa (gmina Limanowa), KGW Pasierbiec z Pasierbca (gmina Limanowa).

Głównym elementem wydarzenia była rywalizacja konkursowa , w której uczestniczyli przedstawicielki i przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich z Województwa Małopolskiego, prezentując charakterystyczne dla tradycyjnej kultury ludowej scenki obyczajowe; pieśni i przyśpiewki.W kategoriach konkursowych nie zabrakło też regionalnego rękodzieła z wykorzystaniem tradycyjnych technik i materiałów takich jak słoma, bibuła, jak również potrawami przygotowanych według tradycyjnych receptur.

Występom  uczestników tegorocznego Małopolskiego Przeglądu Kół Gospodyń Wiejskich uważnie przyglądała się i przysłuchiwała  Komisja Artystyczna w składzie: Urszula Gierońetnograf,  Lucyna Kmak – specjalista ds. gospodarstwa wiejskiego i agroturystyki, MODR Karniowice, Jadwiga Pilch – etnograf, Jadwiga Adamczyk muzyk – Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, Benedykt Kafel – etnograf, która oceniła prezentacje konkursowe 11 grup i stowarzyszeń KGW z 7 powiatów woj. małopolskiego: brzeskiego, gorlickiego, limanowskiego, nowosądeckiego, nowotarskiego, tarnowskiego i wadowickiego. Przyznano następujace wyróżnienia i nagrody:

Nagrodę Główną Przeglądu – Statuetkę wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 3 000,00 zł oraz dyplom otrzymało:

• KGW Bruśnik z Bruśnika

I miejsce wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 2 500,00 zł oraz dyplom:

• KGW Binczarowa z Binczarowej pięć równorzędnych II miejsc wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 2 000,00 zł, oraz dyplomy:
  • KGW Męcina z Męciny
  • KGW Marcinkowice z Marcinkowic
  • KGW i Gospodarzy w Ropie
  • Stowarzyszenie KGW Rupniów Centrum z Rupniowa
  • KGW Uszwianki z Uszwi

trzy równorzędne III miejsca wraz z nagrodami pieniężnymi w wysokości po 1 500,00 zł, oraz dyplomy:

• KGW Pasierbiec z Pasierbca
  • KGW Krempachy z Krempach
  • Stowarzyszenie „3 Wionki” z Jastrzębi

Gratulujemy wszystkim laureatom i uczestnikom XII Małopolskiego Przegląd Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich i dziękujemy za dwa dni świętowania regionalnego folkloru, muzyki , tańca i sztuki kulinarna.
Szczególne gratulacje i podziękowania kierujemy dla KGW z Powiatu Limanowskiego za świetnie przygotowane prezentacje i promowanie kultury Ziemi Limanowskiej.

Protokół posiedzenia Komisji Artystycznej 12. Małopolskiego Przeglądu Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich, który odbył się w Jabłonce w dniach 1,2 października 2022 r.

fot.: MCK Sokół