Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Limanowej

6 maja 2024 r.

3 maja br. w Limanowej odbyły się uroczystości upamiętniające 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych, delegacje szkół, organizacji i instytucji oraz mieszkańcy miasta i regionu.

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja rozpoczęto o godzinie 9:00 Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej z udziałem Chóru Chłopięcego Bazyliki. Liturgii przewodniczył proboszcz parafii limanowskiej ks. Prałat dr Wiesław Piotrowski.

Po mszy świętej na płycie limanowskiego rynku odbyła się druga część uroczystości rocznicowych. Przy dźwiękach hymnu państwowego w wykonaniu Orkiestry Dętej „Echo Podhala” oraz w asyście strzelców z limanowskiego Związku Strzeleckiego „Strzelec” została wzniesiona na maszt flaga państwowa. Wybrzmiał również hejnał Miasta Limanowa „Echo Trombity”. Przybyłych na rynek gości oraz mieszkańców powitał Burmistrz Miasta Limanowa Władysław Bieda. Okolicznościowe przemówienia wygłosili również: Poseł na Sejm RP Urszula Nowogórska oraz Starosta Limanowski Mieczysław Uryga, który podkreślił istotę święta konstytucji dla wspólnej historii i tożsamości narodowej Polaków.

Salut armatni wykonała rodzina Ardeckich z Pisarzowej, a uczniowie  Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 w Limanowej zaprezentowali inscenizację słowno-muzyczną  pt. „Radosny 3 Maja”.

W ramach obchodów Święta Konstytucji 3 Maja w Limanowej, przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego można było obejrzeć tablice poświęcone „Ojcom Niepodległości” Polski. Najmłodsi mieli również okazję, aby skorzystać z przejażdżki ciuchcią patriotyczną.