Odbyły się Dni Mszany Dolnej

W weekend 15-16 lipca w Mszanie Dolnej odbyły się imprezy zorganizowane w ramach Dni Mszany Dolnej. Honorowy Patronat nad Dniami Mszany Dolnej objął Starosta Limanowski Mieczysław Uryga.

W sobotę, 15 lipca na scenie w parku miejskim im. hr. Krasińskich zaplanowane były koncerty i muzyczne występy. Po sąsiedzku, na placu targowym zainstalowało się wesołe miasteczko, przyciągając na swoje atrakcje zarówno najmłodszych, jak i amatorów ekstremalnych wrażeń.

W wyjątkowej aurze, podczas niespotykanych do tej pory temperaturach, a wręcz żarze z nieba, muzycy zaprezentowali swoje muzyczne umiejętności. Oficjalnego otwarcia dokonała Burmistrz Miasta Anna Pękała, jako pierwszy wystąpił Mr. Cone – nasz mszański gitarzysta, wokalista i perkusista Piotr Stożek, który współpracuje z wieloma muzykami. Jego ostatni występ dla rodzimej publiczności miał miejsce podczas obchodów 100-lecia Bazy Lubogoszcz. Mr. Cone koncertuje również na Podhalu, prezentując różne covery w swoich bluesowo-rockowych aranżacjach. Następnie z mocnym rockowym przytupem wkroczył na scenę zespół Emberstoke, gdzie w składzie osobowym można było dostrzec postać pochodzącego z Mszany Dolnej gitarzysty Dawida Nadkańskiego. Po dwóch występach publiczność czekała na gwiazdę wieczoru, Jacka Stachurskiego. Wokalista złapał niesamowity kontakt z publicznością, nie zabrakło najbardziej znanych hitów w jego wykonaniu oraz bisów. Na zakończenie nie zabrakło autografów i wspólnych zdjęć z wokalistą. Sobotę zakończyła dyskoteka prowadzona przez DJ Paku i Freky’ego.

Niedziela, 16 lipca byłą świętem orkiestr dętych. W tym roku było to XV, jubileuszowe muzykowanie. Zaproszone przez Kapelmistrza Piotra Rataja orkiestry najpierw przemaszerowały przez miasto zapowiadając swoje dalsze występy.

Oficjalnego otwarcia XV Międzynarodowego Festiwalu Orkiestr Dętych im. Władysława Jerzego Żądło dokonali: Burmistrz Miasta Mszana Dolna Anna Pękała oraz Starosta Limanowski Mieczysław Uryga. Niezastąpiony w roli prowadzącego Marian Wójtowicz przywitał również Radnego Powiatowego Grzegorza Wójcika oraz Andrzeja Dobrzańskiego Dyrektora Biura Poselskiego Andrzeja Guta Mostowego. Minister Gut Mostowy nie mógł dotrzeć osobiście do Mszany Dolnej, ale przygotował okolicznościowy list. Był to również odpowiedni moment, by przy okazji jubileuszu podziękować za wieloletnie zaangażowanie w organizację festiwalu. Burmistrz Miasta wręczyła podziękowanie Panu Staroście Limanowskiemu oraz pozostałym współorganizatorom tego wydarzenia: Piotrowi Armatysowi Dyrektorowi Miejskiego Ośrodka Kultury oraz Piotrowi Ratajowi Kapelmistrzowi Orkiestry Dętej OSP w Mszanie Dolnej.

Pierwsza w tegorocznym festiwalu zaprezentowała się Orkiestra Dęta OSP z Tenczyna, kolejno: Orkiestra Dęta z Korzkwi, następnie Krakowska Orkiestra Staromiejska, między występami orkiestr na scenie zaśpiewał Chór Gospel działający przy Miejskim Ośrodku Kultury. Druga część należała do Orkiestry Dęta OSP z Mszany Górnej, która w ostatnim, 45 Małopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych „Echo Tormbity” 2023 zdobyła wysokie, drugie miejsce w kategorii orkiestr działających przy stowarzyszeniach. Tym razem w zupełnie innym wizerunku, z rozszerzoną sekcją wokalną zaprezentowali własne interpretacje znanych przebojów. Orkiestra Dęta z chorwackiej Krapiny, mocno zaprzyjaźniona z mszańską orkiestrą pojawiła się po długiej przerwie spowodowanej pandemią, wystąpiła jako przedostatnia z orkiestr w ramach festiwalu. Przegląd zakończyli gospodarze, czyli Orkiestra Dęta OSP w Mszanie Dolnej, którzy podobnie jak Mszana Górna docenieni zostali na 45 Małopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych „Echo Tormbity” 2023 – w grupie orkiestr OSP zdobyli również drugie miejsce. Gwiazdą niedzielnego wieczoru byli „Pogwizdani”.

Źródło,fot. UM Mszana D.