Radni uchwalili przyszłoroczny budżet

Sesja rady Powiatu limanwskiego grudzień 2019

Przedświąteczna Sesja Rady Powiatu Limanowskiego odbyła się w miniony piątek 20 grudnia i przebiegała w charakterze podsumowania pracy Rady Powiatu Limanowskiego w kończącym się roku, oraz podjęcia planów i działań na nowy rok. Tego dnia Radni zatwierdzili przyszłoroczny budżet powiatu.

Po otwarciu Sesji, przyjęciu protokołu z poprzednich obrad, wnioskach, pytaniach i oświadczeniach Radnych, Starosta Limanowski przedstawił sprawozdanie. Kolejno życzenia świąteczne i noworoczne przekazali: Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego – Stanisław Pasoń, Komendant Powiatowej Policji w Limanowej – podinsp. Dorota Tokarz oraz Komendant KP PSP w Limanowej – Wojciech Frączek.

Sesja rady powiatu limanowskiego; 20.12.2019

Upływająca w świątecznym klimacie X Sesja Rady Powiatu miała przełomowy charakter. Była okazją do podsumowań kończącego się roku, dlatego Radni zamykając stary rok podjęli uchwały związane z ostatnimi zmianami w Wieloletniej Prognozie Finansowej oraz budżecie na 2019 rok, aby móc płynnie przejść do kolejnych punktów m.in. tych związanych z planami na nadchodzący 2020 rok. Najważniejszym punktem spotkania było podjęcie przez Radnych Uchwały Budżetowej Powiatu Limanowskiego na 2020 rok, która została zatwierdzona 23 głosami przy jednym wstrzymującym się. W projekcie Uchwały budżetu na nowy rok ustalono dochody w kwocie 171 mln 771 tys. zł i wydatki w kwocie 172 mln 351 tys. zł. Różnica między dochodami, a wydatkami zaplanowanymi na 2020 rok stanowi przewidywany deficyt – ponad 500 tys. zł.

Jest to pierwszy rok gdzie mniej zaciągamy kredytu, a więcej spłacamy –zaznaczył Starosta Limanowski oraz wskazał główne priorytety w budżecie na 2020 roku, a więc inwestycja w edukację oraz modernizację infrastruktury drogowej Powiatu Limanowskiego. W tym zadania związanie z: odcinkową przebudową dróg, remontami obiektów mostowych czy budową chodników w ramach inicjatyw samorządowych. Należy wspomnieć, że Powiat Limanowski otrzymał dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych w wysokości 9,6 mln zł na przebudowę dróg powiatowych w miejscowościach Słopnice/Zalsie, Mszana Górna/Łętowe oraz Stróża.

Jak poinformowała Skarbnik Powiatu – Elżbieta Nastałek, Regionalna Izba Obrachunkowa bez uwag przyjęła i pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu, Wieloletniej Prognozy Finansowej oraz możliwość sfinansowania planowanego deficytu.

Sesja rady powiatu limanowskiego; 20.12.2019

W kolejnych punktach Radni przyjęli sprawozdania z pracy stałych Komisji Rady Powiatu Limanowskiego, uchwalili plan pracy Rady Powiatu oraz stałych komisji Rady Powiatu Limanowskiego jak również zatwierdzili rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych funkcjonujących na terenie powiatu limanowskiego w 2020 roku. Pod dyskusję został poddany Program Ochrony Środowiska Powiatu Limanowskiego na lata 2019-2022 z perspektywą do roku 2026, którego szczegóły przedstawił Dyrektor Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa – Bogusław Kowalski.

Na zakończenie Przewodnicząca Rady Powiatu Limanowskiego Ewa Filipiak przekazała świąteczne życzenia – Ze swojej strony bardzo serdecznie dziękuję wszystkim Radnym, wszystkim Państwu, pracownikom Starostwa, jednostek powiatowych za tą prace w ostatnim roku. Zrobiliśmy wiele, myślę, że możemy zrobić jeszcze więcej. Z okazji Świat Bożego Narodzenia życzę spędzenia ich w gronie rodziny, w radości, a w Nowym Roku życzę wszelkiej pomyślności  i oby zawsze te nasze obrady sesji upływały w takiej atmosferze, jak w dniu dzisiejszym.