Za nami wielki jubileusz w Państwowej Szkole Muzycznej w Limanowej!

Jubileusz PSM 1 st. w Limanowej 14.10.2019

Wczoraj, 14 października limanowska Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia nosząca imię wybitnej skrzypaczki oraz kompozytorki – Grażyny Bacewicz, świętowała jubileusz 50- lecia swojego istnienia. W Bazylice p.w. Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej odbyła się z tej okazji uroczysta Msza Święta. Dalsza cześć obchodów przeniosła się już do budynku szkoły, gdzie odbył się koncert z udziałem wychowanków szkoły oraz wręczenie nagród dla osób, które szczególnie przysłużyły się szkole w ciągu półwiecza jej działalności.

Na spotkanie jubileuszowe zaproszeni zostali także przedstawiciele władz samorządowych, a wśród nich Starosta Limanowski – Mieczysław Uryga.

Okolicznościowym medalem „Za zasługi dla Miasta Limanowa” zostali odznaczeni: Dyrektor Szkoły Wincenty Curzydło oraz wieloletnia, zasłużona nauczycielka Edyta Lachor-Mitkowska. Tytułem oraz medalem „Przyjaciel Miasta Limanowa” uhonorowani zostaną: Renata Czaja oraz Sławomir Szymocha.

Starosta Limanowski skierował do dyrekcji, pedagogów, uczniów oraz całej społeczności szkolnej życzenia z okazji wyjątkowego jubileuszu: – Dzięki wysiłkom dyrekcji oraz personelu, uczniowie mogą z sukcesami rozwijać swoje muzyczne pasje. – podkreślał Starosta – Oby praca wychowawcza na rzecz dzieci i młodzieży była owocna oraz przynosiła wiele dumy i radości. Niech nigdy , nie zabraknie motywacji i inspiracji do codziennych wyzwań. 

Jubileusz PSM 1 st. w Limanowej 14.10.2019

Starosta Limanowski wręczył również pamiątkowe dyplomy dyrektorowi oraz zasłużonym pedagogom szkoły.

Państwowa Szkoła Muzyczna im. Grażyny Bacewicz w Limanowej, rozpoczęła swoja działalność w 1969 roku, na bazie filii PSM im. Fryderyka Chopina w Nowym Sączu, kształcąc kilkudziesięciu uczniów w klasach fortepianu, skrzypiec, klarnetu trąbki oraz akordeonu.

Obecnie uczy się w niej ponad 200 dzieci. Uczniowie limanowskiej Szkoły Muzycznej mają dzisiaj możliwość kształcenia się w klasach fortepianu, skrzypiec, wiolonczeli, gitary, akordeonu, fletu, klarnetu, saksofonu, trąbki, a także perkusji. Lekcje gry na instrumencie odbywają się indywidualnie, natomiast zajęcia teoretyczne, zespoły, chór i orkiestra – prowadzone są w grupach. Szkoła zapewnia naukę w zakresie podstawowym (I stopnia), oznacza to, że po jej ukończeniu można kontynuować naukę w szkole średniej (II stopnia). Nauka trwa sześć lat (dział dziecięcy) lub cztery dział młodzieżowy)

Warto, zwłaszcza przy okazji tak ważnego jubileuszu docenić istotną rolę Państwowej Szkoły Muzycznej w Limanowej na lokalnym rynku edukacyjnym. Spod jej skrzydeł wyszło już wiele pokoleń artystów, którzy swoimi sukcesami ogólnopolskimi i międzynarodowymi rozsławili ziemię limanowską. Również obecni uczniowie oraz ich osiągnięcia wpływają na dobrą renomę placówki i pozwalają z optymizmem patrzeć na jej przyszłość.

Jubileusz PSM 1 st. w Limanowej 14.10.2019

 

źródło: PSM 1 st. w Limanowej, Miasto Limanowa

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content