Zapraszamy do Niedźwiedzia na spotkanie promocyjne książki Michała Wójcika

okładka książki z widokiem budynku sądu

8 luty 2024 r.

Za tydzień w sobotę odbędzie się kolejne spotkanie autorskie z Michałem Wójcikiem promujące jego książkę pt. „C.K. Sąd Powiatowy w Mszanie Dolnej w latach 1883–1914. Instytucja i ludzie”.

Zapraszamy!

Nowo wydana książka  Michała Wójcika to nie tylko opowieść o przepisach prawa i o instytucji sądowniczej, lecz także próba spojrzenia na lokalną zbiorowość z punktu widzenia tworzenia się nowoczesnego społeczeństwa w okresie transformacji społeczno-politycznej Austro-Węgier (na przełomie XIX i XX w.), w którym środowisko prawnicze, w tym szczególnie sędziowie i notariusze, brało aktywny udział. W tym kontekście znaczenie utworzenia 1 października 1883 r. sądu powiatowego dla rozwoju Mszany Dolnej i okolic było wielowymiarowe, zmieniając zasadniczo pozycję miejscowości w podziale administracyjno-sądowym w Galicji.

Michał Wójcik – ur. 1992 r., polonista, ekonomista i badacz regionalista z Mszany Dolnej. Autor publikacji naukowych i popularnonaukowych na temat dziejów Mszany Dolnej oraz jej okolic. Twórca projektu cyfrowego „Mszana Dolna na starych fotografiach”. Członek stowarzyszeń, m.in. Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego – oddział Mszana Dolna i Towarzystwa Polsko-Austriackiego – oddział Nowy Sącz.

plakat informacyjny ze zdjęciem pisarza trzymającego swoją książkę

 

image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content