Już w tę niedzielę w Pisarzowej odbędzie się gminny Przegląd Kół Gospodyń Wiejskich połączony z Festiwalem „Beskidzkie Rytmy i Smaki”

1 sierpnia 2021 w Pisarzowej odbędzie się gminny Przegląd Kół Gospodyń Wiejskich połączony z Festiwalem „Beskidzkie Rytmy i Smaki”. Patronat nad wydarzeniem objął Starosta Limanowski – Mieczysław Uryga.

W tym roku do konkursu przystąpi 8 kół gospodyń wiejskich: KGW Męcina, KGW Rupniów Centrum, KGW Pasierbiec, KGW Sowliny, KGW Kłodne, KGW Łososina Górna, KGW Lipowe oraz KGW Pisarzowa. Niedzielne wydarzenie rozpocznie się od konkursu potraw regionalnych, w trakcie którego na miejscu będzie można kosztować niecodziennych, konkursowych dań, przygotowanych przez panie z gminnych kół gospodyń wiejskich.  Wśród przysmaków biorących udział w konkursowej rywalizacji znajdą się :
grochówka – KGW Lipowe,
krypy z grzybami- KGW Pasierbiec
juha z ziemniakami – KGW Pisarzowa
kluski ziemniaczane z omastą – KGW Rupniów-Centrum
grochówka na słodko – KGW Sowliny
rosół z makaronem i wkładką mięsa – KGW Łososina Górna
kwaśnica na boczku – KGW Kłodne
kasza razowa z mlekiem – KGW Męcina 

Powyższe potrawy zgłoszone zostały do konkursu, natomiast na stoiskach przygotowanych przez członkinie poszczególnych kół nie zabraknie także słodkich tradycyjnych wypieków czy wiejskiego chleba ze smalcem i ogórkiem kiszony oraz innych rarytasów, których będzie można próbować.

Oprócz prezentacji kulinarnych poszczególne stanowiska KGW zaoferują rękodzieło artystyczne, które także podlegać będzie ocenie w ramach regulaminowych zapisów Przeglądu. W tym roku ocenianym rękodziełem będą kwiaty i girlandy z bibuły.

Ostatnią konkursową odsłoną będzie prezentacja przez koła regionalnych zwyczajów i pieśni ludowych. Pięć kół przygotowało pieśni ludowa, a jedno – Koło Gospodyń Wiejskich w Rupniowie Centrum, scenkę obyczajową o tytule ” Nasodzanie kwoki”.

Całość niedzielnych prezentacji oceniać będzie Komisja Artystyczna, która zadecyduje o przyznaniu nagród poszczególnym kołom oraz wydeleguje najlepsze z nich na Przegląd Powiatowy Kół Gospodyń Wiejskich, który odbędzie się 29 sierpnia w Miejskim Parku w Limanowej. W skład komisji wchodzi Benedykt Kafel- etnograf, Aleksander Smaga- Małopolskie Centrum Kultury Sokół – główny specjalista ds. muzyki oraz Marta Smólczyńska Małopolskie Centrum Kultury Sokół – główny specjalista ds. edukacji, sztuki ludowej i rzemiosł,

Po zakończeniu Przeglądu Kół Gospodyń Wiejskich w ramach VII Festiwalu Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki”, organizowanego w ramach akcji „Odkryj Beskid Wyspowy 2021 – niezapomniane uroki Beskidzkich Wysp” rozpoczną się występy zespołów regionalnych.

Później Przed zgromadzoną publicznością zaprezentuje  się zespół regionalny Kijom Worci z Pisarzowej, oraz zespół  muzyczny Forte.  Na zakończenie imprezy wystąpi zespół muzyczny Strojni.

W trakcie wydarzenia odbywać się będzie loteria, w której wygrać można będzie cenne nagrody. Organizatorzy przygotowali też  mnóstwo bezpłatnych atrakcji  dla najmłodszych – będą zabawy i konkursy z animatorami, malowanie twarzy oraz urządzenia rekreacyjne – dmuchańce.

OBW 2021 – niezapomniane uroki „Beskidzkich Wysp” jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Województwa Małopolskiego.
źr.: UG Limanowa
image_pdfimage_print

Udostępnij

Skip to content