Koła Gospodyń Wiejskich z Powiatu Limanowskiego wezmą udział w 22. Powiatowym Przeglądzie w Limanowej

W najbliższą niedzielę 30 lipca 2023 r. o godz. 14:00 w parku miejskim w Limanowej rozpocznie się  XXII Powiatowy Przegląd Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich.

W tegorocznej edycji  przeglądu weźmie udział 8 Kół Gospodyń Wiejskich z Laskowej, Podłopienia, Krasnych-Lasocic, Słopnic, Zbludzy, Łososiny Górnej, Pasierbca oraz Stowarzyszenie KGW Rupniów Centrum. Koła przystąpią do rywalizacji kulinarnej i artystycznej: w konkursie rękodzieła oraz wykonania scenek obyczajowych i pieśni ludowych. Wszystkim prezentacjom z uwagą będzie się przyglądać i oceniać komisja konkursowa w składzie: Pani Jadwiga Adamczyk – główny specjalista ds. muzyki ludowej, Pani Zofia Skwarło – konsultant w zakresie kultury ludowej, konsultant ruchu folklorystycznego oraz Pan Benedykt Kafel – etnograf.

W ramach XXII edycji Powiatowego Przeglądu Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich w Limanowej:

1. KGW Laskowa (rok zał. 2006) przygotuje potrawę: zalewajka z królika z ziemniakami; rękodzieło: serwetki szydełkowe, kwiaty bibułowe, poduszka dekoracyjna, serwetki haftowane; pieśń ludową: „Ballada o Krakowiance” oraz scenkę pt. „Jak Stefek podziuł somogonko”.
  2. KGW Podłopień (rok zał. 1948) przygotuje  potrawę: królik w bioły przyodziywce; rękodzieło: zabawki, lalki, pacynki, becik, kocyk do łóżeczka, a także haftowana bluzeczka, serwetki; pieśni ludowe: „Sieroty”, „ Party” oraz scenkę obyczajową pt. „Przed Weselom Maryny”.
  3. Krasne-Lasocice (rok zał. 1960) przygotuje potrawę: sekulotka;  rękodzieło: haft – kamizelka chłopięca, gorset, bielizna pościelowa (jasiek, poduszka), obrus, szydełkowanie – serwetki, gwiazdki, aniołki, bibułkarstwo; pieśni ludowe:” O mój mocny Boże”, „Kukułka”, „Nad brzegiem jeziora”  oraz scenkę obyczajową pt. „Doskubek u Morcinów”.
  4. KGW Słopnice (rok zał. 1950) przygotuje potrawę: kluski ziemniaczane z mlekiem;  rękodzieło: serwetki robione na szydełku, ozdoby z papieru, ozdoby z papieru gąbkowego; pieśń ludową: „Moja Helenko uchyl firankę” oraz scenkę obyczajową pt. „Opowiadanie o ziołach na św. Matki Boskiej Zielnej”.
  5. KGW Zbludza (rok zał. 1950) przygotuje potrawę: kwaśnica z żeberkomi;  rękodzieło: prace szydełkowe; pieśń ludową: „Płynie Wodzicka z pod Gorc” oraz scenkę obyczajową pt. „Wykopki”.
  6. Stowarzyszenie KGW Rupniów Centrum (rok zał. 1960, jako stowarzyszenie działa od roku 2012) przygotuje potrawę: kiszony żur ze skwarkami; rękodzieło: bibułowa girlanda pod obraz; pieśni ludowe: „Tam pod Krakowem w jednej wsi”,  „Z tamtej strony młyna” oraz scenkę obyczajową pt. „Robienie krzyżyków w Wielki Czwartek”.
  7. KGW Łososina Górna (rok zał. 1947) przygotuje potrawę: pierogi z bobem; rękodzieło: girlanda pod obraz, dekoracyjne kwiaty z bibuły;  pieśni ludowe: „Chmielu, chmielu”, „Przylecioł Słowicek ” oraz scenkę obyczajową pt. „Jak Bronka do Honki na role trafiła”.
  8. KGW Pasierbiec (rok zał. 1963) przygotuje potrawę: żur na kwaśnicy;  rękodzieło: bibułowa girlanda pod obraz; pieśni ludowe: „Rosi dyscyk”, „Koło mego łogródecka”, „Płowiydz mi dziewcyno” oraz scenkę obyczajową pt. „Testament Kowolowej”.

Podczas przeglądu nie zabraknie również atrakcji towarzyszących. O godzinie 18:00 na scenie w parku miejskim wystąpi zespół „Bajersi”. Dla uczestników dostępna będzie strefa gastronomiczna, a w niej m.in.: grill, bufet oraz kuchnia od zdobywczyni „Złotego Fartucha” programu MasterChef  – Karoliny Kowalskiej. Atrakcją dla najmłodszych będzie dmuchany zamek.

Powiatowy Przegląd Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich organizowany jest przez Powiat Limanowski w partnerstwie z Miastem Limanowa oraz Małopolskim Centrum Kultury „Sokół”. Patronat medialny sprawują telewizja TV28, portal limanowa.in oraz radio RDN Małopolska.

Serdecznie zapraszamy do wspólnego spędzenia pełnej atrakcji niedzieli ze smakiem, powiatowymi kołami gospodyń, muzyką i kulturą regionalną w limanowskim parku miejskim!